Češi, pozor! Jedno kliknutí stačí k tomu, abyste přišli o Facebook a Instagram

Facebook
Autor fotografie: Pexels / Zdroj fotografie: Pixabay

Poslední dobou se na českém internetu rozmohl takový nešvar. Prakticky není den, aby se někdo nepokusil ukrást vaše drahocenná data, případně rovnou celé účty na sociálních sítích. Běžně mi za den chodí do emailů několik pokusů o krádež hesel, případně platebních údajů. Nyní je to pouze pár dní, kdy se mi stalo něco zcela nového.

Na podvody pomocí emailů jsem si už popravdě docela zvyknul, a jen tak mě něco nerozhází. Ovšem poslední dobou už tyto útoky nejsou pouze na emailu, ale dostávají se stále častěji do klasických sms zpráv. Začátkem tohoto měsíce mi na mobilní telefon dorazila zajímavá zpráva. Normálně 99 % podvodných emailů a zpráv odfiltruji, a už je ani nevnímám. Ale tohle mě docela překvapilo, a věřím, že by to mohlo zmást nejednoho uživatele.


Nenechte si ujít:


Příchozí zpráva měla jméno odesílatele uvedené jako „Facebook“. V ten moment už jsem zpozornil, protože pokud Vás chce aplikace Facebook na něco upozornit, tak se to děje přes její běžnou mobilní aplikaci. Případně Vám ještě může přijít klasický informační email. Ale rozhodně NIKDY Vás nebude kontaktovat formou sms zprávy. Na to si skutečně dávejte pozor.

Samozřejmě obsah zprávy už lehce naznačoval, že něco není v pořádku. Screenshot zprávy přikládám pod tento odstavec. Ve zprávě stálo, že klepnutím na odkaz si resetuji heslo na Instagramu. Už jenom fakt, že mi dorazí sms od Facebooku, abych si obnovil heslo na Instagramu je sama o sobě upozornění. Ale chápu, někdo tohle neřeší, klikne na odkaz a už se veze. Jak můžete sami vidět, tak odkaz je zcela nesmyslný, a je evidentní, že nevede na oficiální stránky.

Po kliknutí na daný odkaz, se Vám v prohlížeči otevře webová stránka, která silně připomíná oficiální stránky Instagramu, a budete požádán o zadání kompletních údajů k přihlášení. Je jasné, že po zadání vašich údajů bude jen otázka několika minut, kdy Vám bude celý profil následně odcizen. Osobně jsem se s tímto stylem pokusu o získání údajů setkal poprvé.

Je pravdou, že po menším průzkumu jsem zjistil, že jsem nebyl sám, a tato sms přišla i několika lidem v mém okolí. Takže je evidentní, že tento problém bude mít asi dalekosáhlé následky.

Dbejte proto prosím zvýšené opatrnosti, a nikdy neotvírejte odkazy, které jsou ihned na první pohled podezřelé. Tím spíše následně nevyplňujte do žádných pochybných stránek žádné osobní, případně platební údaje. Dnešní doba je v tomto směru velmi riskantní, a během pár minut můžete přijít o všechna citlivá data a v horším případě i peníze. Sociální sítě jako Facebook, Instagram a Twitter jsou těmto hrozbám vystaveny velmi často.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: Svět Huawei

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

2 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *