Prodeje počítačů po dvou letech silného růstu pomalu klesají

PC
Huawei MateBook 14 / Zdroj fotografie: Huawei

Společnost International Data Corporation (IDC) zveřejnila výsledky studie globálního trhu s osobními počítači v prvním čtvrtletí letošního roku. Po rychlém růstu začal tento průmysl upadat. Proč nastal takový pokles při prodejích PC?

V předchozích čtvrtletích byl nárůst poptávky připisován pandemii, kdy uživatelé na celém světě potřebovali více výpočetního hardwaru v hybridním prostředí nebo prostředí pro práci z domova a učení. Nyní je trh nasycený a nedostatek elektronických součástek má navíc negativní dopad na celkový průmysl. Trh s PC zažíval dva roky dvouciferný růst, takže i když pokles v prvním čtvrtletí je změnou této krásné dynamiky, neznamená to ihned, že průmysl je ve spirále sestupu. Objem za 1Q22 představuje sedmé čtvrtletí v řadě, kdy celosvětové dodávky přesáhly 80 milionů, což je od roku 2012 výkon, který nebyl doposud zaznamenán.

„Zaměřit bychom se neměli na meziroční pokles prodejů PC. Důraz by se měl klást na to, aby počítačový průmysl dokázal dodat více než 80 milionů počítačů v době, kdy je logistika a dodavatelský řetězec stále v nepořádku, doprovázený řadou geopolitických a pandemických výzev,“ řekl Ryan Reith, viceprezident skupiny IDC‘ s Celosvětové sledování mobilních zařízení. „Byli jsme svědky určitého zpomalení jak na trhu vzdělávání, tak na spotřebitelském trhu, ale všechny ukazatele ukazují, že poptávka po komerčních počítačích zůstává velmi silná. Věříme také, že spotřebitelský trh se v blízké budoucnosti opět oživí. Výsledkem 1. čtvrtletí 22 byly objemy dodávek osobních počítačů, které se blížily rekordním úrovním za první čtvrtletí.“

Prodeje PC zažívají volný pád

PC
Zdroj fotografie: IDC Quarterly Personal Computing Device Tracker

V prvním čtvrtletí tohoto roku dosáhly celosvětové dodávky počítačů 80,5 milionu kusů. Pro srovnání: o rok dříve byly prodeje 84,8 milionu kusů. Došlo tak k poklesu o 5,1 %.

Lídrem trhu je Lenovo s 22,7% podílem. Na druhém místě máme HP s 19,7 % a první trojku uzavírá Dell Technologies s 17,1 %. Mezi první pětku navíc patří Apple a ASUS se skóre 8,9 %, respektive 6,9 %.

„I když se části trhu zpomalují kvůli saturaci poptávky a rostoucím nákladům, stále vidíme nějaké mírné očekávání na trhu, které dosáhlo inflexního bodu směrem k pomalejšímu tempu růstu, řekl Jay Chou, manažer výzkumu pro čtvrtletní PC Monitor Tracker společnosti IDC. „Kromě komerčních výdajů na PC stále existují rozvíjející se trhy, kde byla poptávka v dřívějších obdobích pandemie zanedbána, a vyšší poptávka koncových spotřebitelů se také udržela.“

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: IDC.COM

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *