SpaceX vypustí do vesmíru soukromou vesmírnou stanici Starlab

SpaceX
Zdroj: Voyager Space

Mezinárodní vesmírná stanice, nejdražší stavba, kterou lidstvo postavilo, již dlouho slouží jako vesmírná základna pro astronauty ze Země. S tím, jak se díky technologiím vesmírné závody proměnily v soutěž přesahující rámec několika zemí, se však počet lidí s potenciálem využívat tuto stanici zvýšil.

Z tohoto a dalších důvodů se již začaly hledat alternativy. Například Rusko, přestože je jedním z architektů ISS, vyvíjí vlastní vesmírnou stanici. Mezitím společnost SpaceX plánuje vypustit soukromou vesmírnou stanici Starlab dříve než ostatní.

Představujeme Starlab, další hranici v oblasti soukromých vesmírných stanic.

Očekává se, že ISS bude kolem roku 2030 nahrazena soukromými vesmírnými stanicemi. První z nich, Starlab, má být spuštěna do roku 2028. Starlab, vyvinutý společnostmi Voyager Space a Airbus, je soukromá vesmírná stanice o délce 20 metrů a šířce 10 metrů, která se skládá ze dvou modulů. V hlavním modulu bude obytný a pracovní prostor posádky, zatímco další modul bude využíván pro vědecký výzkum a komerční aktivity.

Misi s cílem vyslat stanici do vesmíru provede společnost SpaceX Elona Muska. Starlab bude vynesen na oběžnou dráhu, až bude raketa Starship připravena. Mnozí považují Starlab za významný krok pro vesmírnou turistiku a soukromý vesmírný výzkum. Jak víte, společnost SpaceX je schopna vyslat do vesmíru téměř kohokoli, kdo si to může dovolit. V současné době však neexistuje žádný prostor mimo ISS, kde by tito jedinci mohli trávit čas. Starlab má potenciál to změnit tím, že vytvoří novou komerční vesmírnou aktivitu.

Generální ředitel Voyageru Dylan Thomas vysvětlil, že vypuštění Starlabu v rámci jedné mise bylo vždy v plánu. Starship, v současnosti jediná vyvíjená těžká nosná raketa, dokáže najednou pojmout stanici o průměru 8 metrů. Taylor zdůraznil, že vypuštění v rámci jedné mise snižuje rizika na oběžné dráze a vyhýbá se vysokým nákladům a rizikům spojeným s montáží hardwaru na oběžné dráze pro stanice vyžadující více startů.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: cnbc.com, techcrunch.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,
Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *