Proč Apple a Samsung prohrávají závod o rychlé nabíjení? Čínská konkurence si je maže na chleba
Výrobci chytrých telefonů jsou známí tím, že posouvají hranice inovací. Může jít o fotografování, displej, výkon, výdrž baterie a mnoho dalšího.
Zatímco společnosti Apple a Samsung bývaly průkopníky v oblasti mobilních zařízení, čínské značky jsou z hlediska všech těchto inovací často mnohem napřed. Jednou z oblastí, ve které tyto dvě veteránské značky nejvíce zaostávají, je technologie rychlého nabíjení. Zde je tedy důvod, proč se Samsung a Apple nesnaží v této oblasti držet krok.
Čínské značky jsou lídry v rychlém nabíjení
Čínští výrobci chytrých telefonů v posledních letech posunuli rychlé nabíjení smartphonů na další úroveň. Vlajkové modely značek jako Xiaomi, Oppo, Vivo, OnePlus a dalších se často blíží hranici 100 W nebo ji přesahují. Existují dokonce některé modely od značek, které překročily i 200W nabíjení. Skvělým příkladem je Realme GT 5, který podporuje 240W rychlé nabíjení.
Tyto bleskurychlé rychlosti nabíjení jsou výsledkem inovací, které vznikly díky značným investicím do výzkumu a vývoje. Důvodem je nejen zlepšení účinnosti baterie, ale také zvýšení rychlosti nabíjení, aniž by byla ohrožena bezpečnost nebo zdraví baterie.
Stará výmluva o zdraví baterie
V současné době nabízejí společnosti Samsung a Apple maximální rychlost nabíjení kolem 45 W. To sice není tak hrozné jako dříve, ale dříve to bylo mnohem pomalejší. Stále však blednou ve srovnání s trojciferným výkonem, který nabízejí čínští konkurenti.
V minulosti obě značky zaujaly opatrný postoj, pokud jde o technologii nabíjení. Mají konzervativní přístup a tvrdí, že kladou důraz na zachování zdraví baterie. Ve své době tato výmluva dávala smysl, protože technologie byla nevyzkoušená, nezralá a ne zcela důvěryhodná. Čínští výrobci chytrých telefonů už ale rychlé nabíjení jednoduše brutálně nevynucují.
Jak čínské značky inovují rychlé nabíjení
Existuje spousta způsobů, jak značky jako Realme, Oppo, Xiaomi a další vylepšují rychlé nabíjení. Jedním z nejlepších příkladů je systém dvou článků. Tyto společnosti zjistily, že nabíjení dvěma články pod kapotou může zvýšit rychlost, s jakou se zařízení nabíjí. Xiaomi 13 Pro s jedním článkem dokázal dosáhnout maximálního výkonu 120 W při kabelovém rychlonabíjení, zatímco iQOO 11 Pro byl představen s 200W rychlonabíjením prostřednictvím dvou článků. Nabíjení dvěma články tedy pomáhá zlepšit rychlost nabíjení, aniž by to ohrozilo zdraví baterie.
Jinými slovy, čínské společnosti v podstatě vyřešily většinu těchto problémů, které by Apple nebo Samsung mohly „znovu vymyslet“ nebo „inovovat“. Mnozí zpočátku OnePlus kritizovali za objemné nabíjecí adaptéry, které vypadaly jako cihla. Tato cihla však ve skutečnosti pomáhala udržovat smartphone během rychlého nabíjení v chladu. Nové baterie s křemíkovo-uhlíkovou anodou dodávané v novém vlajkovém telefonu také umožňují vyšší kapacitu baterie bez zvětšení její velikosti. Společnostem Apple a Samsung v podstatě docházejí důvody, proč se v této oblasti nezlepšovat.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: phonearena.com, us.community.samsung.com, trustedreviews.com, ChatGPT AI