NASA se obává náhlého stažení Ruska z projektu ISS

NASA
Start rakety společnost SpaceX / Autor snímku: SpaceX-Imagery / Zdroj fotografie: Pixabay

Mnoho z vás by to možná ani neřeklo, ale situace je nyní taková, že si NASA nepřeje odchod Ruska z projektu ISS, který by měl skončit v roce 2024. Nicméně, podle zdrojů už má jisté pohotovostní plány, které zahrnují soukromé americké společnosti. Mezi tyto společnosti patří Boeing, SpaceX či Northrup Grumman.

Pohotovostní plán vypracovaný týmem NASA počítá s různými scénaři, které můžou nastat. Mezi ně se řadí to, jak by NASA dostala všechny astronauty z ISS bez ruských vesmírných letů nebo zničení vesmírné stanice o několik let dříve, než plánovala. Vyplývá to ze tří zdrojů, které vypovídaly pod podmínkou anonymity.

ISS je tady s námi více než 20 let

Mezinárodní vesmírná stanice ISS byla vybudována před více než 20 lety. V rámci projektu je NASA závislá na Roskosmos, což je ruská kosmická společnost. NASA poskytuje vesmírné stanici vyvážené gyroskopy a solární pohon, Roskosmos zase ze své strany řídí pohon, aby vesmírná stanice hladce běžela na oběžné dráze.

O místo Roskosmosu se poslední dobou začaly zajímat dvě konkrétní společnosti- Boeing a Norhtrop Grumman. Obě společnosti byly pověřeny tím, aby zjistily, jak ovládat ISS bez ruských trysek, které nyní zajišťují chod celé stanice. NASA v posledních týdnech připravovala formální smlouvy pro Boeing ohledně deorbitace vesmírné stanice. Společnost Norhtrup Grumman už je o něco dále, jelikož již v červnu provedla první test svou speciálně upravenou nákladní kosmickou lodí Cygnus. Ta úspěšně dokázala změnit směr ISS bez ruských trysek. Společnost SpaceX rovněž pracuje na tom, aby mohla ovládat pohyby ISS, ale zatím je nejvíce vzdálená ze všech, uvádí dva zdroje.


Nenechte si ujít:


Minulý týden Jurij Boris, nový šéf ruské vesmírné agentury, uvedl, že Rusko opravdu plánuje stažení svých astronautů a to plně podle předpisů. Podle dohody o spolupráci ISS musí každý partner předložit jednoroční oznámení o úmyslu odstoupit.

Tým NASA v Moskvě na začátku července dokončil dlouho vyjednávanou dohodu s ruskou kosmickou společností. Obě společnosti budou sdílet své kosmické lodě s Mezinárodní vesmírnou stanicí, uvedly zdroje. Dohoda umožňuje ruským astronautům létat na vesmírných lodích americké výroby výměnou za americké astronauty na ruských vesmírných lodích Sojuz. Podle dohody ruská kosmonautka Anna Kikina v září odstartuje z Floridy na vesmírné lodi Dragon společnosti SpaceX.

Zástupci Roskosmosu uvádí, že je nesmysl, aby se prodlužoval projekt ISS do roku 2030 tak, jak požaduje NASA, jelikož údržba ruských modulů po roce 2024 bude velmi nákladná. I to je jeden z důvodů, proč Roskosmos zvažuje vybudování vlastní vesmírné stanice. Má se jednat o ekonomické provizorní opatření.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,
4 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *