„Naprosto katastrofické“: Dalekohled Jamese Webba spatřil dvě cizí planety, které se rozpadají před našima očima

Dalekohled Jamese Webba
Zdroj: AI Chat GPT / Svět Huawei

Vesmírný teleskop Jamese Webba sleduje jako první na světě dvě vzdálené cizí planety, které při rychlém rozpadu „vylévají své vnitřnosti do vesmíru“, a vědci jsou nadšeni tím, co zjistili.

Astronomové poprvé přímo pozorovali dva světy za hranicemi naší sluneční soustavy, které se zbavily svých vnějších vrstev. Nová pozorování nabízejí bezprecedentní pohled do nitra planet – pohled, který byl dlouho nedostupný i pro Zemi.

První „rozpadající se“ exoplanetou je kamenný svět velikosti Neptuna s názvem K2-22b, který obíhá kolem své hvězdy tak těsně, že oběžnou dráhu dokončí za pouhých devět hodin. Vědci tvrdí, že žár hvězdy planetu doslova upeče: K2-22b dosahuje teploty přes 3 320 stupňů Fahrenheita (1 826 stupňů Celsia), což je dostatečně horké na to, aby se hornina nejen roztavila, ale i vypařila. Nedávná pozorování K2-22b pomocí vesmírného dalekohledu Jamese Webba (JWST) odhalila, že vypařená hornina je vytvarována do protáhlého ohonu připomínajícího kometu.

„Je to pozoruhodná a náhodná příležitost k pochopení vnitřku terestrických planet,“ uvedl spoluautor studie Jason Wright, profesor astronomie a astrofyziky na Penn State. Není to však jediná vypařující se planeta, která byla v poslední době pozorována. Další rozpadající se exoplanetu obíhající kolem jiné hvězdy objevil jiný tým pomocí družice TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). Tento opečovávaný svět, pojmenovaný BD+054868Ab, je nejbližší dosud objevenou vypařující se exoplanetou k Zemi.

Data z TESS ukazují, že BD+054868Ab nemá jeden, ale dva mohutné chvosty: přední chvost z větších částic velikosti písku a zadní chvost s menšími zrny velikosti sazí. Dohromady se jedná o neuvěřitelných 5,6 milionu mil (9 milionů kilometrů) a zabírají zhruba polovinu oběžné dráhy planety.

„Tyto planety pro nás doslova vylévají své vnitřnosti do vesmíru,“ uvedl Nick Tusay, postgraduální student na katedře astronomie a astrofyziky Penn State, který vedl studii JWST. „Díky JWST máme konečně prostředky ke studiu jejich složení a můžeme zjistit, z čeho se planety obíhající kolem jiných hvězd skutečně skládají.“

Dokumenty s podrobnými zjištěními o obou exoplanetách byly nahrány jako preprinty a stále procházejí recenzním řízením.

„Kdo si to objednal?“

Zjištění přišla poté, co TESS a JWST pozorovaly tisíce hvězd a hledaly jemné, ale periodické poklesy světla, ke kterým dochází, když planeta přechází před svou hvězdou. Tyto poklesy, známé jako tranzity, odhalují spektrální otisky chemického složení planet, které astronomům umožňují zpětně analyzovat, jak kdysi mohly vypadat vnitřky rozpadajících se planet.

Při studiu planety K2-22b například JWST detekoval plyny jako oxid uhličitý a oxid dusnatý. To je neobvyklé, protože tyto plyny jsou obvykle spojovány s ledovými tělesy, nikoli s plášti terestrických planet, a měly by se již dávno vypařit do vesmíru.

„Byl to vlastně takový moment ‚Kdo si to objednal?‘,“ uvedl Tusay ve svém prohlášení.

Tusay a jeho kolegové spekulují, že planeta K2-22b mohla původně vzniknout dále od své hvězdy a gravitačními poruchami migrovat dovnitř, což by nemělo být neobvyklé vzhledem k tomu, že hostitelská hvězda planety sdílí své vesmírné sídlo s jinou hvězdou.

BD+054868Ab mezitím pravděpodobně ztrácí materiál v hodnotě jednoho měsíce za milion let. Podle současných odhadů astronomové předpokládají, že přestane existovat přibližně za 1 až 2 miliony let, což je v porovnání s typickou životností planet v méně extrémních prostředích, které existují miliardy let, jen mrknutí oka.

„Rychlost, jakou se planeta vypařuje, je naprosto katastrofická a my máme neuvěřitelné štěstí, že jsme svědky posledních hodin této umírající planety,“ uvedl Marc Hon, postdoktorand na MIT, který vedl objev BD+054868Ab.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: livescience.com, space.mit.edu,

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *