Snaha nahradit čínské IT vybavení je pro USA nesmyslně drahá. Může se jim tento krok vyplatit?

USA
Autor fotografie: Karolina Grabowska / Zdroj fotografie: Pexels

Americké úřady mají za úkol „odstranit a nahradit“ čínské IT vybavení ze zahraničního trhu. Podle některých analytiků by však tento proces mohl být pro USA drahý a vyžádat si desítky miliard dolarů na realizaci těchto aktivit.

V poslední době četné titulky zobrazovaly, že zahraniční firmy nahrazují čínské technologie z jádra ve prospěch zákazů a obchodních omezení. Jedním z takových příkladů je skupina BT, která urychleně pracuje na odstranění zařízení Huawei ze své základní sítě. Technologičtí analytici však tento aspekt zkoumají ze všech stran a domnívají se, že to USA může přijít draho.

Ve čtvrtek se rozhovoru ve Washingtonu zúčastnil vedoucí analytik Centra pro bezpečnost a nové technologie Georgetownské univerzity, Jack Corrigan. Kromě několika témat se analytik podělil o své názory na napětí mezi USA a Čínou.

Jack uvedl, že neexistuje mnoho alternativ k čínským informačním systémům za přijatelné ceny. I když se USA soustředí na to, aby se vyhnuly hrozbám pro národní bezpečnost, úplné zrušení čínského IT vybavení z regionu by mohlo stát úřady neomezené množství dolarů.

„Odstranění všech určených čínských technologií a služeb z každé americké sítě by bylo neúměrně nákladné, ne-li nemožné.“

V roce 2020 zahájila Federální komise pro komunikace v USA program „vytrhni a nahraď“ a požádala místní poskytovatele telekomunikačních služeb, aby odstranili čínské IT vybavení. Dále nabídla kompenzaci ve výši 1,9 miliardy dolarů. Ačkoli celkové náklady byly mnohem vyšší a zabývaly se nedostatkem 3,1 miliardy dolarů.

Americko-čínská válka pokračuje…

Americké regulační orgány vždy považovaly čínskou firmu za škodlivou hrozbu pro svou bezpečnost a soukromí. Přestože mnoho čínských společností tvrdilo, že jejich výrobky a služby jsou bezpečné, americké úřady nadále zvyšovaly restrikce.

Nakonec Washington zlikvidoval telekomunikační zařízení společností Huawei a ZTE a obvinil je z používání podezřelých technologií, které mohou přenášet americká data do Číny. Ačkoli tento proces pouze zvýšil zátěž poskytovatelů telekomunikačních služeb, kteří musí začít vše od začátku.

Závěrem tématu Jack uvedl, že pokud budou americké úřady tento program i nadále rozšiřovat nad rámec společností Huawei a ZTE, pak to povede pouze k nárůstu finanční mezery. Možná je důležité uvalit takové zákazy pouze na místa, sítě nebo technologie, které porušují zákony o národní bezpečnosti.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: scmp.com, thestar.com.my

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *