Průlom: Nejmenší kardiostimulátor na světě je velký jako zrnko rýže

kardiostimulátor
Zdroj: John A. Rogers/ Northwestern University

Vědci ve středu oznámili, že vyvinuli nejmenší kardiostimulátor na světě, dočasný regulátor srdečního tepu menší než zrnko rýže, který lze vstříknout a ovládat světlem, než se rozpustí. Přestože do testování na lidech zbývají ještě roky, byl bezdrátový kardiostimulátor označen za „průlomový objev“, který by mohl podnítit pokrok v dalších oblastech medicíny.

Miliony lidí na celém světě mají trvalé kardiostimulátory, které stimulují srdce elektrickými impulsy, aby zajistily jeho normální tep. Tým výzkumníků pod vedením USA, který stojí za novým přístrojem, uvedl, že je motivuje snaha pomoci jednomu procentu dětí narozených s vrozenými srdečními vadami, které potřebují dočasný kardiostimulátor v prvním týdnu po operaci.

Kardiostimulátor by také mohl pomoci dospělým obnovit normální srdeční tep při zotavování po operaci srdce. V současné době vyžadují dočasné kardiostimulátory chirurgický zákrok, při kterém se na srdeční svaly přišijí elektrody a dráty se připojí k napájenému zařízení na hrudi pacienta. Když už kardiostimulátor není potřeba, lékaři nebo zdravotní sestry dráty vytáhnou, což může někdy způsobit poškození.

Neil Armstrong, první člověk, který se prošel po Měsíci, zemřel na vnitřní krvácení poté, co mu byl v roce 2012 vyjmut dočasný kardiostimulátor. Nově vyvinutý kardiostimulátor je však bezdrátový. A díky tloušťce pouhý jeden milimetr a délce 3,5 milimetru se vejde do špičky injekční stříkačky. Byl také navržen tak, aby se rozpustil v těle, když už není potřeba, a ušetřil tak pacienty invazivního chirurgického zákroku.

Významný skok vpřed

Podle studie popsané v časopise Nature je kardiostimulátor spojen s měkkou náplastí, kterou pacient nosí na hrudi. Když náplast zjistí nepravidelný srdeční tep, automaticky rozbliká světlo, které kardiostimulátoru řekne, jaký srdeční tep má stimulovat.

Kardiostimulátor je napájen takzvaným galvanickým článkem, který využívá tělesné tekutiny k přeměně chemické energie na elektrické impulsy, jež stimulují srdce. Podle studie kardiostimulátor dosud účinně fungoval při testech na myších, potkanech, prasatech, psech a lidské srdeční tkáni v laboratoři. Hlavní autor studie John Rogers z Northwestern University ve Spojených státech řekl agentuře AFP, že odhaduje, že kardiostimulátor by mohl být testován na lidech za dva až tři roky. Dodal, že jeho laboratoř založila start-up, který bude tento cíl sledovat.

V budoucnu by základní technologie mohla také „vytvořit jedinečné a výkonné strategie pro řešení společenských problémů v oblasti lidského zdraví“, řekl Rogers. Bozhi Tian, jehož laboratoř na Chicagské univerzitě rovněž vyvinula světlem aktivované kardiostimulátory, ale na nejnovějším výzkumu se nepodílel, jej označil za „významný skok vpřed“. „Tento nový kardiostimulátor představuje průlom v lékařské technologii,“ řekl agentuře AFP.

„Je to změna paradigmatu v oblasti dočasné kardiostimulace a bioelektronické medicíny, která otevírá možnosti daleko za hranicemi kardiologie – včetně regenerace nervů, hojení ran a integrovaných inteligentních implantátů.“ Podle Světové zdravotnické organizace jsou srdeční choroby nejčastější příčinou úmrtí na světě.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: timesofindia.indiatimes.com, technologynetworks.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *