Microsoft pohřbil Windows 10. Co tohle znamená pro uživatele?

Windows 10
Autor: PhotoMIX-Company / Zdroj: Pixabay

Jednou se tohle stát muselo. V nedávném oznámení společnost Microsoft pouze potvrdila dřívější spekulace. Konkrétně uvedla, že Windows 10 již nebude dostávat žádné nové verze. Celá tato fascinující epocha končí na verzi 22H2. I když to tak nevypadá, tak to znamená, že skončila jedna z epoch skvělého operačního systému.

Pravdou je, že to bylo už nevyhnutelné. Přeci jenom W10 tu byl s námi už od roku 2015, takže jeho konec se pomalu blížil. Díky tomuto kroku nastane částečně mnohem vetší zájem o W11, které pomalu získávají na popularitě.

Microsoft oznámil konec systému Windows 10

Nebudeme si nic nalhávat. S příchodem systému W11 bylo tohle rozhodnutí na spadnutí. Z obchodního hlediska společnosti Microsoft je to v současnosti nejlepší volba, kterou může udělat. Pokud jste stále majitelem systému W10, tak nemusíte mít strach, že váš počítač bude najednou zastaralý, případně vám přestanou fungovat nějaké funkce.

Systém bude dále plně funkční, akorát jako majitel operačního systému Windows 10 nebudete moci využívat žádné nové funkce. V současnosti bude společnost Microsoft vydávat pouze jednou měsíčně bezpečnostní záplaty a opravy chyb. Díky tomu Microsoft docílí toho, že jejich systém bude plně funkční a stabilní ještě několik let.

Pokud v současnosti už fungujete na verzi systému 22H2, tak se jedná o poslední verzi a ta nepřináší žádné nové funkce. Microsoft ji vybavil pouze aktuální bezpečnostní záplatou a opravou několika chyb. I když se velkých updatů tohoto systému nedočkáme, tak zoufat skutečně nemusíte. Jestli vám W10 vyhovuje, tak stále ho ještě můžete několik let bezpečně využívat.

I když Microsoft ukončil vydávání nových verzí, tak to neznamená, že by systém zcela odepsal. Windows 10 budou až do ukončení svojí podpory dostávat bezpečnostní aktualizace. Pokud vás zajímá, kdy nastane ten pomyslný konec, tak je stanoven na 14. října 2025. Od tohoto data budou uživatele vyzvání k následnému přechodu na novější a bezpečnější verzi operačního systému. Dá se předpokládat, že se bude ještě stále jednat o Windows 11, případně už Windows 12.

Musíme však objektivně poznamenat, že větší procento uživatelů si bude muset koupit zcela nový počítač. Díky tomu budou mít nárok na novější verzi systému. Důvod je zcela prostý, docela vysoké hardwarové nároky na novější verze operačního systému. Například už Windows 11 byl problém dostat například na 3 až 4 roky staré počítače. Vzhledem k těmto zkušenostem se dá předpokládat, že nadcházející operační systémy na tom budou stejně.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: windowscentral.com, gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

2 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *