Vivo X90 Pro: Revoluční telefon, který zamává s konkurencí

Vivo X90 Pro
vivo X90 pro působí opravdu prémiově / Zdroj fotografie: Svět Huawei

Společnost vivo na náš trh uvedla teprve svůj druhý vlajkový smartphone, kterým je model vivo X90 Pro. Bohužel, tento model není tím nejlepším, s čím čínský gigant tento rok přišel. Ano, myslím, že to chápete správně. Nejlepší model z řady X90 se do Česka nedostal, a tak jsme se dočkali pouze modelu Pro. A zatímco minulý rok byl model Pro tím nejlepším, tak tento rok se jim stal X90 Pro+, který zůstal exkluzivní pro Čínu. Vivu zřejmě šlo o to, aby cenovka jeho nejlepšího smartphonu nebyla tak vysoká, což se mu povedlo, ale za jakou cenu? Pojďte se na to se mnou podívat, ale nejprve si ještě řekněme nějaké ty specifikace.


Specifikace vivo X90 Pro:

Rozměry a hmotnost: 164.1 x 74.5 x 9.3 mm a přibližně 215 g

Displej: 6,78palcový, AMOLED s obnovovací frekvencí 120 Hz a rozlišením 1260 x 2800 pixelů

Procesor: Mediatek Dimensity 9200 a grafický procesor Immortalis-G715 MC11

Operační systém: Android 13 s FunTouch OS 13

Interní paměť: 256 GB plus 12 GB RAM s dynamickým rozšířením 8 GB

Zadní fotoaparát: 50MPx hlavní fotoaparát (f/1.8) s laserovým ostřením, 50MPx teleobjektiv (f/1.6) s 2x optickým zoomem a 12MPx ultraširokoúhlým fotoaparátem (f/2.0)

Videokamera: 8K s 24fps, 4K s 30/60fps, 1080p s 30/60fps

Přední fotoaparát: 32MPx kamera

Baterie: kapacita 4870 mAh s podporou rychlého 120W nabíjení a 50W bezdrátového nabíjení

Mobilní sítě: 5G, 4G, 3G, 2G


Obsah balení: vivo nezahálí ani v tomto

U některých společností je v dnešní době normální, že si musíme vystačit bez nabíječky, kterou si musíme dokoupit. S tímto trendem přišel Apple a dáleho následoval například Samsung. Obě společnosti se hájí tím, že je to lepší pro životní prostředí. Ti ostatní v tom vidí jenom zisk, protože každý rok přichází smartphony s rychlejším nabíjením, a tak je logické, že si uživatel tu novou nabíječku pořídí. Vivo v tomhle oba giganty alibisticky nenásleduje, a rovnou nám k telefonu dodá i 120W nabíječku. Ta telefon nabíjí opravdu senzačně.

Dále v balení nalezneme samozřejmě nabíjecí kabel, manuál, pin pro otevření slotu na SIM kartu a plastový obal na telefon. V mých očích je tohle naprosto ideální stav. Sice minulý rok byla v balení i sluchátka, ale nemyslím si, že taková maličkost by někoho štvala. V dnešní době už drtivá většina lidí má stejně svá bezdrátová sluchátka, která jsou mnohem populárnější.

Jinak samotné balení telefonu na mě udělalo opravdu velký dojem. Je na něm velký kruh, kterým vivo odkazuje na modul fotoaparátu samotného smartphonu s nápisem Zeiss. To je zas společnost, která vivu pomáhá vyladit jeho fotoaparáty k dokonalosti.

Vzhled a zpracování: láska na první pohled

Možná někoho překvapím, ale vivo X90 Pro se mi hodně líbí. Nebojím se říct, že jeho vzhled je skutečně jedinečný. Jediné, co mě mrzí, tak je asi nadměrně vystouplý modul fotoaparátu, který v ruce opravdu pocítíte, protože telefon se vám bude vždy převážet. Věřím tomu, že pro někoho s menšíma rukama by to mohl být problém. Mi osobně to moc nevadilo a většinou jsem to ani nepostřehl.

Když se detailně podíváme na zadní část telefonu, tak první věc, která vás uhodí do obličeje, tak možná nebude ani modul fotoaparátu, ale veganská kůže. Tou jsou totiž záda z drtivé většiny pokryta. Mi se to líbí hodně, ale dokážu si představit, že kdybych na tom telefonu neměl kryt a používal ho dva roky v kuse, tak bude vypadat mnohem hůře. Kryt je tedy zásadním doplňkem tohoto smartphonu. Pod obřím modulem fotoaparátu dále nalezneme hezký svítící proužek s nápisem „Xtreme Imagination“. Troufám si říct, že ten dělá z telefonu ještě prémiovější kousek. Je totiž fakt, že kdyby tam byla pouze kůže, tak by ten smartphone vypadal mnohem nudněji.

Vivo X90 Pro
Modul fotoaparátu je opravdu výrazný / Zdroj fotografie: Svět Huawei

Na vrchní straně nalezneme nápis „Professional Photography“, kterým chce vivo dát jasně najevo to, že jeho fotoaparát je schopný pořizovat fotografie na profesionální úrovni. Dále je tam ještě mikrofon a IR blaster pro ovládání televize, který reaguje dobře. Dole na smartphonu je zas port USB-C, slot na SIM kartu a reproduktor. A pak klasicky na levé straně telefonu je tlačítko napájení a kolébka hlasitosti. Rámeček je hliníkový a za celou dobu jsem s ním nezaznamenal žádný problém. Celým vrcholem pak je certifikace IP68, která zaručuje voděodolnost a prachotěsnost telefonu.

Displej: vivo mi udělalo radost

Je pravdou, že oproti loňsku udělalo vivo hned dva kompromisy. Dalo nižší maximální jas displeje a menší čtečku otisku prstů. Obzvláště ta druhá věc může plno lidí mrzet. A já nejsem výjimkou. Jen přeci to byla jedna z věcí, kterou se vivo odlišovalo od svých konkurentů. Na druhou stranu je zas díky tomuto kompromisu nižší cenovka, což si myslím, že ocení více lidí v dnešní době. Čtečka mi celou dobu nedělala žádný problém a nestalo se mi, že by si někdy dělala něco, co chtěla. Vždy reagovala rychle a spolehlivě. Jen by se mi více líbila, kdyby byla umístěna o něco výše.

Co se týče maximálního jasu displeje, tak ten je o 200 nitů menší než u předchůdce. Minimálně já problém s maximálním jasem neměl, ale zas na druhou stranu je zima a to Slunce ani zdaleka nepraží tolik jako v létě. Každopádně si nemyslím, že by to mohl být nějaký zásadní problém. Displej bude čitelný pořád, ale jenom o malinko hůře oproti předchůdci. Pak samozřejmostí je Always on Display, které rovněž funguje v pořádku. Můžete si nastavit různé styly hodin a působit hned několika dojmy.

Samotný displej je krásně ostrý a má barvy opravdu přirozené. Zkoušel jsem různá videa, nějakou tu streamovací službu a musím říct, že vše bylo opravdu skvěle čitelné. Nejvíce se mi asi líbila funkce inteligentní ochrany zraku. Ta vám v noci sníží kvalitu barev opravdu minimálně a v porovnání s konkurencí si vede dobře. Brada telefonu je relativně malá a výstřelu nahoře uprostřed si skoro ani nevšimnete. Kraje jsou zaoblené poměrně hodně a mi se to líbí, ale to je už zase otázka vkusu každého z nás. Nechtěné doteky jsem vůbec nezaznamenal, takže v zaoblených okrajích nevidím žádný problém.

Vivo X90 Pro
Displej hraje čistými barvami / Zdroj fotografie: Svět Huawei

Zvuk: nenadchne, ale ani neurazí

Telefon disponuje stereo reproduktory, ale že by byly něco nadprůměrného? Tak to podle mě spíš ne. Ano, výchozí zvuk ze zařízení je vcelku dobrý a není zkreslený, nicméně, pořád si dokážu představit, že by to mohlo být lepší. Mnou přehrávané písničky si vedly dobře, ale nedokázaly mě pohltit. Prostě jsem se do toho úplně natolik nevcítil, jak bych si představoval. Každopádně bych řekl, že každý bude spokojený s kvalitou zvuku při sledování seriálu či filmu, a tak rozhodně bych neřekl, že je tohle nějaké zásadní mínus nebo problém.

Jestli vám jde u telefonu především o zvuk, tak se tady nejedná o žádné zklamání, ale ani nadprůměr. Lze si s tím dobře vystačit.

Baterie: žádný nešvar jsem nezaznamenal

Na dnešní dobu je typické to, že každý výrobce chce mít rychlé nabíjení. Proto nám zde vivo ukázalo co umí s jeho 120W nabíjením. To je famózní, rychlé a ani si nevšimnete toho, že máte telefon v nabíječce. Plné kapacity baterie z 20 procent na 100 dosáhnete za jednu koupel se skincare rutinou, až mě to překvapilo. To jest něco okolo 20 minut. Je to natolik zanedbatelný čas, že by s tímto neměl mít snad nikdo problém. Baterie s nabíjením mě v tomto telefonu bavila a užíval jsem si ji. Je to opravdu držák, a když už se vybila, tak byla za chvíli plná. Je otázkou, co to s ní udělá v rámci pár let, ale nyní je to až neskutečné.

Když jsem o něco výše psal, že je baterie držák, tak jsem to myslel opravdu vážně. V tuto chvíli mám telefon vedle sebe a využití jeho obrazovky mám na 7 hodinách a 14 minutách. A to mám ještě 20 % k dobru. Myslím si, že tento příklad skvěle demonstruje to, jak telefon pracuje s optimalizací systému. A ještě musím podotknout fakt, že mám pořád zapnutou automatickou úpravu jasu tak, aby se přizpůsobovala prostředí. Je fakt, že ne vždy si baterie vede tak dobře, ale těch 6 hodin a 30 minut dáte vždy.

Vivo X90 Pro
Záda jsou skoro celá kožená / Zdroj fotografie: Svět Huawei

Poslední funkcí, která stojí za zmínku, tak je reverzní nabíjení. To vám bezdrátově může nabít jiný telefon nebo třeba sluchátka. Já osobně jsem ho nevyužil.

Výkon: bez záseků a jakýchkoli problémů

Vivo v jeho modelu X90 Pro vsadil na MediaTek Dimensity 9200 v kombinaci s grafickým čipem Immortalis. Mně osobně se tato kombinace líbila už na papíru a prakticky to bylo snad ještě lepší. Procesor se vůbec nepřehřívá a výkonu má bohatě. Otestoval jsem ho na mobilní hře FIFA Mobile, což je taková moje stálice. Nastavil jsem si ji na nejvyšší možný výkon. A co z toho vyplývá? Telefon si vedl naprosto excelentně. Za celou dobu se mi FIFA ani jednou nesekla, a i když jsem ji hrál delší dobu v kuse, tak stejně jsem se přehřívání nedočkal a byl jsem za to rád. Kombinace velké RAMky a vlajkového procesoru dala za své.

Nicméně ještě více se mi líbil herní režim. Ten se vám automaticky zapne při hraní jakékoli hry. Najdeme v něm plno praktických možností včetně rychlého snímku obrazovky, využití hlavního procesoru a toho grafického. Díky tomu můžete dobře vidět nárůst vašeho výkonu během jakékoli hry. Já osobně tento aspekt oceňuji, a ačkoliv je to maličkost, tak to může udělat radost nejednomu člověku. Pro vaši představu přikládám screenshot obrazovky s hlavním ambasadorem vivo pro Českou republiku – Patrikem Schickem.

Vivo X90 Pro
Screenshot ze hry FIFA Mobile / Zdroj fotografie: Svět Huawei

Fotoaparát: spolupráce se společností ZEISS jde poznat

Při prvním pohledu na modul fotoaparátu vám musí být jasné to, že vivo zde použilo to nejlepší, co u tohoto smartphonu šlo. Tím mám především na mysli některé funkce a jeho portrétní režim. Ten totiž vypadá jako od profesionálního fotografa. Můžete si vybrat hned z několika režimů ZEISS, u kterých mě mrzelo, že nebyly nějaké popisky, který by mi daný režim více představily. To je v mých očích škoda, jelikož jsem pak různé režimy hned několikrát musel zkoušet, než jsem přišel na to, které jsou pro danou situaci vhodné. Selfie kamera je v nejnovějším vivu stejná jako byla minulý rok. Fotí pěkné a ostré fotografie s maximálními detaily. Nemám s ní nejmenší problém.

Vivo X90 Pro
Modul fotoaparátu je chráněn sklem Gorilla Glass / Zdroj fotografie: Svět Huawei

Hlavní fotoaparát působí dobrým dojmem. Má skvělou optickou stabilizaci i laserové ostření. To vše ve spolupráci se společností ZEISS. Výsledné fotografie mají hezké a realistické podání barev a to ve všech směrech. Jak na okrajích, tak uprostřed. Fotky nejsou přehnaně přesaturované a zároveň moc „mrtvé“. I když nebudete mít vhodné fotografické podmínky, tak konečný výsledek bude stát za to. Jako doplnění prostých 50 MPx vám poslouží režimy HDR, ZEISS či super makro. Ty vám výslednou fotografii většinou o dost zlepší.

Rovněž na mě ještě zapůsobil zoom, ten je na tomto modelu pouze 40x, což je v porovnání s konkurencí opravdu slabé. Zpočátku byl na můj vkus špatný, ale pak mi přišla jedna aktualizace a bylo to pryč. Zoom se po ní poměrně o hodně zlepšil a už dokonce byl i ten 40x naprosto čitelný.

Ultraširokoúhlý režim má dostatečně velký záběr na to, abyste zachytili vše, co budete potřebovat. Jeho podání barev je rovněž fajn a nemám vyloženě nic, co bych mu vytknul. Focení s ním jsem si užíval.

A nakonec, noční režim je věrohodný natolik, že se mi tomu nechtělo věřit. Ty barvy, které můžeme vidět, i přestože je noc, tak jsou syté a odpovídající realitě. Jedině bych asi vytknul někdy horší zpracování fotografií při konfrontaci s přímým světlem, což můžete vidět na fotografii s Pendolinem. Částečně jsem ale i toho názoru, že na nádražích jsou silná světla, a tak to může být pro telefon větší problém zpracovat než u běžného osvětlení.

Videokamera: vivo se nám snaží nabídnout to nejlepší

Video na tomto smartphonu je opravdu vlajkové. Můžete si v něm nastavit režim HDR10+ nebo třeba kinematografický. Druhý zmíněný by vám měl na smartphonu udělat z obyčejného videa v podstatě film. Samozřejmě to nebude film úplně v tom pravém slova smyslu, ale rozdíly oproti přirozenému režimu tam budou znatelné. Optická stabilizace zde s fotoaparáty funguje jedna báseň, a tak výsledný obraz nikdy nebude nějak zvlášť roztřepený apod. Jde vidět, že vivo si na tomhle dalo vážně záležet. Přechody mezi jednotlivými fotoaparáty jsou většinou plynulé a nemění barvy. Jednoduše řečeno – každý fotoaparát si zanechává jednu a tu samou barvu.

Software: S FunTouchOS se vám nic sekat nebude

Ihned po vybalení z krabičky běží vivo na nejnovější verzi Androidu a FunTouchOS. Pohyb po systému byl celou dobu plynulý bez jakýchkoli záseků a problémů jiného rázu. Nastavení je intuitivní a pohyb v něm rovněž. Mi se design líbí – je takový jednoduchý a prostý. Ničím neurazí, ale zároveň nabídne vše, co potřebujete. Dokonce mám za to, že by tento model měl disponovat hned tři roky velkými aktualizacemi, takže by v tomto modelu měla být i za tři roky nejnovější verze Androidu, která bude dostupná.

Závěr: vivo nám ukazuje jakým směrem se bude ubírat

Možná by to z vás řekl málokdo, ale vivo nám tímto modelem jasně ukazuje, kam chce směřovat. V tuto chvíli mu nejde o to, aby bylo tady na českém trhu nejlepší, ale především o to, aby zaujalo co největší sortu lidí. A to se mu se takovými smartphony povede. Vivo X90 Pro není to nejlepší z celé řady, ale i přesto v Česku patří rozhodně nahoru mezi ty nejlepší. Jeho vlajkový procesor totiž není to jediné, co z něj tu „vlajku“ dělá.

Tu vlajku z něj dělají fotoaparáty, výkon, baterie a displej. To jsou za mě největší přednosti celého smartphonu a pokud vám na tomto hodně záleží a jste ochotni do toho jít za cenu menších kompromisů v oblasti displeje, tak si celý telefon užijete. De facto téměř neustále jsem měl měl plný signál, skvělou konektivitu a spolehlivý telefon, který mi vydržel i delší dobu bez nabíječky. A to vše za cenu 26 999 Kč. Možná se vám to zdá dost, ale za tu cenu dostanete telefon, který si ji zaslouží. Klidně bych tento smartphone upřednostnil i před Samsung Galaxy S23 Ultra. Design pro mě dělá hodně a cihla v podobě Samsungu mi jednoduše nevyhovuje.

Nakonec, je na každém z nás, který smartphone si vybereme. Já jsem toho názoru, že vivo by pro mě bylo nejideálnějším společníkem ze všech letošních vlajkových telefonů. To ještě ale píšu v době, kdy nebyl představen Huawei P60 Pro. Je dost možné, že ten jediný bych upřednostnil.


Pokud vás tento produkt zaujal, tak naši recenzi najdete také na portálu Zboží.cz. Tam si navíc můžete najít na kterém eshopu bude produkt nejlevnější a zároveň si zjistit důležité informace o daném obchodě.

Najdi si nejnižší cenu a nejbezpečnější eshop

Vivo X90 Pro na Zboží.cz

Zdroj: Zboží

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: Svět Huawei, gsmarena.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *