Prodeje vadnou? Apple výrazně snižuje objednávku pokročilých čipů u TSMC

Apple
Autor fotografie: Pexels / Zdroj fotografie: Pixabay

Apple je jednou z hlavních značek, které si drží výrobní kapacity společnosti TSMC. Americká značka je pro TSMC tak důležitá, že se jí dokonce dostává určitého přednostního zacházení. Kvůli nedostatku čipů a dalším problémům v čipovém průmyslu řada značek, dokonce i těch špičkových, snížila své objednávky čipů.

První zprávy však tvrdí, že tyto situace Apple neovlivní a své objednávky si ponechá. Zprávy také tvrdí, že Apple bude letos jediným významným zákazníkem 3nm procesu společnosti TSMC. Nicméně nyní se zdá, že Apple také pociťuje pokles poptávky, protože jeho objednávky u TSMC byly zřejmě sníženy.

Populární technologický blogger na Weibo, jehož jméno se překládá jako @CellPhoneChipExpert a který má zprávy o polovodičovém průmyslu z první ruky, tvrdí, že Apple opět snížil počet waferů uvedených do výroby. Podle jeho zprávy je tentokrát pokles velmi velký. Jde až o 120 000 kusů N7, N5, N4 plus některé výrobní linky N3.

Předchozí zprávy a úniky tvrdí, že Apple A17 pro letošní iPhone 15 Pro / Pro Max bude používat proces N3 společnosti TSMC. Také M2 Ultra / M3 jej může používat. Pokud jde o poslední iPhony Apple, A14 Bionic a A15 Bionic používají procesy TSMC N5, respektive N5P. Oba procesy patří do rodiny 5nm. A16 Bionic používá TSMC N4, který rovněž patří do 5nm rodiny. Řada M1 je založena na procesech N5 a N5P a čipy řady M2 zřejmě používají proces N4. Pokud jde o jím zmíněný N7, jde samozřejmě o čip A13 použitý v monitoru Studio Display. Tento proces používá i iPad 9, ale jeho současná poptávka není příliš vysoká.

3nm TSMC nabízí až 20 000 amerických dolarů.

Podle Digitimes společnost TSMC zcela porazila Samsung Electronics v 7nm a 5/4nm bitvě. Důvodem je příliš nízká výtěžnost 5/4nm a 3nm GAA výroby společnosti Samsung. Z tohoto důvodu se mnoho značek spojuje s TSMC. Za současného stavu je TSMC mnohem silnější než Samsung. TSMC bude mít na 3nm stále plno zakázek, i když bude nadále používat původní technologii FinFET.

Podle zpráv si prý kromě Applu a opožděného Intelu výrobní kapacity u TSMC na roky 2023 a 2024 již rezervovaly firmy jako Qualcomm, MediaTek a Nvidia. To zřejmě povede k pořádnému nárůstu navazujících nákladů. Předpokládá se, že tyto náklady se přenesou na zákazníky a koncové uživatele prostřednictvím iPhonu 15 a dalšího zboží společnosti Apple. Zvýšení cen bude poměrně znatelné. Trh se obává, že mnoho nových produktů nebude v této éře vysokých cen schopno dosáhnout svých dřívějších cílů.

Hlavní značky utíkají k TSMC

Zasvěcenci z polovodičového průmyslu tvrdí, že od začátku vývoje 5nm technologie není Samsung schopen vyřešit problém s výtěžností. V důsledku toho musel Qualcomm, který původně žádal Samsung, požádat o pomoc při výrobě TSMC. Její nejnovější Snapdragon 8. generace 2 stále využívá 4nm technologii od TSMC. Schopnost společnosti Samsung zvýšit míru výroby je v nejbližší době omezená. Také spolupráce s pokročilým výrobním procesem musela začít před rokem a půl. Proto je i uzavření objednávky se společností Samsung pouze symbolické.

Kromě objednávky Nvidie H100 na TSMC 4nm přešla na TSMC 4nm také řada RTX 40 s největším rozsahem objednávek. Ve spojení s největšími zákazníky Apple a MediaTek je míra využití výrobní kapacity TSMC 5/4nm stále na plné úrovni. To také doplňuje mezeru v počtu objednávek na 7 nm.


Nenechte si ujít:


Po vstupu do 5/4nm generace spolupracují s TSMC kromě samotného Samsungu téměř všechny čipové společnosti včetně Intelu. Intel si již rezervoval velké množství 3nm výrobní kapacity. Hromadně vyráběné N3 ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku však nemají dostatečnou výrobní kapacitu. Intel musel svůj plán upravit a revidovat, takže současným hlavním zákazníkem 3nm procesu je společnost Apple.

Proslýchá se, že N3E a další procesy TSMC budou plně spuštěny v roce 2023. V současné době však na to má prostředky jen velmi málo zákazníků. Také okamžitá potřeba 3nm čipů je nízká. Pokročilým 5nm čipům se zatím daří docela dobře.

Ceny čipů

Podle serveru Digitimes vydala společnost TSMC v roce 2004 nabídku 90nm čipu za přibližně 2 000 amerických dolarů. Do roku 2016 se však cena 10nm čipu zvýšila na 6 000 amerických dolarů. Po nástupu 7nm a 5nm generace procesu náhle překonala hranici 10 000, přičemž 5nm dosáhla až 16 000 amerických dolarů. Toto číslo ještě nezohledňuje 6% nárůst ceny TSMC v roce 2023.

Podle zpráv vzrostla cena grafického procesoru NVIDIA RTX 4090 od vydání modelu 3090 ve stejném období roku 2020 o 5-10 %. Počáteční cena RTX 4080 se od uvedení RTX 3080 ve stejném období roku 2020 zvýšila o 20-30 %. Vzestupná taktika byla zpochybněna.

Navzdory omezené nabídce výkonu Huang Renxun otevřeně prohlásil, že zvýšení ceny nových produktů je spravedlivé, protože cenová nabídka 12palcového waferu se oproti minulosti výrazně zvýšila a není jen mírně dražší.

Podle nejnovějšího odhadu společnosti Strategy Analytics, která se zabývá průzkumem trhu, přesáhnou příjmy výrobce TSMC ve třetím čtvrtletí roku 2022 20 miliard dolarů, čímž překonají celkový příjem všech ostatních výrobců (včetně Samsungu). Buffett ve třetím čtvrtletí také navýšil své podíly ve společnosti TSMC, jejíž tržní ocenění v současné době činí přibližně 4,1 miliardy USD.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: ithome.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *