Přinášíme podrobnější pohled na čipovou sadu Huawei Kirin 9000S

Huawei Kirin 9000S
Procesor Kirin 9000 / Zdroj: Huawei

Oznámení telefonu Huawei Mate 60 Pro překvapilo celý svět. Přišlo v podstatě odnikud. Zařízení bylo jednoduše uvedeno na oficiálních webových stránkách a v internetovém obchodě společnosti Huawei. Nedošlo k žádnému představení, na což nejsme u produktů Huawei zvyklí. Nejzajímavější na oznámení je však procesor Huawei Kirin 9000S.

Jak už možná víte, po amerických sankcích čelila společnost Huawei přísným omezením, co může a nemůže používat ve svých smartphonech. Mezi všemi hlavními komplikacemi bylo to, že Huawei byl omezen přístup k nástrojům na výrobu čipů, které jsou nezbytné pro nabídku 5G technologie. To čínského výrobce přimělo zůstat u méně pokročilých SoC se sítěmi 4G. S Kirinem 9000S však Huawei vystoupil z kouta, ve kterém byl nucen setrvat.

Je to týden, co se řada Huawei Mate 60 dostala na světlo světa. A doposud Huawei prodal již více než milion kusů. Navíc se očekává, že Huawei dodá nejméně 12 milionů kusů modelu Mate 60 Pro.

Protože však společnost Huawei oficiálně neoznámila podporu připojení 5G, vzniklo ohledně Huawei Kirin 9000S mnoho nejasností. V tomto článku všechny tyto otázky shrneme a na každou klíčovou otázku najdeme odpověď.

Kdo je výrobcem čipu Huawei HiSilicon Kirin 9000S?

Společnost Huawei v minulosti spolupracovala na výrobě čipových sad HiSilicon se společností TSMC. Po uvalení amerických sankcí však čínský gigant již nemohl v partnerství pokračovat. To automaticky znamená, že TSMC, která je nejvyspělejším výrobcem čipů, se na SoC Kirin 9000S nepodílela.

Vzhledem k tomu, že společnost Huawei má zakázáno spolupracovat s TSMC, vybrala si pro výrobu nového Kirinu 9000S společnost SMIC. Pro ty, které to zajímá, SMIC je čínský výrobce čipů. A podle zprávy společnosti TechInsights použila společnost SMIC k výrobě čipové sady 7nm (N+2) proces.

Pokud jde o konkrétní údaje, čip Huawei Kirin 9000S měří 107 mm čtverečních. Díky tomuto rozměru je SoC o 2 % větší než 5nm čipové sady vyráběné společností TSMC. A jak už možná víte, TSMC vyrobila čip Kirin 9000, který měří 105 mm čtverečních.

Zajímavější je, že čipová sada Kirin 9000S má větší kritické rozměry než běžný čip 9000. Pro ty, které to zajímá, kritický rozměr je velikost prvku na tranzistoru nebo integrovaném obvodu. Má vliv na celkové elektronické vlastnosti zařízení.

Podporuje Huawei Kirin 9000S 5G?

Jak jsem již zmínil na začátku, Huawei Mate 60 Pro je prvním telefonem Huawei s podporou 5G po téměř 3 letech. Nový čipset Kirin je vybaven modemem Baron, který umožňuje podporu technologie páté generace mobilní komunikace.

Společnost Huawei však ohledně schopností Kirinu 9000S v oblasti 5G mnoho informací neuvedla. Víme však, že čipset přináší v nově vydaném telefonu podporu satelitního připojení. Huawei Mate 60 Pro je ve skutečnosti prvním komerčním telefonem na světě se satelitním voláním. Předchůdce, Mate 50 Pro, sice satelitní připojení měl, ale bylo omezeno na textové zprávy, stejně jako u současných modelů iPhone.

Díky novému čipu Kirin 9000S je tedy nový telefon Huawei z hlediska satelitního připojení schopnější než současná řada iPhone 14.

Architektura

Podobně jako ostatní mobilní čipové sady na trhu je i HiSilicon Kirin 9000s založen na architektuře ARM. Společnost Huawei se však zcela nespoléhala na hotová výchozí jádra ARM. Místo toho se čínský výrobce telefonů rozhodl pro vlastní jádra jako Samsung Mongoose.

Pokud jde o konkrétní údaje, Kirin 9000S má osm jader. V některých benchmarcích se však můžete setkat s 12 jádry. Důvodem je to, že procesor má podporu hyper-threadingu, což je až 12 vláken. Díky této funkci je nový čip HiSilicon prvním čipem ARM na trhu, který podporuje hyper-threading CPU.

V osmijádrové konfiguraci nové čipové sady Kirin je hlavním jádrem jádro Taishan. Je taktováno na 2,62 GHz, zatímco prostřední jádra jsou tři Taishan na 2,15 GHz. K dispozici jsou čtyři sériová jádra ARM Cortex-A510, což jsou efektivní jádra s výchozím taktem.

Po grafické stránce je Huawei Kirin 9000S vybaven grafickým procesorem Maliang 910. Jeho taktovací frekvence činí 750 MHz. Nová čipová sada je také vybavena novými a vylepšenými verzemi DaVinci, ISP a modemu Baron.

Jak výkonný je SoC Huawei HiSilicon Kirin 9000S?

Pokud jde o výkon, Huawei Kirin 9000S zaostává za současnou vlajkovou lodí systému Android, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2. Na základě benchmarků z AnTuTu získává SoC skóre 700 000 bodů. Pro srovnání, Snapdragon 8 Gen 2 dosáhl v AnTuTu skóre 1 275 749 bodů.

V benchmarku Geekbench dosahuje čipová sada v testech s jedním jádrem skóre 1 300 bodů a ve vícejádrovém testu získává 3 300 bodů. Pro srovnání: Snapdragon 8 Gen 2 dosahuje v testu jednoho jádra skóre 1 878 bodů a v testu více jader 5 151 bodů. Nový čipset Kirin je tedy z hlediska výkonu v podstatě na úrovni Snapdragonu 888.

Jinými slovy, Kirin 9000S je o dvě generace pozadu, pokud jde o výkon v oblasti Androidu. To by však nemělo mít příliš velký vliv na výkon v reálném světě. Koneckonců, čísla jsou lepší než u všech současných telefonů střední třídy.

Pro představu, nejrychlejší telefon střední třídy, Redmi Note 12 Turbo, dosahuje v AnTuTu skóre 1 148 376 bodů.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: techinsights.com, gizmochina.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *