Můj pohled na model Huawei P30 Pro po roce každodenního užívání

Zdroj: Svět Huawei

Ať chceme nebo ne, tak čas kolem nás neúprosně letí a my s tím nemůžeme nic dělat. Zdá se mi to až neuvěřitelné, že je to nyní už rok. Rok od svatební cesty, na které jsem si zakoupil Huawei P30 Pro v barevné variantě Amber Sunrise. Tohle zařízení bylo před rokem jako zjevení a v této barevné variantě mu nešlo odolat.

Určitě znáte ten pocit, když vidíte například nový smartphone a ihned o něm víte, že je stvořený právě pro Vás. Je pravda, že mě tento telefon opravdu učaroval už během jeho představení. I když z druhého pohledu, byl opakem toho, co jsem u telefonů vždycky vyhledával. Samozřejmě je to myšleno velikostně a zaměřeno na komfort při užívání. Před modelem P30 Pro jsem měl telefony „drobné velikosti“, takže zařízení o rozměru do 5 palců bylo tenkrát pro mě akorát. Takže nová P30 Pro bylo skoro opakem toho, co jsem doposud měl. Ale stojí to za to.

Já měl to štěstí, že mi rukama prošlo opravdu velké množství telefonů všech značek a rozměrů. Ale při porovnání s modelem P30 Pro všechny vedle něj vypadají jako dětská hračka. Toto vnímání hlavně způsobuje obří displej a hlavně jeho protažení až do stran. Díky tomu máte pocit, jako když ten obraz vystupuje z telefonu. Opravdu, když si vezmete model P30 a položíte vedle něj P30 Pro, tak se Vám ten obraz zdá více plastičtější. Samozřejmě je to jen můj subjektivní pohled na věc, každý to může vnímat jinak. Nyní se ale pojďme podívat na mé zažité zkušenosti.

Zdroj: Svět Huawei

Hardware:

Pokud se zaměřím čistě na HW, tak jsem zde za celý rok nesetkal se sebe menším problémem. Model P30 Pro má opravdu výkonu na rozdávání. Je pravda, že telefonu dávám občas zabrat při hraní některých náročných her nebo i při střihu videí, které jsem s tím telefonem natočil. Samozřejmě jsem si jako majitel Androidu s cenou nad 20 tisíc prošel řečičkami, že jsem blázen, proč si to kupuju. „Za rok ten telefon bude nepoužitelný, jak se ti bude sekat. A tak dále… Kdo by to neznal. No, jenže rok za mnou mám v telefonu desítky aplikací, několik tisíc fotek, nebojím se říct i pár hodin videa a kupodivu, ten telefon jede jako, když jsem ho vyndal z krabičky.  

Výdrž baterie a nabíjení:

Z baterky jsem měl snad největší radost. To se přiznám hned a bez mučení. Už jen ta představa, že máte takhle výkonný smartphone, který ve 2 hodiny v noci sundám z nabíječky, když jdu do práce a večer kolem 20h ulehám do postele s tím, že mám ještě cca 55-60% je naprosto šílená. V tomhle směru je to opravdu špička a za celý rok, jsem nebyl nucený použít „režim úspory energie“, protože opravdu nebyl potřeba. Přiznám se, že jsem byl trochu skeptický k tomu, jak ta baterka bude vypadat po roce užívání 40W rychlo nabíječky. A tady následuje další překvapení, baterka kupodivu drží pořád skvěle. A ani teď po roce každodenního užívání nemám problém se dostat na dvoudenní výdrž baterie.

EMUI a Android 10:

Tady to bude rychlé a stručné, opravdu. Já jsem si nástavbu EMUI velmi oblíbil. Měl jsem tu možnost, že mi rukama prošla řada telefonů od Samsungu, Xiaomi, Motoroly, Applu, Nokie. A z mého pohledu mi přijde EMUI jako nejvychytanější a nejpřirozenější. Ale zase, je to pouze můj subjektivní pohled. Někomu z Vás může zase vyhovovat například MIUI od Xiaomi nebo One UI od Samsungu. Tyto systémy nejsou špatné, ale osobně mi moc nesedí jejich rozhraní.

Pokud se zaměřím na aktualizace, tak mám pocit, že zařízení nyní na EMUI 10, běží mnohem lépe. Než na přechozí verzi 9.1 se kterou byl původně představen na trh.

Fotoaparát:

Jeden z hlavních důvodů, proč si tento smartphone koupit je přece mistrovský foťák. Samozřejmě v tomhle směru jsem to ani já neměl jinak. Je pravda, že i po roce mě stále dokáže překvapit a jeho snímky například z noční Prahy jsou opravdu kouzelné. Je super vidět, že až teď po roce konkurence začíná dohánět, případně dohnala řadu P30 ve fotografování.

Pokud si dobře pamatujete, tak hrozně dlouhou dobu se řešilo, že přechod z EMUI 9.1 na EMUI 10 nechvalně ovlivnil kvalitu snímků. No, přiznám se, že já jsem tento pocit, zažil pouze při prvotní aktualizaci. Když posléze vyšel první aktualizační balíček, tak bylo po problému a nebojím se říci, že telefon fotí stejně, možná dokonce i lépe, než na verzi 9.1. Teď už jen zbývá zjistit, co se stane po přechodu na EMUI 10.1, které bylo uvedeno společně se sérií P40.

Zdroj: Svět Huawei

Nedostatky:

Nyní se zaměříme na nedostatky, které mě na telefonu vytáčí, aby to nebylo jen samé pozlátko a jak je ten telefon skvělý.

Pouze jeden reproduktor: Bohužel, tohle se může zdát jako banalita, ale opak je pravdou. V dnešní době, kdy má telefon několik fotoaparátů, tak by neměl být problém umístit i druhý reproduktor. Jednak se Vám může lehce stát, že si nynější reproduktor zacpete při položení telefonu na tělo, takže máte zvuk velmi utlumený.  Případně při hraní her si ho ucpete prstem a opět ztrácíte na kvalitě zvuku.

Nemá klasický reproduktor na hovory: Tento problém bude zase nejspíše více subjektivní, protože někomu to může vadit, někomu ne. Určitě víte, že Huawei u tohoto modelu nepoužil na klasické telefonní hovory normální reproduktor, ale zvolil novou technologii, která pomocí vibrací přenese zvuk přes displej k Vašemu uchu. V tichém a klidném prostředí to je super, navíc to telefonu přidává na elegantnosti, když nemáte nahoře tu „hnusnou“ mřížku pod kterou je umístěn repráček. Pokud, ale jdete například po ulici, kde kolem Vás jezdí auta, případně jsou tam jiné okolní zvukové vjemy, tak hovor není zcela příjemný a už několikrát se mi stalo, že jsem dotyčného z druhé strany ani neslyšel.

Nahrávání a stabilizace při 4K: Pro mě zcela nepochopený problém, telefon je opravdu skvěle vybaven a po HW stránce si dokáže namazat své konkurenty na chleba. Tak proč sakra nedokáže natáčet videa ve 4K se 60 snímky za vteřinu.  Tohle jsem opravdu nepochopil a je to obrovská škoda. Stejně tak, že při natáčení videa ve 4K je velmi omezená stabilizace. Takže snímky jsou kolikrát opravdu silně roztřesené a nedají se použít.

Nemá 3,5mm Jack: Tohle je spíše jen takové menší rýpnutí, než úplný nedostatek. Redukce za přibližně 200 CZK to vyřešila, takže je po problému.


Mohlo by Vás také zajímat:


Snad se Vám tento článek líbil a je možné, že Vám usnadnil rozhodování pro koupi tohoto telefonu. Doba je bohužel taková, že hodně uživatelů zvažuje koupi právě modelu P30 Pro, protože má stále podporu Google služeb. Budu rád, když jim tento článek ukáže i telefon trošku z jiného světla. Popravdě, si neumím představit, že bych si koupil jiný telefon. Několikrát jsem uvažoval i o přechodu na model P40 Pro, jenže když mi P30 Pro tak suprově slouží a nejsou s ní žádné problémy, tak proč ji měnit.

Jaké jsou Vaše osobní zkušenosti s modelem Huawei P30 Pro? Máte je stejné nebo naopak horší? Budu rád za Vaše komentáře a názory.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: Vlastní (Svět Huawei)

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

5 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *