Perseverance našla na Marsu podivné „popcornové skály“, které naznačují jedinou věc. Na Marsu dříve proudila voda

Marsu
Tyto horniny v Bright Angel mají neobvyklou popcornovou strukturu a hojné minerální žíly / Zdroj: NASA/JPL-Caltech/ASU

Vozítko Perseverance Rover společnosti NASA opustilo horu Washburn a dorazilo ke svému dalšímu cíli, Bright Angel. Našel zde neobvyklý typ horniny, který vědci nazývají „popcorn rock“. Tato zvláštní hornina je dalším důkazem, že v kráteru Jezero byla kdysi přítomna voda.

Mise Perseverance se zaměřuje na život na starověkém Marsu. Vedle hledání zkamenělých důkazů dávného života hledá a snaží se pochopit prostředí, které mohlo život podporovat. Proto se nachází v kráteru Jezero, starobylém paleojezeře s deltou sedimentů a dalšími zajímavými geologickými prvky.

Na sol 1175 své mise dorazila sonda Perseverance do Bright Angel, vědecky zajímavé oblasti, která je součástí říčního koryta, jež se vlévalo do kráteru Jezero. Bright Angel se vyznačuje světle zbarvenými skalními výchozy, které jsou buď dávnými sedimenty, jež vyplnily kanál, nebo mnohem staršími horninami obnaženými řekou.

Obrázek níže ukazuje cestu roveru vedoucí k Bright Angel. Bílá část ukazuje místo, kde Perseverance jede souběžně s korytem řeky Neretva Vallis, a modrá část ukazuje místo, kde se rover pohyboval korytem.

Světlé skály Bright Angel jsou zřetelně vidět.

Marsu
Zdroj: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

Když se Perseverance blížila k Bright Angel, viděli pracovníci mise v dálce lehké skály. Cesta k novému cíli však nebyla snadná. Vozítko narazilo na balvanové pole, které se ukázalo být natolik obtížné, že operátoři změnili směr.

„Koncem ledna jsme začali pracovat souběžně s kanálem a postupovali jsme docela dobře, ale pak se balvany zvětšily a bylo jich víc,“ řekl Evan Graser, zástupce vedoucího strategického plánování trasy Perseverance v Laboratoři tryskového pohonu NASA v jižní Kalifornii. „To, co předtím ujelo v průměru přes sto metrů za marťanský den, se snížilo na pouhé desítky metrů. Bylo to frustrující.“



Perseverance má dva způsoby cestování. V drsnějším terénu tým pro plánování trasy využívá snímky, na jejichž základě plánuje trasu vozítka po zhruba 30 metrech. Pokud chce urazit větší vzdálenost během jednoho sólu, spoléhá se tým na režim autopilota Perseverance, který se nazývá AutoNav.

Ale jak se trasa přes balvanové pole stávala obtížnější, systém AutoNav měl problémy. Někdy se prostě zastavil, což je nejbezpečnější možnost. To ale znamená, že cesta k Bright Angel trvala mnohem déle, než se předpokládalo. „Při cestě jsme sledovali říční kanál na severu a doufali, že najdeme úsek, kde budou duny malé a dostatečně daleko od sebe, aby mezi nimi mohl rover projet, protože je známo, že duny požírají marsovské rovery,“ řekl Graser.

„Perseverance také potřebovala vstupní rampu, po které bychom mohli bezpečně sjet. Když snímky ukázaly obojí, vydali jsme se k ní.“ Vozítko bylo přesměrováno přes dunové pole a přes říční kanál, čímž se jeho cesta zkrátila o několik týdnů. Perseverance se blíží ke konci své čtvrté vědecké fáze. Hledá karbonátové horniny a olivín v okrajové jednotce, která se nachází podél vnitřní strany okraje kráteru Jezero. U Bright Angel však doufala, že najde jiné horniny.

Přesně to se také stalo.

Podle tiskové zprávy NASA byli geologové fascinováni tím, co viděli. Některé z hornin jsou hustě posety koulemi, což jim vysloužilo název „popcornové skály“. Skály jsou také plné hřebenů, které vypadají jako minerální žíly. Minerální žíly vznikají, když voda přenáší minerály horninou a ukládá je.

Minerální žíly jsou běžné na vlhké a vodnaté Zemi a rovery je zaznamenaly i na jiných místech Marsu. Popcornové rysy by také mohly být důkazem přítomnosti vody. Stejně jako minerální žíly naznačují, že těmito horninami protékala voda.

Dalším krokem je určit, jaké minerály se v těchto popcornových horninách nacházejí. Vytrvalost bude postupovat nahoru k Jasnému andělu a provádět měření. O víkendu se pomocí nástroje na odírání a dalších nástrojů podívá ještě podrobněji. Část horniny odpaří a pomocí sady přístrojů SuperCam prozkoumá chemické složení horniny.

Na základě těchto výsledků bude rozhodnuto o případném návratu vzorku na Zemi (doufejme). Jakmile Perseverance v Bright Angel skončí, vydá se rover opět na jih, přes Neretva Vallis, ke svému dalšímu cíli: Serpentine Rapids.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: itc.ua, science.nasa.gov

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *