Rapidní zvýšení rychlosti načítání aplikací. Jeden z hlavních potenciálů systému Android 15

Android 15
Autor: Pasi Mämmelä / Zdroj: Pixabay

Většina špičkových telefonů má více paměti RAM než běžné notebooky. Tato dodatečná paměť RAM je užitečná pro zpracování úloh, jako je zpracování obrazu, umělá inteligence a hraní náročných her.

Paměť RAM telefonu však obvykle není zcela zaplněna, protože operační systém se tomu snaží zabránit tím, že v případě potřeby zastavuje nebo přepíná úlohy. Obecně je dobré nechat operační systém automaticky spravovat paměť. Existují však určité úlohy, které musí běžet naplno. V opačném případě by při jejich opětovném spuštění mohlo dojít k problémům.

Když společnost Google vydala systém Android 7.0 Nougat, představila novou službu s názvem PinnerService. Tato služba umožňuje systému uzamknout určité soubory ve vyrovnávací paměti stránek a zabránit tak jiným procesům ve využívání této paměti. Tato funkce může být užitečná, pokud výrobce zařízení identifikuje konkrétní soubory, které jsou pravidelně používány.

Uzamčení důležitých souborů v paměti prostřednictvím služby PinnerService může zlepšit výkon zařízení, zejména když uživatelé otevírají náročné aplikace. Například společnost Google používá službu PinnerService k tomu, aby v paměti zůstaly aplikace Fotoaparát Google, Pixel Launcher a některé důležité součásti operačního systému. V systému Android 15 může společnost Google tuto službu používat také k uzamčení části webového zobrazení systému Android v paměti.

Systém Android WebView

Systém Android WebView je součástí operačního systému, kterou spousta aplikací používá k zobrazování webového obsahu. Některé aplikace používají WebView k jednoduchým úkolům, například k zobrazení přihlašovací obrazovky nebo stránky nápovědy. Jiné jsou na něm závislé pro své hlavní funkce. Například aplikace jako Feedly, což je čtečka RSS, používají WebView k zobrazení celých článků, aniž by bylo nutné otevírat výchozí prohlížeč na nové kartě.

Systém Android WebView je postaven na stejné open-source kódové základně Chromium jako Google Chrome. Jedná se však o samostatný balíček, který je aktualizován zcela nezávisle. Pro úsporu místa v zařízeních vytvořila společnost Google knihovnu nazvanou trichrome. Ta obsahuje sdílený kód a zdroje pro WebView i Chrome. V systému Android 15 Developer Preview 1 společnost Google zařadila knihovnu trichrome do seznamu připnutých souborů.

Při zkoumání verze DP1 serverem AndroidPolice zjistili, že společnost Google provedla aktualizace třídy PinnerService. Když je nyní zapnut nový příznak „pinWebView“, kód umožňuje připnout knihovnu trichrome. V systému Android 15 DP1 je tento příznak nastaven na hodnotu true, což vede k tomu, že „základní APK“ knihovny Trichrome je připnuta do paměti. Z celého 161MB souboru je však do paměti připnuto pouze asi 20 MB, což není nic neobvyklého. K podobnému částečnému připnutí dochází u souborů APK aplikací Fotoaparát Google a Pixel Launcher.

Rychlejší otevírání aplikací v systému Android 15

V systému Android 15 chce společnost Google zvýšit rychlost spouštění komponenty WebView tím, že část knihovny trichrome připne do paměti. Vzhledem k tomu, že mnoho aplikací závisí na systému Android WebView, dává smysl udržovat jej v paměti, zejména s ohledem na dostatek paměti RAM, který je dnes k dispozici ve většině zařízení se systémem Android. Tato změna sice nemusí přinést výrazné zlepšení výkonu spouštění WebView, ale mohla by mít malý dopad na zařízení s menší pamětí RAM, kde se procesy pravidelněji přesouvají z paměti.

Vzhledem k tomu, že se stále nacházíme v počáteční fázi vývojářského náhledu systému Android 15, není jisté, zda se nedávná změna spočívající v připnutí části knihovny trichrome do paměti stane trvalou funkcí. Společnost Google se může rozhodnout tuto změnu vrátit a knihovnu trichrome odepnout v některém z budoucích vydání systému Android 15.

Kromě toho se mohou ostatní výrobci zařízení rozhodnout tuto změnu při aktualizaci na Android 15 zakázat. Stojí však za zmínku, že Google pracuje na dalších změnách souvisejících s WebView. Existují náznaky, že společnost plánuje vylepšit rozhraní API WebView systému Android tím, že je učiní více modulárními a začlení je do nového modulu Project Mainline s názvem WebView Bootstrap.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: tomsguide.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *