Nová metoda umožňuje hackerům ovládat váš telefon na dálku. Stačí jim, když ho položíte na stůl

Telefon
Huawei Nova 5T / Autor fotografie: Veronika Šolcová / Zdroj Fotografie: Svět Huawei

S děsivým odhalením přišli vědci ze společnosti NordVPN, kteří vrhli nové světlo na Ghost Touch, jež kyberzločincům umožňuje odemknout určité telefony na dálku bez nutnosti instalace škodlivého malwaru. Využitím elektromagnetických signálů mohou váš displej ovládat, aniž byste o tom vůbec věděli.

Útočník tak může získat citlivé údaje o oběti, jako jsou jeho soukromé fotografie nebo náhled do chatů s různými lidmi. K provedení útoku je potřeba, aby byl potřebný hardware v těsné blízkosti telefonu. K tomu jsou nejvhodnější veřejná místa, kde lidé své telefony umísťují na stoly displejem dolů.

Techniku Ghost Touch objevili vědci z Zheijang University v Číně a Technologické univerzity Darmstadt v Německu. Díky elektromagnetickým signálům může hacker se zařízením manipulovat, jako kdyby jej používal právě on, i když je od něj několik metrů daleko. Tento průlomový podvod využívá běžné chování lidí, kteří si nejsou nebezpečí vědomi, a vystavují tak sebe potencionálnímu riziku. To vám pochopitelně hrozí všude tam, kde si svůj telefon položíte na stůl, což může být knihovna, kavárna nebo Food Court v nákupním centru.

Společnost NordVPN uvádí, že útok funguje na vzdálenost „až 40 mm“. Útočníci jsou schopni umístit potřebný hardware pod stůl a pomocí něj získat přístup k zařízení. Útok musí být zpočátku zahájen v těsné blízkosti telefonu, ale jakmile se do něj hacker dostane, tak se vzdálenost stává irelevantní. V současné době víme, že vůči tomuto podvodu je citlivý iPhone SE (2020), Samsung Galaxy S20 FE 5G a dalších sedm telefonů.

Pokud si váš telefon bude dělat co chce, tak to značí, že jste se stali obětí Ghost Touch hackera. Nejnáchylnější jsou na to telefony, které nemají žádnou ochranu. Proto byste si na telefonu měli nastavit např. PIN, gesto nebo biometrické údaje, jako je otisk prstu. Pak je mnohem méně pravděpodobné, že by se hacker do vašeho telefonu dostal. Je až neuvěřitelné, že značný počet vyhledávaných otázek na Googlu s textem „telefon se sám odemkne“ může být potencionálně připsán právě Ghost Touch. Konkrétně by se mělo jednat až o 209 milionů otázek tohoto typu.

Nová metoda hackerů nám připomíná, jak se může kybernetická kriminalita vyvíjet. Kdysi byl Ghost Touch většinou zaviněn nafouknutím baterie a dnes už to klidně může být útok hackera. Na veřejných místech si už nesmíme jenom dávat pozor na zloděje, ale i kyberzločince, kteří už neútočí pouze z domova.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *