Skutečný Dr. Dolittle? Umělá inteligence přeloží řeč vašich domácích mazlíčků

Umělá inteligence
Autor fotografie: Stephen Cruickshank / Zdroj fotografie: Pixabay

Díky novým průlomům v oblasti umělé inteligence to vypadá, že nás čeká skutečně kouzelná budoucnost. Některé první testy už překládají psí štěkot, vrčení a výrazy do lidské řeči. Pokud to takhle půjde dál, tak si budeme brzy moct popovídat s našimi chlupatými přáteli.

Taky se vám občas zdá, že vám chce váš čtyřnohý chlupáč něco sdělit? Údajně je tomu skutečně tak, a někteří naši domácí mazlíčkové jsou vyloženě ukecaní. Na druhou stranu, přemýšleli jste někdy nad tím, co vám vlastně chtějí říct?

Brzy možná už nad tím nebudete muset přemýšlet, protože řada společností pracuje na umělé technologii, kterou přezdívají „Dr Doolittle“.  Ta následně umožní překládat například výroky vašeho pejska do klasické lidské řeči.

Jedna jihokorejská společnost Petpuls, začala loni dodávat obojek pro psy s umělou inteligencí, který analyzuje jejich štěkání, aby změřil jejich emocionální stav. To je však jen začátek, protože některé organizace jdou ještě dále tím, že vytvářejí plnohodnotné nástroje pro překlad mezi lidmi a zvířaty.

Další firma, Zoolingua, byla založena v roce 2018. Již nějakou dobu pracuje na mobilní aplikaci, která dokáže pomocí strojového učení přeložit řeč a zvuky psího těla do angličtiny.

Jedinou překážkou v cestě je, že trénování umělé inteligence, aby rozuměla psům v této fázi, vyžaduje, aby lidé interpretovali, co může chování psa znamenat, než tato data předají AI.


Nenechte si ujít:


Psi jsou ve skutečnosti mnohem lepší v porozumění lidské řeči, než si možná myslíte. Podle jedné studie vědců z Eötvös Loránd University v Maďarsku si psi dokážou spojit předměty s jazykem, a dokonce se naučí slovní zásobu o 100 slovech přibližně stejnou rychlostí jako lidské miminko.

Vědci také zjistili, že šest border kolií dokázalo během týdne vybrat staré a nové hračky podle jména, a že si slova dokázali vybavit i po dvou měsících.

Jedna kalifornská firma, Earth Species Project, dokonce pracuje na AI, která by jednou mohla pomoci lidem dekódovat komunikaci zvířat pro všechny druhy. Firma věří, že by to mohlo pomoci výrazně zlepšit ochranu zvířat. Přestože zakladatel společnosti Aza Raskin chce vytvořit AI, aby pomohla ochránit ohrožené druhy, říká, že projekt je určen pro práci s jakýmkoli druhem.

Aza Raskin také řekl: „Jsme druhově agnostičtí. Nástroje, které vyvíjíme, mohou fungovat v celé biologii, od červů po velryby.“

I když by bylo skvělé komunikovat s červem, tak většina milovníků zvířat bude chtít použít tyto nástroje k domluvě se svými nejbližšími a nejdražšími. Konkrétně se svými domácími psy nebo kočkami. Umělá inteligence nám přinese neskutečné možnosti při práci se zvířaty.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: blog.richardvanhooijdonk.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *