Apple: iOS by se mohl stát klonem Androidu

iOS
Autor: QuinceCreative / Zdroj: Pixabay

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) navrhuje v rámci vyšetřování protisoutěžních praktik společnosti Apple změny v systému iOS. Společnost Apple se v reakci na to brání a tvrdí, že navrhované změny by z iOS udělaly „klon Androidu“. Úřad CMA se zaměřuje na povinné používání WebKitu pro všechny prohlížeče v systému iOS. To považuje za překážku hospodářské soutěže.

Apple tvrdí, že britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy hodlá z iOS udělat klon Androidu

Odstranění požadavku na WebKit je klíčovým návrhem CMA. WebKit je vykreslovací jádro vyvinuté společností Apple, které je povinné pro každý webový prohlížeč, který chce být přijat do obchodu App Store. Kritici tvrdí, že WebKit všechny prohlížeče připodobňuje a zvýhodňuje Safari, výchozí prohlížeč. Jiní se domnívají, že WebKit omezuje výkon prohlížeče ve srovnání s výkonem, který je k dispozici v zařízeních značky Apple. CMA tvrdí, že kvalita všech prohlížečů v zařízeních Apple je omezena pomalejším tempem vývoje WebKitu. To vedlo k tomu, že vývojáři zrušili některé plánované funkce, protože je engine nepodporuje. Což generuje vyšší náklady na vývoj pro společnosti kvůli chybám vlastním WebKitu.

Společnost Apple však s návrhem CMA nesouhlasí. Společnost argumentuje tím, že zrušení této povinnosti by zabránilo jednotným aktualizacím aplikací vykreslujících webový obsah, jak to dělá Android. Apple také tvrdí, že alternativní obchody s aplikacemi by „podkopaly silnou ochranu uživatelů, kterou poskytuje obchodní model společnosti Apple“, a omezily by výběr pro spotřebitele. Média uvádějí, že po prosincovém vyjádření CMA se společnost Apple koncem ledna odvolala k britskému odvolacímu tribunálu pro hospodářskou soutěž.


Nenechte si ujít:


Kromě vyšetřování CMA doporučila japonská Komise pro spravedlivý obchod, aby společnosti Apple a Google zahrnuly do svých platforem obchody s aplikacemi třetích stran. V roce 2024 vstoupí v Evropské unii v platnost zákon o digitálních službách (DSA) a zákon o digitálních trzích (DMA), které budou přísněji regulovat digitální společnosti, zejména jejich praktiky týkající se hospodářské soutěže. Přesné důsledky pro společnost Apple zatím nejsou známy. Očekává se však, že značka bude nucena otevřít iOS alternativním obchodům s aplikacemi.

Ačkoli se Apple proti těmto návrhům brání, společnosti možná nezbude nic jiného než své praktiky změnit. Tlak ze strany orgánů pro hospodářskou soutěž a regulačních orgánů roste. A značka možná bude muset svůj uzavřený systém otevřít alternativním obchodům s aplikacemi a službám pro zasílání zpráv. To bude mít nepochybně dopad na obchodní model společnosti Apple. Možná to však bude nezbytné, aby si společnost udržela konkurenceschopnost na stále více regulovaném trhu.

Vyšetřování protisoutěžních praktik společnosti Apple týkajících se systému iOS přimělo úřad CMA k návrhu změn. Včetně odstranění požadavku na WebKit. Apple se proti těmto návrhům brání. Možná mu nezbude nic jiného než změnit své praktiky, aby zůstal konkurenceschopný na stále více regulovaném trhu. Tlak ze strany orgánů pro hospodářskou soutěž a regulačních orgánů roste. A společnost možná bude muset otevřít svůj uzavřený systém alternativním obchodům s aplikacemi a službám pro zasílání zpráv. To bude mít nepochybně dopad na obchodní model společnosti Apple. Může to však být nezbytné, aby společnost vyhověla novým předpisům a zůstala na trhu konkurenceschopná.

Autor fotografie: Pexels / Zdroj fotografie: Pixabay

Monopolní praktiky společnosti Apple

Společnost Apple byla obviněna z řady monopolních praktik v různých oblastech svého podnikání. Mezi klíčové oblasti, v nichž byly praktiky společnosti Apple kritizovány, patří:

App Store:

Kontrola společnosti Apple nad obchodem App Store byla v posledních letech hlavním předmětem antimonopolních vyšetřování. Apple vyžaduje, aby všechny aplikace pro iOS procházely obchodem App Store. A účtuje si 30 % provizi ze všech prodejů uskutečněných prostřednictvím této platformy. To vedlo ke stížnostem vývojářů, kteří tvrdí, že poplatky jsou příliš vysoké. A že pravidla společnosti Apple týkající se distribuce aplikací a zpracování plateb jsou příliš restriktivní. Kromě toho Apple využívá svou moc k tomu, aby dával své vlastní aplikace. Například Apple Music a Apple News, nespravedlivou výhodu oproti konkurentům třetích stran.

iOS:

Kontrola společnosti Apple nad operačním systémem iOS byla také předmětem kritiky jako forma monopolního chování. Vzhledem k tomu, že operační systém je dostupný pouze v zařízeních Apple, kritici tvrdí, že Apple má na trhu nespravedlivou výhodu. Kromě toho Apple omezuje distribuci aplikací. Jako je zákaz sideloadingu a požadavek, aby všechny aplikace byly schváleny společností Apple předtím, než mohou být distribuovány prostřednictvím obchodu App Store, jsou považovány za protisoutěžní.

Hudba a video:

Kontrola společnosti Apple nad distribucí digitálního hudebního a video obsahu prostřednictvím obchodu iTunes Store byla rovněž předmětem kritiky. Někteří namítali, že dominantní postavení společnosti Apple na trhu digitálních médií jí umožnilo omezit přístup konkurentů, zvýšit ceny a omezit inovace na trhu. Společnost Apple byla například obviněna z toho, že využívá své kontroly nad iTunes Store k tomu, aby donutila nahrávací společnosti přijmout jednotný cenový model, který je v rozporu s hospodářskou soutěží.

Opravy a údržba:

Předmětem kritiky byla také kontrola společnosti Apple nad opravami a údržbou jejích zařízení. Apple vyžaduje, aby všechny opravy byly prováděny prostřednictvím oficiálních poskytovatelů služeb, a má softwarové zámky, které uživatelům brání opravovat vlastní zařízení nebo využívat služeb třetích stran. To vedlo ke stížnostem ze strany spotřebitelů a opraven třetích stran. Ti tvrdí, že politika společnosti Apple vytvořila monopol na trhu oprav a vedla k vyšším cenám.

Celkově lze říci, že ačkoli některé praktiky společnosti Apple byly prostřednictvím kritiků označeny za monopolní, je důležité poznamenat, že ne všechny monopoly jsou nezákonné a je na regulačních orgánech, aby určily, zda chování společnosti Apple porušuje antimonopolní zákony.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: theregister.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *