Pozor! Českem se začíná šířit nový podvod přes Messenger

Podvod
Notebook napadený virem / Autor fotografie: Tumisu / Zdroj fotografie: Pixabay

Není tomu dávno, co jsem vás, naše čtenáře, informoval o stránce, která vám dokáže ukázat informace o tom, jestli někdy vaše údaje unikly nějaké společnosti. Dnes přicházím kvůli tomu, abych vás varoval před novým podvodem, který začíná být na Messengeru oblíbeným. Poprvé jsem se s tím setkal včera v jedné skupině na Facebooku. Dále to pokračovalo večer, kdy se podvodníci dostali i na účet mého otce, a chtěli po mně mé osobní údaje.

Paradoxně se tento podvod částečně týká i společnosti Huawei. Podvod funguje docela jednoduše, někdo z vašich známých se vás zeptá na telefonní číslo, a když ho pošlete, tak je velice pravděpodobné, že vás hacker začne registrovat na různé stránky či se vám nabourá přímo do účtu, tak jako se to stalo mému otci. Samozřejmě v tomto ohledu záleží na tom, jestli máte telefon propojený s účtem na Messengeru. Já naštěstí ne, ale vím, že plno lidí má tohle v oblibě.

A jak vůbec tento trend souvisí s Huawei? Docela jednoduše, již dvěma mým známým se stalo to, že svému „známému“ poslali telefonní číslo, načež jim o chvíli později přišla SMS od společnosti Huawei s potvrzovacím kódem na založení jejich nového Huawei ID. Asi nemusím zmiňovat, že ani jedna z dvou dotčených osob nevlastnila nic, co by s Huawei souviselo.Shodou okolností, jak jsem již zmínil, se někdo včera naboural na účet mého otce poté, co někomu poslal svoje telefonní číslo. Hacker si nedával vůbec na čas, a okamžitě plno přátel mého otce začal žádat o telefonní číslo. Včetně mě a mé sestry. Jeho čeština byla docela lámaná, ale v porovnání s podvody v minulosti opravdu dobrá. Když jsem mu napsal, že mu číslo nepošlu, tak si se mnou dokonce začal psát a přemlouval mě, abych mu to číslo poslal. To samé bylo i u mé sestry, a já tomu opravdu nemohl věřit. Přidám vám sem screenshoty, abyste měli nějakou určitou představu o tom, jak by taková konverzace mohla vypadat.

Podvod
Konverzace s lámanou češtinou / Autor fotografie: Sára Vilkusová (se souhlasem) / Zdroj fotografie: Svět Huawei

Dále ještě přidávám mou konverzaci:

Podvod
Hacker nemá nejmenší problém s přemlouváním / Autor fotografie: Adam Vilkus / Zdroj fotografie: Svět Huawei

Nakonec to dopadlo tak, že mně i mé sestře nechal hacker zobrazeno poté, co pochopil, že u nás úspěšný nebude. Než někomu pošlete své telefonní číslo, tak vám výrazně doporučujeme to, abyste si ověřili, že za klávesnicí sedí opravdu váš kamarád či známý. Kdybyste už někomu své číslo poslali, tak si změňte okamžitě heslo a nastavte dvoufázové ověření přes telefonní číslo, to by mělo zabránit případnému vniknutí na váš účet. Pátraní jedu po své vlastní ose, takže se omlouvám za případné nedokonalosti k celé věci. Kdybych přišel na jakákoli další zjištění, tak vás budu opět informovat.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: Svět Huawei

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

2 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *