Recenze Honor 400 Lite: Android s nádechem iPhonu?

Po delší době přišel k nám do redakce na testování telefon od Honoru, a ačkoli se nejedná o vlajkovou loď, tak se nebojím vůbec tvrdit, že by leckoho Honor 400 Lite dokázal zaujmout. Sice se nejedná o top model, ale můžeme poměrně snadno konstatovat, že se Honor při jeho výrobě inspiroval u Applu. Tak se na to pojďme podívat blíže.
Rozměry: | 161 x 74.6 x 7.3 mm, 171 gramů |
Displej: | 6,7palcový AMOLED, 2412 x 1080 pixelů, 394 ppi |
Procesor: | Mediatek Dimensity 7025 Ultra (6 nm) |
Fotoaparát: | 108MP hlavní senzor, 5MP ultraširokoúhlý snímač, 16MP selfie kamera |
Pamět: | 8 GB RAM + 256 GB interní paměť |
Operační systém: | MagicOS 9.0 postavený na Androidu 15 |
Konektivita: | 2G, 3G, 4G, 5G, Wi-Fi, Bluetooth, NFC |
Baterie: | 5230 mAh s podporou 35W drátového nabíjení |
Cena: | 6 990 CZK |
Obsah balení: Nic nového
Obsah balení je velmi jednoduchý. Honor nán nepřináší nic navíc, takže v balení najdeme opravdu to nejnutnější. Čili samotný telefon, pin na otevření slotu pro SIM kartu, kabel na nabíjení samotného zařízení a manuál. Toť vše, nicméně už je to od Honoru delší praxe, takže to snad v dnešní době už nikoho nepobouří a zároveň nepřekvapí. Pokud nemáte nabíjecí adaptér od Honoru nebo Huawei, tak máte smůlu a musíte si ho zakoupit. Mi rychlé nabíjení s adaptérem od Huawei fungovalo spolehlivě a bylo rychlé, takže v tomto směru jsou zřejmě pořád obě značky kompatibilní, ač se před několika lety rozešly.
Vzhled a zpracování: Jakoby iPhonu z oka vypadl
Novinka od Honoru přichází s tělem nápadně podobným nejnovějším iPhonům – jasně, může to být náhoda, ale tomu snad nikdo nevěří. Zařízení má klasický rovný displej, kde rámečky telefonu nejsou vůbec nějak zvlášť tlusté s tím, že během běžného používání na ně „lehce“ zapomenete. Prostě se ztratí, a to už během sledování nějakého videa, nebo hraní hry.
Když teď přeskočíme na zadní část telefonu, tak tam se čínský gigant zas tolik nepochlapil. Použil obyčejný plast, který v menší míře na sobě zanechává otisky prstů. Ale vzhledem k tomu, že je spíš matný, tak ty otisky jdou vidět především pod nějakým úhlem a není to rozhodně žádná katastrofa, jako to mívaly telefony v minulosti. A navíc většina uživatelů si na svůj telefon pořídí obal, takže pak takové drobnosti ani neřeší. Co se týče modulu fotoaparátu, tak ten je vlastně takovou hříčkou Applu a Huawei dohromady. Je to až s podivem, že se něco takového Honoru povedlo, ale typický čtverec a rozložení fotoaparátů je nám blízké u Applu, zatímco trojúhelník nacházející se ve čtverci je nám zase blízký u Huawei. Inženýři v Honoru si prostě řekli, že vsadí na oboje. A musím poznamenat, že to není vůbec strašné a zároveň ani přeplácané. Působí to na mě takovým přijatelným dojmem.
Když se obrátíme na boky telefonů, tak zde najdeme jednu (ne)novinku. Protože se pod kolébkou hlasitosti a tlačítkem napájení nachází akční tlačítko. Ano, přesně to akční tlačítko, se kterým přišel Apple a které už předtím měl například Huawei Y5 II z roku 2016. A tohle tlačítko tady kopíruje to, co dělá u iPhonu. V praxi to znamená, že zapne fotoaparát a když po něm budete jezdit prstem, tak vám bude zoomovat objekty. Pak na spodní straně klasicky najdeme otvor na USB-C, reproduktor, mikrofon a slot na SIM kartu.


Celkově bych design nového telefonu nazval jako zdařilý, který má sice mouchy, ale pravdou je, že těm se často nevyhnou ani výrobci ve vyšších cenových relacích.
Displej: Obstál na jedničku
Sice je pravdou, že jsem velkým fanouškem zakřivených displejů, ale když do ruky dostanu zařízení s obyčejným, plochým displejem, tak nepohrdnu ani tím, a to byl přesně případ Honoru 400 Lite. A vzhledem k tomu, že se zde čínský gigant zcela objektivně snaží napodobit amerického konkurenta, je pochopitelné, že tomu odpovídá i displej. Ten má líbivé barvy, dobrou viditelnost na slunci a celkově asi není moc něco, co bych mu vytknul s ohledem na jeho cenovku.
Mnoho uživatelů bezesporu také zaujme „magická kapsle“, která je opět velmi nápadná iPhonu. Nicméně, nejedná se o novinku, jelikož ji čínská společnost měla už v mnoha předchozích telefonech. Ta má opět velmi podobné využití jako u iPhonu. V praxi to znamená, že na ní třeba uvidíte přehrávanou hudbu, nebo to, když s někým telefonujete. Zajímavý gimmick, který mnohé uživatele z mé zkušenosti může bavit.


Baterie: vydrží dost
Tentokrát jsem baterii nešetřil – jel jsem naplno AoD, měl jsem zapnuté 5G, hrál jsem hry a měl jsem jas na nejvyšší úrovni. Stejně v pohodě dával Honor 400 Lite víc jak den na jedno nabití. A to musím podotknout, že jsem poměrně hodně náročný uživatel, který telefon často využívá na ty nejrůznější věci. A to od sledování videí, psaní na messengeru či projíždění jiných „socek“.
Výkon a software: Nenudil jsem se
Nový Honor jsem vyzkoušel na různé hry – FIFU, Asphalt nebo Pokémon Go. A asi každému je jasné, že na takovém telefonu nerozjede hry na plný výkon jako s vlajkovým čipem. Každopádně se nebojím říci, že si zde vaší oblíbenou hru zahrajete bez problémů. K žádnému výraznému přehřívání nedošlo za běžných podmínek.
Co se systému týče, tak ten byl příjemně odladěn po první aktualizaci. Před první aktualizací trochu drhnul, ale to naštěstí bylo brzy opraveno a já si už pak užíval naprosto plnohodnotný telefon. Je pochopitelné, že zpočátku nemusí být telefon na 100 % odladěn, a tak výrobce dodá nějakou aktualizaci která pomůže.
Fotoaparát: Odpovídající své třídě
Hlavni snímač si své „uhraje“. Fotky podává kvalitní, ostré s detaily. Někdy se stane, že jsou barvy až trochu moc přesvícené až líbivé, což většinou dělá postprocessing. Celkově za mě podává stabilní výkony, které jsou na jeho třídu odpovídající, takže nejsou nejlepší, ale zároveň ani zdaleka neurazí.





Ultraširokoúhlý fotoaparát už pochopitelně takovou kvalitou neoplývá, protože pořád platí, že pokud chcete mít kvalitní ultrašíro, tak se budete muset poohlédnout do vyšších tříd. Ano, tady ultrašíro je, a ano, je fajn. Dostanete od něj to, co očekáváte, ale to je asi tak vše. Věřím tomu, že většině uživatelů postačí, ale pokud byste přecházeli z dražšího telefonu, tak je jeho praktičnost pro vás při nejmenším diskutabilní.



A noční fotografie mají bohužel sem tam nějaký nedostatek. Tam se domnívám, že šlo udělat větší věci. Můžete se podívat na fotografie a posoudit sami. Nejvíce chybí ostrost, která není u všech snímků zdaleka tak detailní. Ale na základní focení a pro méně náročné uživatele to ale určitě postačí. Můžeme očekávat, že Honor noční režim v budoucnu malinko vylepší nějakou aktualizací.





Závěr: Honor si svou cenovku obhájí
Testování Honoru 400 Lite bylo pro mě zajímavým. V rámci designu mi připomínal iPhone, v systému to je pořád z části ten starý dobrý Huawei, ale fakticky se jedná už o samostatnou čínskou značku. Vzhledem k nižší cenovce není moc telefonu, co vytknout. Největším zklamáním pro mě asi byl ten noční fotoaparát, ale zas musím podotknout, že je možné, že jej výrobce v příštích aktualizacích vylepší.
Celkově bych Honor 400 Lite nenazval jako špatným telefonem, ba naopak, nazval bych jej jako telefonem „tak akorát“. Nepřinese toho tolik navíc, ale zas na druhou stranu ani nebude pod vaše očekávaní. V této cenové kategorii se jedná o ten lepší telefon, který potěší svého majitele.
Autor: Adam Vilkus
Zdroj: Svět Huawei, gsmarena.com, androidcentral.com