Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 bude výsledkem monopolního trhu

 Qualcomm
Autor fotografie: Monoar Rahman Rony / Zdroj fotografie: Pixabay

Drtivou většinu čipů Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 by měla vyrábět tchajwanská společnost TSMC pomocí své zbrusu nové a velmi slibné technologie třech nanometrů. V tomto roce se rozhodně dočkáme Snapdragon 8 Gen 2, který bude nejprve debutovat u čínských výrobců smartphonů. V Evropě si nadcházející čip najde prominentní místo mezi vlajkovými loděmi společnosti Samsung. Není žádným překvapením, že týmy od Qualcommu již usilovně pracují na pokračování. Hned zkraje nového roku jsme se dozvěděli první informace o výrobě Snapdragonu 8 Gen 3. Ta začne na konci roku 2023.

Podle tchajwanského deníku Bnext byla většina budoucí výroby čipů přidělena čipovému gigantovi v podobě společnosti TSMC. Ta je v podstatě jedinou společností, která by byla zakázku Qualcommu přebrat. Samsung to již se svými čipy vzdal a nadějný projekt společnosti Huawei rovněž skončil, jelikož se nedokázal vypořádat se sankcemi, kterým čelí. Qualcomm si pojistil, že mu TSMC zajistí minimálně 80 % objednávky v podobě 3nm čipů. Čipy od iPhonu 15 budou využívat stejnou výrobní metodu. To umožní TSMC plnit své zakázky vůči oběma společnostem bez nějakých větších problémů.


Nenechte si ujít:


Přechod na 3nm čipy má přinést lepší funkčnost a šetření energie a to až o 35 %. Původně Samsung jako první deklaroval příchod 3nm výrobní technologie už v červenci 2022. Tímto prohlášením měl jihokorejský gigant navrch. Později se karty obrátily a Samsung upadl, tak možná bude pověřen vyrobit pouhých 10 – 20 % toho, co Qualcomm požaduje. V důsledku toho se teď Qualcomm může rozhodnout, jestli buďto bude Samsung ignorovat nebo ho využije jako doplňkovou službu k zásobám čipů.

TSMC nemá v podstatě žádnou konkurenci. Největší konkurencí byl Samsung, který naprosto vyhořel minulý rok, a tak přišel o veškerou důvěru od Qulcommu. Svou cestou si chtěl jít i Huawei s jeho HiSilicon, ale to nedopadlo úspěšně a konkurence se opět velmi omezila na pár hráčů. V tuto chvíli má TSMC úplné monopolní postavení, což by do budoucna nemuselo dělat dobrotu.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *