PlayStation 5 prošel v tichosti vylepšením. Sundal pár gramů a dostal vylepšený procesor

PlayStation 5
Zdroj fotografie: Sony

Společnost Sony aktualizovala procesor oblíbené konzole PlayStation 5, aniž by o tom kohokoli informovala. V současné době se používá 6nm procesor od společnosti TSMC AMD Oberon Plus. Jinými slovy, čip je kompaktnější při zachování stejné úrovně výkonu, což výrobci umožňuje minimalizovat výrobní náklady (nikoli však snížit jeho prodejní cenu).

Nový vylepšený PlayStation 5 byl uveden na trh v několika zemích včetně Japonska, USA a Austrálie v létě 2022. Kromě hmotnosti se na první pohled zdá, že se nic jiného nezměnilo. Tato aktualizovaná konzole váží o přibližně 400 gramů méně.

Museli jsme si tedy počkat několik měsíců, než jsme se dozvěděli, jak toho společnost Sony dokázala dosáhnout. Už jsme věděli, že výrobce vyměnil chladič za menší a lehčí typ, ale nevěděli jsme, jak to mohl udělat, aniž by to mělo vliv na výkon konzole. Největšího posunu se pochopitelně dočkala úroveň výroby procesoru.Na rozdíl od 7nm výrobního procesu použitého v předchozí generaci tak nový PS5 používá procesor AMD Oberon Plus, který využívá 6nm výrobní proces od TSMC. V důsledku tohoto nového procesoru však nedochází k žádnému zvýšení výkonu. Vybavení PS5 je po této stránce shodné se svými předchůdci. Skutečný rozdíl je ve skutečnosti ve velikosti čipu.

Vskutku, 6nm SoC zvyšuje hustotu tranzistorů o 18,8 %. Umožňuje tak dosáhnout menšího procesoru a zároveň usnadňuje proces chlazení při stejné úrovni výkonu. Tím se dostáváme na začátek kruhu k původním informacím, které jsme se o novém PS5 dozvěděli. Což vysvětluje, jak se společnosti Sony podařilo konzoli odlehčit.

Jinými slovy, rozdíl není pro společnost Sony významný, ale pro hráče ano. Podnik je díky této inovativní technologii schopen zvýšit výrobní kapacitu a zároveň snížit výrobní náklady o 12 % (v závislosti na dostupnosti komponent).

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: angstronomics.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *