Společnost Neuralink začala přijímat první lidi, kteří si nechají dát do mozku implantát

Neuralink
Autor fotografie: Anna Shvets / Zdroj fotografie: Pexels

Už je to delší dobu, co se Neuralinku povedlo získat certifikaci k tomu, aby lidem mohl do mozku dávat implantáty. Díky nim je možné, že handicapovaní lidé budou znovu chodit, i když jim špatně funguje páteř. Americká společnost nyní začíná vybírat první lidi, kteří se vystaví pokusům studie známé pod názvem PRIME.

Sice je to téměř rok po odhalení čipu do mozku, ale lepší teď než nikdy. Co spíše Neuralink mrzí tak, to že se svými pokusy začne o měsíc později než jeho konkurent Sychron. Avšak, i přesto je to další významný milník v lidském objevování.

Mnoho lidí se domnívá, že díky čipům budeme mít pohyby jako Kung Fu Panda a ihned budeme vše ovládat zcela bez problémů, ale takhle jednoduché to není. Neuralink se totiž zpočátku chce zaměřit pouze na základní, ale život měnící cíle. Zpočátku bude svůj systém N1 používat hlavně k testování na lidech trpící paralýzou dolních končetin nebo nervovým onemocněním ALS. Cíl je jednoduchý, ale zcela unikátní. Nový systém totiž bude svým uživatelům umožňovat ovládat počítačový kurzor nebo klávesnici pouhou myšlenkou. Posléze se zaměří i na těžší úkony, ale k tomu ještě vede dlouhá cesta.

Neuralink může pokračovat

Cesta do této fáze nebyla vůbec snadná. Společnost Elona Muska se totiž loni ocitla v problémech, a to poté, co se objevila obvinění z týrání zvířat. To samozřejmě celý výzkum zpomalilo. Nakonec však federální vyšetřování dopadlo pro Neuralink v pořádku, a díky tomu může dále pokračovat ve své přelomové studii, která mnohým lidem může změnit život.

Neuralink je opatrnější než Sychron, a proto je jeho studie o něco pomalejší. Zatím nevíme, jestli se mu to vyplatí nebo ne. Je klidně možné, že větší pečlivost je klíčem k úspěchu. Celý svět, včetně pacientů s paralýzou svalů, netrpělivě čeká na první výsledky, které budou dost možná zcela přelomové. Právě od výsledků nejnovější studie se může americká společnost katapultovat do výšin nebo také spadnout na dno.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, engadget.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *