NASA má v plánu postavit jadernou elektrárnu na měsíci. Je to vůbec možné?

NASA
Autor fotografie: 0fjd125gk87/ Zdroj fotografie: Pixabay

Společnost NASA a americké ministerstvo energetiky (DOE) 21. června společně uvedly, že prosazují vesmírnou jadernou technologii. Již dokonce mají tři návrhy konceptu pro „The Fission Power Subject“. Rusko a Čína nejsou pozadu, obě země mají podobné koncepty, ale ještě ne v takové podobě jako NASA.

V projektu se uvádí, že by měl na Měsíci vzniknout 40kW jaderný štěpný energetický systém. Podle NASA dokáže tento energetický systém napájet až 30 domácností po dobu 10 let, což je ekvivalent takové menší jaderné elektrárny. Návrhy provedení pocházejí od leteckých společností Lockheed Martin Space Systems, Electrical Companies Westinghouse a IX. Poslední jmenovaná společnost je podnikem společnosti Intuitive Machines, která vyrábí systémy autonomního řízení jaderného reaktoru X-Energy. Každá z těchto společností obdržela smlouvu na 12 měsíců v hodnotě 5 milionů dolarů.

NASA a DOE společnými silami chtějí prozkoumat jadernou technologii ve vesmíru. Koneckonců, elektřina není na Měsíci ani mimo něj dostupná. Když se astronauti dostanou na Měsíc a poté na Mars, budou potřebovat spolehlivý a praktický energetický systém. Tento systém by měl být schopen pracovat na různých místech a v různých podmínkách prostředí a počasí. Systémy pro výrobu energie jaderným štěpením tato kritéria splňují.Nebude to nejrychlejší

Do konce tohoto století by chtěla NASA a DOE otestovat funkčnost systému jaderného štěpení na Měsíci. Tento systém by měl lidem připravit pohodlnější cestu během lidských misí na Měsíc či Mars. John Wagner, ředitel Národní laboratoře amerického ministerstva energetiky, uvedl: „Projekt povrchové energie jaderného štěpení je prvním praktickým krokem k vybudování jaderné elektrárny na měsíci.“

NASA již v minulosti testovala jiný vesmírný jaderný projekt. Ten byl zahájen v roce 2015 a nesl jméno KiloPower. V květnu 2018 byl ukončen, jelikož splnil všechny cíle, které si NASA stanovila.

Cílem je jednoznačně vybudovat energetickou stanici mezi Měsícem a ostatními planetami. Zatím je vše pouze teoretické, ale za pár let tomu může být jinak. Rusko, Čína a další vesmírné velmoci také zkoumají jadernou energii ve vesmíru, takže je možné, že Spojeným státům přibyde konkurent. Můžeme předpokládat, že v příštích několika letech bude tohle horlivé téma, které zvýší napětí mezi zeměmi.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *