Apple přesune výrobu z Číny do Indie. Může to mít dopad na kvalitu výrobků?

Apple
iPhone / Autor: QuinceCreative / Zdroj: Pixabay

Podle deníku Wall Street Journal Foxconn sníží svou závislost na pevninské Číně jakožto na zdroji primárních příjmů společnosti. Předseda Foxconnu ve středeční zprávě informoval o tom, že téměř 70 % současných příjmů společnosti pochází z pevninské Číny. Situace je v tuto chvíli hodně špatná pro Čínu, protože se počítá s tím, že podíly trhů mimo ten čínský neustále porostou.

Podle znalců Foxconn do konce roku 2024 má v plánu až ztrojnásobit svůj počet zaměstnanců na 100 000. To zároveň ovlivní i Apple, se kterým Foxconn úzce spolupracuje. Protože i ten se chce přemístit z čínského na indický trh. Pokud se tak opravdu stane, bude to znamenat, že místo dosavadních 6 milionů iPhonů vyrobených v Indii ročně nahradí výroba až 20 milionů zařízení amerického giganta v nejlidnatější zemi světa.


Nenechte si ujít:


Foxconn má údajně v plánu postavit novou továrnu v Karnatace. Od ředitele společnosti dále víme, že se v novém závodě budou vyrábět iPhony a další elektronická zařízení. V Haidarábádu zas Foxconn plánuje postavit novou továrnu zaměřenou na výrobu a balení karbidu křemíku určeného do polovodičů pro indický trh. Indie se na úkor Číny začíná stávat volbou číslo jedna pro stále více společností včetně Applu. i když je faktem, že čínskou výrobu bude poměrně hodně těžké nahradit, tak není zcela vyloučeno, že se to mnoha společnostem povede. Předpoklady a očekávání jsou prozatím hodně vysoká, takže je otázkou na kolik procent budou naplněna.

Domovskou zemí Applu jsou Spojené státy, ale skrze vysoké náklady tam nemůže provádět žádnou výrobu. Jednoduše řečeno, nevyplatilo by se mu to, protože ceny iPhonů by byly ještě vyšší než teď. Čína je výrobní základnou pro Apple už několik let, ale s rostoucím napětím mezi oběma světovými velmocemi začíná být Čína pořád méně spolehlivá. To se naposled ukázalo minulý rok kdy Covid drtil Čínu a lidé proti restrikcím protestovali.

Pro Indii v tuto chvíli hovoří to, že chce k sobě přilákat velké hráče, jakými Apple nebo Foxconn jsou. Otázkou zůstavá, zda dokáže Indie nabídnout stejně kvalitní výrobu jako Čína. Zároveň se ani společnosti nebrání tomu, že budou mít továrny v Indii. Uvidíme, jaký dopad to pro čínský trh bude mít, očekávání jsou jasná.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *