Ovládání počítače pouhou myšlenkou. První studie společnosti Neuralink ukázala na lidech slibné výsledky

Neuralink
Autor: Merlin Lightpainting / Zdroj: Pexels

Neuralink je společnost podporovaná Elonem Muskem a proslulá svou inovativní prací v oblasti rozhraní mezi lidským mozkem a strojem. Firma dosáhla významného milníku. Její první lidský pacient nyní dokáže ovládat počítačovou myš pouze pomocí myšlenek. Tento úžasný úspěch by mohl zcela změnit způsob, jakým lidé komunikují s technologiemi. Úspěch navíc představuje významný pokrok v oblasti neurovědy.

„Pokrok je dobrý a zdá se, že pacient se plně zotavil, bez jakýchkoli vedlejších účinků, kterých jsme si vědomi. Pacient dokáže pohybovat myší po obrazovce pouhým přemýšlením. “ uvedl Elon Musk v události Spaces na serveru X (dříve Twitter). Navíc „se snažíme, aby co nejvíce virtuálních stisků tlačítek vycházelo z pouhého myšlení. To je to, na čem v současné době pracujeme. Můžeme využívat levé tlačítko, pravé tlačítko, táhnutí dolů, táhnutí nahoru“. Dodal, že „což je tak trochu potřeba, pokud chcete na něco kliknout a přetáhnout, potřebujete myší hýbat dolů a držet myš dole“.

Připomeňme, že poté, co Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v září udělil povolení k zahájení náboru účastníků do studie na lidech.  Minulý měsíc společnost úspěšně implantovala čip prvnímu lidskému pacientovi.

První úspěšný pokus společnosti Neuralink na lidech

První lidský pacient společnosti Neuralink si přál zůstat v anonymitě. Nakonec byl pacientovi v rámci průlomové léčby do mozku vložen malý čip. Čip nazvaný Neuralink gadget má na sobě tisíce elektrod. Čip je schopen detekovat a dešifrovat mozkovou aktivitu. Díky tomu se pacient mohl naučit ovládat počítačovou myš. Jednoduše tím, že po obdržení instrukcí a kalibraci myslel na její pohyb.

Jak technologie Neuralink funguje?

Aby bylo možné ovládat externí zařízení, jako je počítačová myš, detekuje zařízení Neuralink nervové impulsy z mozku a převádí je na příkazy. Tato inovativní technologie otevírá dveře do budoucnosti. Lidé s postižením mohou používat svou mysl, aby získali zpět kontrolu nad svým životem.

Výhody průlomového řešení Neuralink

Důsledky možnosti ovládat počítačovou myš pouze myslí jsou neuvěřitelné. Může zlepšit způsob, jakým denně pracujeme s technologiemi, a navíc poskytnout nové příležitosti lidem s postižením. Možnosti jsou neomezené, pokud byste mohli posílat textové zprávy nebo prozkoumávat internet pouze pomocí myšlenek.

Budoucí aplikace technologie Neuralink

Zkouška společnosti Neuralink na lidech umožňuje širokou škálu potenciálních aplikací. Díky průlomové technologii společnosti Neuralink se zdá, že budoucnost je jasná. Od protéz ovládaných myslí až po sofistikovaná rozhraní mozek-počítač pro aplikace virtuální reality. Díky dalšímu výzkumu a vývoji může brzy nastat budoucnost, kdy lidé budou moci snadno spolupracovat s technologiemi způsoby, které jsme si nikdy nedokázali představit.

Závěrem lze říci, že úspěch společnosti Neuralink, která umožnila svému prvnímu pacientovi ovládat počítačovou myš pouze myšlením, vypovídá o úžasných možnostech rozhraní mozek-stroj. Tento objev má potenciál zcela změnit způsob, jakým používáme technologie v každodenním životě, a navíc poskytnout nové možnosti pro osoby s postižením. Je vzrušující přemýšlet o neuvěřitelných věcech, které může Neuralink v budoucnu dokázat, když bude pokračovat v posouvání hranic neurovědy a technologie.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: cbsnews.com, edition.cnn.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *