Nečekané ponížení. Vyzdvihovaný fotoaparát modelu Xiaomi 13 Pro je propadák

Xiaomi 13 Pro
Zdroj: Xiaomi

DXOMark je společnost, která je zaměřená na studie fotoaparátů, které následně hodnotí a posuzuje schopnosti fotoaparátů daných chytrých telefonů. Chytré telefony Huawei a Honor se obvykle umisťují na předních místech jejich žebříčků. V letošním roce mělo být vše jinak, a Xiaomi mělo mířit až na samotný vrchol.

Několik posledních měsíců jsme byli svědky toho, jak se vychvalovala spolupráce společnosti Xiaomi a Leica. Nyní to vypadá, že to tak horné nebude. Podle testu se Xiaomi 13 Pro umístil na 16. místě celkově a na 15. místě v kategorii ultraprémiových smartphonů. I když není na vrcholu seznamu, je to pro čínského technologického giganta stále působivý výkon. Ale řada natěšených uživatelů čekala mnohem více než jim Xiaomi ve výsledku nabídlo.

Fotoaparát Xiaomi 12S Ultra vs 13 Pro

Je pozoruhodné, že jak Xiaomi 12S Ultra, tak 13 Pro jsou vybaveny kamerovými systémy poháněnými společností Leica. Xiaomi 13 Pro má tři fotoaparáty, všechny s rozlišením 50 MP, včetně hlavního fotoaparátu s 1″ snímačem Sony IMX 989, ekvivalentem ohniskové vzdálenosti 23 mm a objektivem se světelností f/1,9, OIS a Dual Pixel PDAF. Ultraširokoúhlý fotoaparát je vybaven snímačem s rozlišením 50 MP, 14mm objektivem se světelností f/2,2 a automatickým ostřením, zatímco teleobjektiv má snímač s rozlišením 50 MP, 75mm a objektiv se světelností f/2,0 a PDAF.


Nenechte si ujít:


Jedním z nejzajímavějších aspektů fotoaparátu Xiaomi 13 Pro je jeho teleobjektiv. Ačkoli nabízí pouze 3,2násobný zoom ve srovnání s 5násobným zoomem modelu Xiaomi 12S Ultra, dokáže zaostřit na objekty vzdálené pouhých 10 cm a vytváří úžasný bokeh efekt. To je významná výhoda pro každého, kdo často pořizuje snímky zblízka, například portréty.

Kromě toho se Xiaomi 13 Pro umístil na 17. místě v benchmarku kvality displeje a na 15. místě ve výkonu reproduktorů. Nicméně naším hlavním tématem je výkon fotoaparátu zařízení.

Xiaomi 13 Pro
Zdroj: Xiaomi

Výkon fotoaparátu Xiaomi 13 Pro

Podle DXOMark je celkový výkon fotoaparátu smartphonu prostě „dobrý“. Má dobrou úroveň detailů, dobrou kontrolu sytosti a poměrně dobrý zoom. Mimořádně dobré jsou také schopnosti zařízení v oblasti záznamu zvuku. Ačkoli výsledky také uvádějí, že má problémy se zachycením okamžiku v obtížných nastaveních, jako jsou scény v protisvětle nebo při slabém osvětlení, nedokáže správně exponovat obraz ve scénách s vysokým kontrastem a vzhledem ke slabému mikrofonu není vhodný pro záznam hlasitých hlasů, například na koncertech. Poznamenávají také, že například čitelnost displeje zařízení je na přímém slunečním světle neskutečně špatná.

Navzdory těmto nedostatkům je výkon fotoaparátu Xiaomi 13 Pro stále působivý a v testu DXOMark získal 132 bodů ze 152 možných. Přístroj si vede dobře z hlediska detailů, kontroly sytosti a zoomu.

Srovnání s ostatními smartphony

Podle DXOMark je Honor Magic5 Pro v současné době nejvýkonnějším smartphonem z hlediska fotoaparátu, následován Huawei Mate 50 Pro. Na třetím místě se umístil Google Pixel 7 Pro a za ním Apple iPhone 14 Pro Max. Také Xiaomi 12S Ultra a Xiaomi 13 Pro si podle jejich webových stránek vedou téměř identicky, se stejným skóre 136 bodů a 16. místem.

Podle našeho názoru odvedla společnost Xiaomi s fotoaparátem modelu 13 Pro mizernou práci. Pokud se na to podíváme z pohledu běžného zákazníka, tak ten si jistě nechce kupovat nový vlajkový model od Xiaomi, který fotí jako téměř dva roky starý Huawei Mate 40 Pro.

Při cenovce kolem 32 tisíc korun, je tohle z pohledu Xiaomi nedůstojné. Nicméně schopnost teleobjektivu fotoaparátu zaostřit na objekty vzdálené pouhých 10 cm je pro portrétní fotografy skutečnou příjemnou změnou. Na druhou stranu zase přístroj za tyto peníze postrádá OIS a má problémy v náročných světelných podmínkách, což snižuje jeho celkový výkon.

Pokud jste portrétní fotograf, který často pořizuje snímky zblízka, může být teleobjektiv přístroje ideální volbou. Pokud však často fotografujete při slabém osvětlení, možná budete chtít zvážit jiné možnosti, a radši sáhnete po jiné značce.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: dxomark.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *