Recenze Huawei Mate 50 Pro: Natáhněte červený koberec, legenda přichází
Po dlouhých dvou letech tady máme smartphone, který opětovně hrdě nese označení slavné série Mate. Vzhledem k těm šíleným sankcím ze strany USA si dával model Huawei Mate 50 Pro skutečně na čas. Nejnovější Mate 50 Pro bude o vaši přízeň bojovat s technologií rychlého nabíjení, stylovým vzhledem a především nejvýkonnější procesorem, který dodala společnost Qualcomm.
Nebudeme si nic nalhávat. Nejatraktivnější modelová řada Mate od společnosti Huawei vždy cílila na nejnáročnější uživatele. Takový uživatel chtěl vždy to nejlepší, co momentálně Huawei mohlo nabídnout. Proto každý model ze série Mate nabídl nepřekonatelnou fotografickou výbavu, špičkový displej a ohromnou porci výkonu. Proto není překvapením, že tyto proporce přináší právě nový Mate 50 Pro, který se už v současnosti stihl stát nejlepším fotomobilem na trhu.
Huawei Mate 50 Pro: Specifikace
Rozměry: | 162,1 × 75,5 × 8,5 mm, 205 g |
Displej: | OLED, obnovovací frekvence120 Hz, rozlišení 2 616 × 1 212 px |
Procesor: | Qualcomm Snapdragon 4G, 8+ Gen 1 |
Fotoaparát: | 50 MPx hlavní, 13 MPx ultraširokoúhlý, 64 MPx teleobjektiv, 13 MPx selfie |
Pamět: | 8 GB RAM + 256 GB / 512 GB interní paměti + rozšíření pomocí NM SD karty |
Operační systém: | EMUI 13 postavený na Androidu 12 |
Konektivita: | 2G, 3G, 4G, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, NFC |
Baterie: | 4 700 mAh s podporou 66 W drátového nabíjení a 50 W bezdrátového |
Cena: | 31999 CZK |
Obsah balení: Tuhle výbavu u konkurence nečekejte
V balení dostaneme skutečně vše, co k provozování smartphonu potřebujeme. Nemusíte si dokupovat nabíječku, kabel, pouzdro a podobné věci, jako je tomu u jiných výrobců. Huawei vám tohle všechno dodá v jednoduchém malém balení. Kromě telefonu v balení máme 66W nabíječku. Spolu s ní napájecí kabel s koncovkou USB-A a na druhé straně USB-C. Součástí balení je i důležitá jehla na uvolnění šuplíčku pro SIM kartu. A poslední nedílnou součástí balení je lehký silikonový obal.
Vzhled a zpracování: Tenké tělo a skvělá barevná kombinace
Nejnovější Huawei Mate 50 Pro nám do redakce dorazil v barvě Orange. Už na první pohled je jasné, že se Huawei drží své zaběhlé designové linie a navazuje vzhledem na své předchůdce. Naše testovaná verze Orange má místo skleněných zad veganskou kůži a displej kryje nové vysoce odolné sklo Kunlun. Huawei o tomto novém skle uvádí, že má být až 7× odolnější než klasické ochranné sklo, které se nachází na černé a stříbrné variantě tohoto smartphonu. Nutno podotknout, že sklo Kunlun obdrželo od švýcarské společnosti SGS vůbec první pětihvězdičkovou certifikaci odolnosti při pádu. Huawei nezůstal pouze u odolného skla, ale také nabídne certifikaci IP68, nově s testem ponoření do vody až do hloubky 6 metrů po dobu 30 minut.
Barevné provedení je působivé a samotná veganská kůže je naprosto geniální. Díky veganské kůži vám telefon v ruce neklouže a nemusíte si dělat starosti o upatlané zadní sklo, případně řešit nevzhledné otisky. Oranžová záda tomuto smartphonu skutečně padnou, a bronzový rámeček těla telefonu je už jen taková třešnička na dortu. S velkým smutkem musíme říci, že tato barevná varianta nemá být na našem trhu dostupná. Na náš trh se v současnosti dostala pouze černá a stříbrná varianta. Pokud si budete chtít pořídit tento barevný model, tak si budete muset zajet na nákup například do Polska nebo Německa.
I když to není žádný drobeček, Huawei Mate 50 má rozměry 162,1 × 75,5 × 8,5 mm, pohodlně se drží v ruce a jeho ovládání je na takto velký telefon pohodlné. Hodně tomu dopomáhají zaoblené okraje, které sice nejsou tak zaoblené jako u modelu Mate 40 Pro, ale i tady jsme se citelného zaoblení dočkali. V rychlosti musíme pochválit rozložení fyzických tlačítek na pravém boku. Při držení v jedné ruce mají ideální polohu, takže nemusíte přehmatávat, pokud chcete například upravit hlasitost hudby.
Displej: Unikátní OLED s obřím výkrojem
Huawei se tady nedržel zkrátka a jeho nová vlajková loď disponuje obřím 6,74“ OLED displejem s rozlišením 2 616× 1 212 pixelů s celkovou jemností 428 PPI. Samozřejmostí je i vysoká 120Hz obnovovací frekvence, pokud si na tyto vychytávky nepotrpíte, tak si můžete vybrat adaptivní úpravu frekvence nebo základní 60Hz frekvenci. Díky tomu nemá displej tak velkou spotřebu energie. Spolehnout se můžete na 10bitový panel, který nabízí technologii HDR Vivid. Použitý OLED panel se může pochlubit schopností zobrazit více než miliardu barev.
Jas OLED panelu je naprosto ideální a budete spokojeni i na přímém slunečním světle. V případě, že budete na telefonu pracovat v noci, tak vás displej nebude oslňovat a sám upraví jas až možná zbytečně nízko. Jak už jsem psal výše, tak displej je po stranách mírně zahnutý, díky čemuž nemá žádné otravné rámečky. Jediný pro někoho rušivý prvek může představovat výkroj, který lze softwarově zamaskovat. Pokud jste milovníky funkce Always-On, tak si tady přijdete na své. Je tu řada několika motivů a animací, které podtrhnou vzhled a funkčnost telefonu. Dost nás překvapilo, že Huawei odstranil u této funkce inteligentní režim, který byl u předchozí generace. U Mate 50 Pro máte Always-On buď zapnutý nebo vypnutý, ale u modelu Mate 40 Pro byl navíc ještě inteligentní režim. Spočívalo to v tom, že displej telefonu byl zhasnutý, ale pokud jste se na něj podívali, tak vám zobrazil Always-On nabídku. Po odvrácení zraku displej po pár vteřinách opět celý zhasl.
Displej zabírá celou čelní stranu telefonu a jak bývá u Huawei zvykem, tak již z výroby ji kryje ochranná fólie a pod ní pak najdeme nové sklo Kunlun Glass. Pokud vám toto jméno nic neříká, tak se jedná o obdobu Gorilla Glass. V případě Huawei se jedná o „nano-keramický druh ochranného skla“ a podle dostupných testů by mělo odolat pádu z výšky 4,2 metrů.
Pokud se zaměříme na výkroj, tak sice nepůsobí rušivě, ale kdyby byl menší, vůbec by to neuškodilo. Naštěstí je tenký, a tak příliš nezasahuje do celkového vjemu obrazovky. Díky celkové šířce displeje nabídne i po stranách výkroje dostatek místa pro zobrazení času, signálu, zvoleného režimu apod. Na druhou stranu si nejsme jisti, jestli tady takto obří výřez musí být. Ve výkroji najdeme klasický reproduktor, True-Chroma kameru a také 3D ToF snímač pro snímání a následné rozpoznání obličeje. U předchozí generace byl reproduktor ukrytý pod displejem, a následně se 3D ToF a selfie snímač ukryl do pilulky, která byla rapidně menší než tento obří výkroj.
Zdroj: Svět Huawei
V displeji také nalezneme přesný snímač otisků prstů. I když tady je, tak věřím tomu, že ho budete používat minimálně. Popravdě než vůbec stačíte přiložit palec na čtečku, tak vás telefon pomocí 3D ToF senzoru rozpozná, a zařízení vám během milisekund odemkne na hlavní plochu. Pokud už ji ale použijete, tak budete spokojeni. Čtečka je velmi rychlá, přesná a při používání nebudete mít sebemenší problém. V tomto bodě bych chtěl Huawei malinko pokárat, protože bych na tomto telefonu rád viděl minimálně ultrazvukovou čtečku, kterou má například model Vivo X80 Pro. Ta má pro snímání prstu připravenou mnohem větší plochu a je ještě o chlup rychlejší. Třeba u příští generace Mate telefonu se jí také dočkáme.
Zvuk: Stereo je samozřejmostí
Mate 50 Pro je vybaven dvojicí kvalitních reproduktorů, které skutečně zalahodí vaším uším. Reproduktory jsou schopny dokreslit pěkný stereo efekt a i když se to nemusí zdát, tak nabídnou velmi slušnou porci hlasitosti. Reproduktory vám nabídnou dostatek zvukového výkonu například při hraní her, sledování filmů i při poslechu hudby.
Pokud jde o připojení sluchátek, tak tam jsem narážel na zásadní problém. Kdykoliv jsem připojil k telefonu přes redukci sluchátka s jack 3,5mm konektorem, tak mi telefon vyhodil hlášku, že už nepodporuje analogový výstup. Mám doma BT reproduktor od Buxtonu s možností připojení přes jack konektor. Ten se mi taky nepodařilo připojit. Vypadá to, že model Mate 50 Pro odepsal jack konektor už úplně.
Baterie: Dva dny nejsou žádný problém
Další přední vlastností telefonu Huawei Mate 50 Pro je výdrž na jedno nabití. V balení je přibalena 66W nabíječka, která tento telefon nabije z 0 % na 100 % za 44 minut. Akumulátor v telefonu nabídne kapacitu 4 700 mAh a podporuje kromě zmíněného 66W nabíjení, také 50W bezdrátové nabíjení a také 5W reverzní bezdrátové dobíjení.
Musím říci, že během používání nebyl problém se dostat na dvoudenní výdrž na jedno nabití. Huawei je v energetické vyladěnosti systému na skvělé úrovni, takže i při slušné zátěži vydržíte hravě 1,5 dne. Dalším aspektem ohledně výdrže je procesor, kterým je Snapdragon 8+ Gen1. Ten sám o sobě má skvělé výsledky v oblasti úspory energie, při nabídnutí maximálního výkonu.
Huawei u tohoto modelu nabízí speciální „nouzový režim“, který se aktivuje, když má telefon pouze 1 % kapacity baterie. I při takto nízkém nabití je zařízení stále schopné realizovat až 12minutový telefonní hovor. To se může hodit v kritických situacích.
Výkon: Hromada výkonu, ale chybějící 5G
Huawei Mate 50 Pro je vlajkový model se vším, co k tomu patří. Proto v něm najdeme momentálně ten nejlepší hardware, který je aktuálně k dispozici. Máme zde čipovou sadu Snapdragon 8+ Gen 1, úložiště 256 GB nebo 512 GB s následnou možností rozšíření pomocí klasických NM Card a také 8GB RAM. Model Mate 50 Pro nabídne tolik výkonu, že ho prakticky ani nemáte šanci využít na plno.
Stále platí ta nepříjemná věc ohledně sankcí ze strany USA. Tedy, že nejnovější telefony Huawei kvůli americkým sankcím stále nepodporují 5G. Proto mají tyto telefony speciální verze procesorů, které jsou vybaveny pouze 4G připojením. Další funkce jako LTE, GPS, BDS, satelitní spojení pro posílání zpráv, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, infraport nebo NFC jsou zkrátka samozřejmostí. Zajímavá je i satelitní konektivita, ovšem podobně jako u iPhonů, v ČR v současnosti nemá žádné využití.
Fotoaparát: Momentálně na trhu lepší nenajdete
Nemá cenu chodit kolem horké kaše. Všechny vlajkové modely od Huawei patřily k těm nejlépe fotícím na trhu. Proto můžete být v klidu, ani u modelu Mate 50 Pro tomu není v současnosti jinak. Na zadní straně mobilního telefonu najdeme skutečně obří fotomodul s třemi čočkami, laserovým snímačem pro autofokus a duální LED blesk.
Hlavní snímač disponuje rozlišením 50Mpx, variabilní clonou f/1.4–4.0, laserovým AF a optickou stabilizací. Druhým klíčovým snímačem je 13Mpx širokoúhlý objektiv s clonou f/2.2, která má záběr 120°. To nejlepší nakonec je 64Mpx s 3,5× optickým přiblížením. Následně u tohoto snímače najdeme až 100× hybridní přiblížení a optickou stabilizaci. Pokud jste milovníky selfie fotografií, tak věříme tomu, že bude spokojení. Do předního výkroje Huawei ukrylo 13Mpx s clonou f/2.4.
Pokud v aplikaci fotografování zvolíte režim „clona“, tak můžete kontrolovat světelnost ve čtyřech stupních (f/1.4, f/2.0, f/2.8 a f/4.0). V redakci se nám tato inovace líbí, a uživatelům to nabízí mnoho nových možností při pořizování fotografií. Vzhledem k tomu, že před několika měsíci skončila spolupráce mezi Leicou a společností Huawei. Tak nyní Huawei uvádí svoji vlastní technologii XMAGE.
Jak bývá u nastavení fotoaparátu zvykem, tak u funkcí fotoaparátu najdete možnost fotografovat na maximálních 50 Mpx, přidat podporu umělé inteligence, malování světlem, panorama, režim focení dokumentů, super makro, černobílý režim a další.
U večerních snímků musíme konstatovat, že například zde nenajdete žádný rušivý šum. Dále například denní a večerní snímky pořízené hlavním snímačem jsou pokaždé čistě zaostřené. Na snímkách najdeme plnou paletku detailů s věrohodným podáním barev. Celkově jsou na novém Mate 50 Pro barvy reálně vykreslené, a proto si u každého snímku budete užívat skvělé podání skutečných barev.
Co se týče videa, tak tady najdeme takovou klasiku. Můžete natáčet v rozlišení 1080p s 60 FPS, případně přepnout na 4K s 60 FPS. Nově natáčet ve 4K podporují všechny čtyři fotoaparáty. Jak už známe například z modelu Mate 40 Pro, tak nechybí ani možnost aktivace sledování objektu. Jako poslední za zmínku určitě funkce HDR. Nutno říci, že v oblasti videa tento smartphone mírně pokulhává za modely od Applu, případně Samsungu.
Software: EMUI 13 si zamilujete
Tato kategorie může být Achillovou patou celého smartphonu. Huawei Mate 50 Pro využívá operační systému s označením EMUI 13, který je postaven na Androidu 12. Na telefonech Huawei samozřejmě nenajdeme klasický obchod Google Play, ale místo něj tu máme obchod společnosti Huawei, AppGallery. Pokud se s někým bavíme o smartphonech Huawei, tak ihned jako první přiletí otázka, jak je to s aplikacemi a jejich podporou. Na tohle téma máme už vypracovaný článek, který vás jistě potěší, a zodpoví vám všechny vaše otázky. Podrobný článek najdete pod tímto odkazem.
Chápeme, o co Huawei usiluje, je to vytvoření úplně nového ekosystému. Není to Android (no, respektive je, ale není to běžný ekosystém) a není to samozřejmě ani iOS. Huawei chce být třetím velkým hráčem. Pomalu se k tomu dostává, ale musí ještě vyladit menší zádrhele. Myslíme si však, že třetí hráč v této oblasti je dobrá konkurence, a jak se říká, Řím nebyl postaven za den. Možná to ještě není úplně skvělé, ale kdo ví, jaká může být budoucnost AppGallery.
Aplikace: Nemusíte mít strach, vše důležité máte po ruce
Stále narážíme na názor, že nové smartphony bez Google služeb nemají základní aplikace jako Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp, Twitter, Netflix, atd. Tyto aplikace tam samozřejmě jsou a fungují naprosto stejně, jako když máte Huawei se službami Google. Jediný rozdíl je ten, že ty aplikace stáhnete z AppGallery.
Pokud jde o Google aplikace, tak na to existuje jedna zajímavá vychytávka. Jmenuje se GSpace a je volně dostupná v obchodě AppGallery. Díky ní si můžete užívat Google služeb, jako na každém jiném telefonu. Tato aplikace vytvoří v každém zařízení virtuální prostor,kde si všechny Google aplikace, a dokonce i aplikace Obchod Play myslí, že jsou na jiném telefon z dílny Huawei s podporou Google aplikací. Například pokud tuto funkci spustím na Huawei Mate 50 Pro, tak se telefon pro Google služby tváří jako P30 Pro a všechny Google služby jsou dostupné.
Nemusíte mít strach, aplikace je zcela zdarma a bez reklam. V aplikaci najdete klasický Gmail, Fotky, Google vyhledávač či YouTube. Prostřednictvím aplikace Gspace se můžete dostat přímo do Obchodu Play. Díky této aplikaci si můžete například stáhnout aplikaci Zásilkovna. Ta vzhledem k nedostupným Google službám dělá na některých smartphonech Huawei potíže, nyní už se tohoto problému bát nemusíte.
Pokud vám můžu doporučit jednu věc, tak to je, abyste zašli do vašeho nejbližšího prodejního místa, kde si nové modely bez Google služeb budete moci prohlédnout a případně i vyzkoušet. A věřím tomu, že vám tam proškolený pracovník určitě rád ukáže, jak to s tím Googlem skutečně je.
Závěr:
Vzhledem k mnoha různým sankcím nikdo nečekal, že Huawei přinese smartphone, který by dokázal zatopit své konkurenci. I při této nepříznivé době nám byl představen telefon, který nabízí nejnovější procesor s maximální porcí výkonu, přinesl další zajímavé inovace v oblasti fotoaparátu a následně to všechno zabalit do dvoudenní výdrže na jedno nabití.
Mate 50 Pro vám nabídne skutečně krásný displej, 3D rozpoznávání obličeje a samozřejmě příjemné rychlé nabíjení. Vzhledem k parametrům a ceně je zřejmé, že Mate 50 Pro cílí na uživatele, kteří se nebojí nových výzev. Největší problém na našem trhu bude nedostupnost 5G připojení, které se stále více na našem trhu rozrůstá. A samozřejmě oficiální podpora Google služeb.
Cena telefonu Huawei Mate 50 Pro byla stanovena na 31999 Kč. Pravdou je, že vedle konkurence v podobě Samsungu a Xiaomi působí velice sebevědomě. Huawei vyložil všechny své klíčové karty na stůl, nyní už to záleží jen na zákazníkovi, zda na tuto hru přistoupí.
Klady | Zápory |
---|---|
IP68 s voděodolností až do 6 metrů | Bez podpory 5G |
Dlouhá výdrž na jedno nabití | V ČR nedostupná tato testovací verze |
Skvělá fotovýbava | Nepřipojíte nic přes 3,5mm jack |
Kvalitní 120Hz OLED displej | Cena |
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: Svět Huawei, gsmarena.com
„Nemusíte si dokupovat nabíječku, kabel, pouzdro a podobné věci, jako je tomu u jiných výrobců.“
U kterých výrobců není k telefonu nabíječka?
Dobrý den, Milane,
děkujeme za Váš dotaz. Například společnost Apple neposkytuje u svých smartphonů nabíječky, dále Samsung u svých vlajkových modelů neposkytuje nabíječky a jako poslední také například společnost Xiaomi, která u některých svých modelů nedodává nabíječky.
Celé je to zabité Googlem a cenou. Telefon o ničem.