Pomocí umělé inteligence chtějí zabránit nehodám. Vláda bude sledovat emoce řidičů pekingských autobusů.

Umělá inteligence
Autor: Tumisu / Zdroj: Pixabay

Vláda bude nově sledovat emoce, krevní tlak, cvičení a spánek řidičů autobusů v Pekingu a tvrdí, že díky tomu budou autobusy bezpečnější. Jedna strana veřejnosti tuto novinku vítá, druhé už to přijde za hranicí slušnosti.

Dopravní úřady v Pekingu začaly sledovat emoce a zdravotní stav řidičů dálkových autobusů ve snaze „zvýšit bezpečnost dopravy“. Podle Pekingského konsorcia pro veřejnou dopravu byli řidiči vybaveni elektronickými náramky, které mohou sledovat vše od jejich krevního tlaku, spánku až po jejich pocity.

Místní noviny „Baijing Daily“ uvádějí, že agentura dodala řidičům 1800 náramků. Není jasné, o jakou značku chytrých náramků se jedná, ale údajně měří biometrické údaje v „reálném čase“ a zjišťují úzkost, nemoc a celkovou kondici. V prohlášení na čínské sociální síti Weibo společnost uvedla: „Distribuce náramků je technologickým prostředkem k posílení fyzického a duševního zdraví řidičů.“


Nenechte si ujít:


Tato iniciativa navazuje na nehodu autobusu, při níž minulý týden ve městě Guiyang zahynulo 27 lidí. Dotyčná zařízení se v Číně již dříve používala k monitorování tělesné teploty po cestování, aby bylo možné sledovat případy koronaviru. Podle čínské prokuratury se rovněž používají ke sledování osob obviněných z drobných trestných činů s cílem „snížit počet jejich zatčení“.

Tento krok byl v Číně kritizován za to, že narušuje soukromí zaměstnanců a je potenciálním zdrojem „diskriminace“ řidičů. Není jasné, zda řidiči autobusů budou muset náramky nosit, nebo ne.

Čínská vláda běžně používá sledování svých občanů. Letos úřady představily systém „Železná klec“, který využívá umělou inteligenci ke shromažďování údajů o lidech a odhalování trestných činů „ještě dříve, než k nim dojde“.

Uniklé dokumenty, které získal deník New York Times, ukázaly, že pekingské úřady vytvářejí profily svých občanů s využitím údajů o jejich trestní minulosti, zázemí a 2,5 miliardy snímků z rozpoznávání obličejů, aby je mohly sledovat.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: dailystar.co.uk

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *