Tři evropské státy se dohodly na předpisech o AI
S novou zprávou přišla agentura Reuters, která zaznamenala společnou dohodu Německa, Francie a Itálie o tom, jak regulovat AI v Evropské unii. Podle této dohody by mělo dojít k urychlení jednání mezi státy na evropské úrovni. Všechny tři vlády se dohodly na dobrovolných závazcích vůči velkým a malým poskytovatelům umělé inteligence v EU. Obě instituce Evropské unie, Evropský parlament a Evropská rada, nyní jednají o tom, jaké místo by měla EU zaujmout v relativně mladém odvětví.
Již v červnu Evropský parlament navrhl zákon o AI. Cílem návrhu zákona bylo vyhnout se bezpečnostním rizikům způsobenými aplikacemi AI. Zároveň však nechce zpomalovat inovační sílu nové technologie v Evropě. Zpočátku parlament navrhl, aby byl zákon závazný pouze pro velké společnosti poskytující umělou inteligenci, zejména ze Spojených států. Avšak by se jednalo o konkurenční výhodu, což by mohlo vést k nižší důvěře menších poskytovatelů. Nakonec se tedy všechny tři státy shodly na tom, že pravidla by měla být závazná pro každého.
Klíčové body dohody, na kterých se všechny tři státy shodly
Společný dokument, o kterém psala agentura Reuters, má hned několik klíčových bodů:
- Regulace aplikací, nikoli technologie: Regulovat by se měly aplikace, než technologie samotná.
- Evropský úřad pro sledování dodržování předpisů: Dohoda navrhuje zřízení evropského orgánu pro sledování dodržování norem regulace umělé inteligence v EU.
- Debata institucí EU o zákonu o AI: EK, Evropský parlament a rada EU musí vyjednávat o pozici EU v oblasti umělé inteligence.
V minulosti se k umělé inteligenci negativně stavěla Itálie, která dokonce zpočátku zakázala ChatGPT. V oblasti umělé inteligence teď probíhá velký závod mezi zeměmi a několika společnostmi o to, koho inteligence bude nejinovativnější. Po boku OpenAI se zařadil Google s jeho Bardem či některé čínské společnosti. Dokonce i Elon Musk, který je proslulý jeho inovativními technologiemi.
Autor: Adam Vilkus
Zdroj: gizchina.com, reuters.com