Pozor na tyto mobilní telefony. Seznam smartphonů, které vás nejvíce ozáří

Smartphone
Autor fotografie: Anastasia Gepp / Zdroj fotografie: Pixabay

Pro většinu lidí je dnes jejich smartphone pracovní doplněk, který mají u sebe téměř celý den. Nebudeme si lhát, já to mám úplně stejně. Mám telefon u sebe každý den od svého probuzení, poté během dne, a následně i během spánku. Když telefon nemám zrovna v ruce, tak je v kapse, když není v kapse, tak mi leží na nočním stolku. S touto úrovní blízkosti a používání se mnozí uživatelé nemohou zcela zbavit nepříjemného pocitu, že by mohli riskovat nějaké zdravotní komplikace v dlouhodobém horizontu.

I když je stále těžké najít přesvědčivý dlouhotrvající výzkum účinků záření mobilních telefonů, tak občas se nějaké výzkumy objeví, a nabídnou nám trochu jiný pohled na věc. Pro ty, kteří chtějí zjistit, které smartphony vyzařují nejvíce záření, tak je určen tento žebříček. Kolegové z redakce Statista totiž zveřejnili statistiku, která nám ukazuje, seznam smartphonů rozdělení podle síly záření během hovoru.

Smartphone
Zdroj fotografie: Německý Spolkový úřad pro radiační ochranu

Nejdále jsou v tomto směru v Německu. Tam totiž německý Spolkový úřad pro radiační ochranu (Bundesamt für Strahlenschutz) má obsáhlou databázi chytrých telefonů (nových i starých) a úrovně záření, které vyzařují. Podle vybraných kritérií, které jsou stanoveny pro tento graf, je nejhorší současný smartphone vytvářející nejvyšší úroveň záření Motorola Edge. Není tomu tak dávno, kdy tomu bylo docela jinak. Prémiové telefony, jako je iPhone 7 a iPhone 8, byly v minulosti téměř na vrcholu tohoto žebříčku, až po několika letých úpravách mají nejnovější telefony od společnosti Apple nižší vyzařování SAR. Díky tomu už nejsou na vrcholu těchto žebříčků, a nejsou tak středem negativní pozornosti.

V současnosti neexistuje žádná univerzální hladina pro „bezpečnou“ úroveň vyzařování z mobilního telefonu. Nic méně, v současnosti německá certifikace šetrnosti k životnímu prostředí „Der Blaue Engel“ (Modrý anděl) certifikuje pouze telefony, které mají specifickou míru absorpce nižší než 0,60 wattu na kilogram. Tato hodnota se udává, jako taková „bezpečnostní hranice“, a při jejím překročení by měli být uživatelé na pozoru. Je celkem zarážející, že všechny zde uvedené telefony dosahují více než dvojnásobku tohoto „standardu“.


Jsou stanoveny limity SAR, které smartphone nesmí překročit?

Pro smartphone jsou stanoveny jisté limitní hodnoty SAR, které nesmí být překročeny. Na druhou stranu, neexistuje jednotný standard, proto se limitní hodnoty SAR v jednotlivých zemích nebo částech světa mohou lišit.

V Evropské unii platí limit 2 Watty na kilogram v průměru na 10 g tkáně – 2 W/kg (10g)*. Tento limit byl stanoven na základě doporučení Komise pro ochranu před neionizujícím zářením (ICNIRP) prostřednictvím Doporučení Rady Evropské unie (519/1999/EC), v České republice je tento limit zakotven ve vládním nařízení č. 408/2000 Sb., o ochraně zdraví před neionizujícím zářením platným od 1. ledna 2001.

Měrný lokálně absorbovaný vysokofrekvenční výkon je ve směrnici ICNIRP (a v citovaném nařízení vlády č. 408/2000 Sb.) formulován tak, že u osob nesmí být v žádných deseti gramech tkáně absorbováno více než právě hygienický limit, který je 0,02 W (0,02W/0,01kg = 2 W/kg).

V oblastech, které přijaly doporučení Institutu pro elektrotechnické a elektronické inženýrství (IEEE), tj. např. v USA, Kanadě či Austrálii, platí limit 1,6 Watty na kilogram v průměru na 1 g tkáně – 1,6 W/kg (1g).

Protože tyto dva limity jsou vztaženy k jiné jednotce, nelze je navzájem porovnávat!**

* Platí pro hlavu a trup, pro končetiny je povolena hodnota 4 W/kg (10g).
** Např. při 1800 MHz pro zařízení s hodnotou SAR 1,6 W/kg (1g) typicky platí hodnota SAR 0,8 W/kg (10g).


Co je to SAR?

SAR je zkratka z anglického Specific Absorption Rate, česky specifická míra absorpce. V případě mobilních telefonů* SAR vyjadřuje množství radiofrekvenčního záření absorbované lidským tělem při užívání mobilního telefonu.
Hodnota SAR se vyjadřuje jako Watt na kilogram [W/kg]. Přičemž, parametr udávaný u mobilních přístrojů je měrný lokálně absorbovaný výkon [W/kg (10g)].

* Obecně jde o množství energie absorbované hmotou s definovanými vlastnostmi vztažené na jednotku hmotnosti.


Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: statista.com, o2.cz

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *