Huawei MateBook 14s: Velký silák v malém těle. Huawei nám ukázal, jak má vypadat pravý ultrabook

Huawei
Autor fotografie: Lukáš Drahozal / Zdroj fotografie: Svět Huawei

Když se mi naskytla příležitost testovat nejnovější MateBook 14s, tak jsem ani chvilku neváhal, a ihned po této nabídce skočil. Celá série MateBooků prošla za posledních pár let několika klíčovými změnami, a v současnosti mají na trhu své ukotvené místo mezi elitou. Huawei se v tomto odvětví silně zakořenil, a dneska je velmi schopným konkurentem zaběhnutým značkám, které už známe desítky let.

Společnost Huawei se u tohoto modelu vyhýbala všelijakým kompromisům a dokázala vytvořit droboučký, uhlazený a roztomilý laptop, který svým výkonem zatluče do země většinu svých vrstevníků v této cenové kategorii. Pokud jste milovníkem procesorů Intel, tak si u tohoto drobečka přijdete skutečně na své, protože jeho srdcem je procesor Intel 11. generace.

Něž se pustím do samotné recenze, respektive hodnocení, tak se mrkneme na specifikace. Uznávám, že jsem milovníkem Intelu už od samého počátku, a proto, když jsem viděl, že v tomto MateBooku tepe procesor 11. generace, tak se mi rozjela tvář od ucha k uchu.


Huawei MateBook 14s – Specifikace

Operační systém: Windows 10 Home

Velikost a hmotnost: 313,82mm x 229,8mm x 16,7mm. Váha 1,43kg

Obrazovka: Velikost 14,2 palce, rozlišení 2,5K (2520 x 1680 / 213PPI), poměr stran 3:2

Procesor: Intel Core i5-11300H

Paměť: 8GB /16GB LPDDR4x Dual Channel

Grafika: Intel Iris Xe

Úložiště: 512GB PCIe NVMe SSD / 1TB NVMe PCIe SSD

Porty: 1x USB 3.2 Gen 1, 2x USB-C, 1x 3,5 mm headset a mikrofon, 1x HDMI


Obsah balení:

V této kategorii nemá cenu chodit kolem horké kaše. V krabici, která je skutečně malinká a velmi lehká, najdeme pouze dvě věci. Tou nejdůležitější je samozřejmě MateBook, a v neposlední řadě to je napájecí adaptér společně s kabelem. Díky bohu jsou doby obřích napájecích adaptérů pryč, a v balení najdeme nabíječku téměř totožnou s těmi, které se nacházejí u vlajkových smartphonů. Jenom doplním, že se jedná o adaptér o výkonu 90W, kabel má konektory USB-C / USB-C.

Vzhled a kvalita zpracování:

Tady už při vybalování z krabice tušíte, že vlastníte něco unikátního. Huawei s designem skutečně pracovat umí a pokud k tomu přidáte kvalitní matriály, tak se není o čem bavit. Samotné zpracování vám dává jasně najevo, že máte prémiový produkt, a tím myslím skutečně prémiový, který je zpracovaný do nejjemnějšího detailu. Skutečně je jedno, zda se zaměříte na tenoučké kovové tělo, detailně zbroušené hrany, jemný displej s tenkým rámečkem nebo kvalitní klávesy, které si po několika prvních napsaných slovech zamilujete.

Další výhodou, kterou si zamilujete je nízká hmotnost. MateBook váží pouhých 1,4 kg, takže se vám nepronese, a manipulace je s ním velmi jednoduchá. Na našem trhu je k dostání tento model pouze v jedné barevné variantě, Space Gray. Osobně doufám, že Huawei na náš trh uvolní i verzi v barvě Spruse Green, která je skutečně senzační.

Díky hliníkovému tělu se můžete spolehnout, že je MateBook dostatečně tuhý. A při jakékoliv manipulaci, přenášení, zavírání, otevírání a podobných aktivitách neuslyšíte jediné zavrzání. Celé tělo je pevné a díky povrchové úpravě skutečně příjemné na dotek. Věřím tomu, že pokud jste maniak na otisky jako já, tak vás po chvilce začnou vytáčet občasné otisky prstů, které zůstávají na těle MateBooku. Na druhou stranu je to věc, kterou lehce vyřešíte použitím nějakého hadříku. Nutno podotknout, že tento „problém“ mají skoro všechny laptopy s touto povrchovou úpravou.

Displej:

Tady se malinko zdržíme, a ihned vám vysvětlím proč. Díky tomu, že je společnost Huawei sankciována v odvětví mobilních telefonů a tabletů, mám pocit, že všechnu svojí energii dává do ostatních projektů, aby ukázala, že umí vyrobit i něco jiného než „jenom“ ten smartphone. Proto se vrhá do odvětví, kde si ji neuměl nikdo před lety ani představit. A samozřejmě výroba notebooků spadá mezi tyto projekty.

Samozřejmě, teď můžete namítnout, že Huawei vyráběl notebooky už i před omezením ze strany USA. To skutečně ano, ale jednalo se o okrajová zařízení, která spadala spíše do nižší střední třídy, nicméně, v současnosti se Huawei už zaměřuje i na top kategorie v této oblasti. A nutno říci, že tento MateBook je toho značným příkladem.

Když opomenu fakt, že tu máme 11. generaci procesoru Intel, a k tomu skutečně výkonnou integrovanou grafickou kartu Intel Iris, tak další věc, která je skutečně skvělá, je právě displej. U této verze MateBooku najdete LTPS panel o velikosti 14,2 palce a rozlišením 2520 x 1680 s hustotou pixelů 213 PPI. Maximální jas dosahuje hodnoty 400 nitů, kontrastní poměr nabídne 1500:1, a pokud řešíte pozorovací úhel, tak i ten je skvělý, konkrétně má 178°.  Samozřejmostí je také 100% barevný gamut sRGB a barevná hloubka dosahující 1,07 miliardy barev.

To hlavní, ale teprve přijde, protože Huawei do MateBooku 14s osadil dotykový panel, který má obnovovací frekvenci 90 Hz. Pokud mi na klasickém modelu MateBook 14 něco chybělo, tak to bylo přesně tohle. V dnešní době, kdy je i na levných mobilních zařízeních pomalu 90 Hz standard, by se tato technologie mohla usazovat i ve více noteboocích.

Můžete namítnout, že to je pouze taková drobnost. Ale pokud u notebooku sedíte několik hodin denně, tak věřte, že je vyšší frekvence skutečně znát a jako uživatel ji oceníte. Další zajímavá vychytávka, která se mi při užívání líbila je takzvaná funkce „chytrý jas“. Kdy si displej automaticky upravuje jas tak, aby vás neoslňoval, ale zároveň byl pohodlně čitelný. Další věc, za kterou budete rádi, je Certifikát Low Blue Light od TUV Rheinland, což je potvrzení o tom, že displej šetří vaše oči před škodlivým modrým světlem.

Než tuto kategorii uzavřu, tak se ještě vrátím k obnovovací frekvenci, která má 90 Hz. Sluší se říci, že je tato frekvence adaptivní. To znamená, že se frekvence upravuje podle toho, co vám zrovna běží na displeji. Samozřejmě si můžete nastavit frekvenci 90 Hz na trvalo, ale poté musíte počítat s rychlejším vybitím baterie. Sám jsem zaznamenal pokles výdrže přibližně o hodinu, oproti klasickým 60 Hz, což není taková katastrofa.

Huawei
Autor fotografie: Lukáš Drahozal / Zdroj fotografie: Svět Huawei


Zvuk:

I tady se Huawei snažil upozornit na to, že se pohybuje v prémiové kategorii. Proto svým uživatelům nabídne 4 reproduktory, konkrétně 2 basové a 2 výškové. Osobně nejsem ten typ člověka, který od notebooku očekává ohromující zvuk, který vás úplně ohromí. Možná proto jsem ani nebyl ve výsledku tolik zklamaný. MateBook 14s nehraje špatně, ale ani vás svým projevem nezaujme. Basy jsou na můj vkus docela potlačené, a v některých situacích i zbytečně moc zkreslené. Celou situaci o malinko lépe zvládají středy, a výšky, kde i při hlasitějším přehrávání nedochází k takovému zkreslení.

Popravdě jsem takový výsledek i očekával, a nedělal si zbytečné naděje. Přeci jenom je MateBook velmi tenké zařízení, a nemá tam tolik možnosti v prostoru, aby měl kvalitní ozvučnice, a mohl produkovat čistý až hutný zvuk. V tomhle ohledu jsem skutečně realista, a vím, že tady má Huawei do budoucna ještě co zlepšovat.

Abych nebyl v této kategorii tolik kritický, tak se podíváme ještě na mikrofony. Ty tady najdeme celkem 4, a jejich čistota při nahrávání zvuku je perfektní. Při videokonferencích nebo u nahrávání videa vám je vše čistě rozumět. Umístění mikrofonů je podobné jako u klasického modelu MateBook 14, najdeme je na přední straně uprostřed pod touchpadem.


Nenechte si ujít:


Klávesnice a Touchpad:

Už při představení MateBooku 14s jsem se těšil na jeho novou klávesnici. Huawei totiž u tohoto modelu použil novou konstrukci, která se nazývá Soft-Landing, a její přítomnost je znát skutečně na první dotek. Jedná se totiž o to, že tato nová konstrukce tlumí nárazy, které vznikají při psaní. Výsledek je až zarážející, protože klávesy mají ideální měkkost, minimální zdvih (1,5mm), a příjemný skutečně tichý přesný stisk. Před tímhle zpracováním skutečně smekám klobouk, protože takto povedenou klávesnici jsem ještě nikdy neviděl.

Hlavní přednost také vidím ve skutečně tichém chodu při psaní. Jsem si jistý, že když si vezmete MateBook do postele, a budete na něm pracovat dlouho do noci. Tak budete schopní za noc napsat knižní román, aniž by si toho vaše drahá polovička vedle vás všimla.

Důležitá věc, kterou tu už nenajdeme, je webová kamerka, která by byla ukrytá pod tlačítkem. Huawei ji u této generace umístil klasicky nad displej, kam si osobně myslím, že asi patří. Na druhou stranu znám hodně lidí, kteří se bojí, že je někdo může přes webkameru sledovat, proto jsou za kamerku ukrytou pod tlačítkem rádi.

I když je tato klávesnice skvělá, a nejlepší jaká mi kdy prošla rukama, tak si neodpustím menší kritiku. První a docela zásadní věc je ta, že ani v roce 2021, tedy už pomalu 2022 nenajdeme u Huawei českou klávesnici. Proto tady stále nenajdete české popisky, a klasickou diakritiku. Tento problém se dá vyřešit dvěma způsoby, buď se naučíte psát bez českých popisků, protože už si pamatujete kde, co najdete nebo si za pár korun koupíte polepy na klávesnici, a tento způsob vyřešíte cestou nejmenšího odporu.

Touchpad sám o sobě špatný není, a nabízí vám velké pole působnosti pro vaši práci. Podobně jako u jiných MateBooků si na něj zvyknete velmi rychle, a jeho ovládání pomocí gest se naučíte používat během pár hodin.


Baterie:

Nebudu lhát, když vám řeknu, že jsem se ohledně výdrže malinko strachoval. Přeci jenom Intel 11. generace není zrovna šetrný na úsporu baterie, a když k tomu přidáme 90Hz monitor, tak problém může být rázem na světě. Nicméně, baterie o kapacitě 60Wh je dostatečně velká na to, aby ho udržela při životě během kancelářské práce necelých 7 hodin při nastavení 90 Hz a maximálním jasu.

Pokud nastavíte frekvenci na 60 Hz, a jas si nastavíte na automatický, tak budete schopni se dostat až k 10 hodinám provozu. Ovšem v průměru jsem se pohyboval něco kolem 8 hodin na jedno nabití, záleželo na výkonu práce.

Samozřejmě je důležité brát v potaz, že pokud zapnete nějakou hru, případně budete editovat videa, tak se vám výdrž baterky může rapidně snížit. Pokud si pustíte nějakou náročnější hru, případně renderování videa, tak se můžete dostat i na pouhé dvě hodiny, vše se odvíjí od využívaného výkonu.


Výkon:

Jak už jsem psal výše, tak u tohoto modelu v této konfiguraci najdeme procesor Intel i5-11300H, který spadá do 11. generace s označením Tiger Lake. Výkonu tady najdeme skutečně na rozdávání, a budete nadmíru spokojeni. Procesor vám nabídne 4 jádra (8 vláken), na frekvenci 0,4–3,1 GHz a v turbu až 4,4 Ghz. TDP se u tohoto modelu pohybuje od 28–35 Watty.

Jsem si jistý, že výkonu dostanete tolik, že ho plně ani nevyužijete. I při trošku větším pracovním tempu, kdy mi jelo několik programů, prohlížeč s přibližně 15 záložkami a na pozadí k tomu mi hrála muzika, tak ani tohle nedokázalo procesor utahat. A stále kmital na první dobrou bez jakéhokoliv problému.

Další výhodou je tiché chlazení, kterého si při běžném režimu ani nevšimnete. Ono většinou ani nesepne, větráčky se roztočí až skutečně při velké zátěži, a to se mi stalo pouze jednou při zkoušce editování videa ve 4K rozlišení.

Nyní se v rychlosti podíváme i na grafický čip, který také samozřejmě obstarává Intel.  Nedávno představený grafický procesor Intel Xe funguje na maximální frekvenci 1,3 GHz. Podle dostupných testů tento Intel Xe ve výkonu předčí i dedikovaný akcelerátor NVIDIA GeForce MX250, který můžeme znát z modelu Huawei Mate X Pro.

Pokud jste milovníkem náročnějších herních titulů, které si libují ve 3D grafice, tak tady asi nepochodíte. Ale zase úplně ořezávátko to není, pokud se spokojíte s Full HD hraním, a nižšími detaily, tak většinu her rozjedete minimálně se 40-50 FPS.

Systém:

V současnosti během testu na MateBooku běžel ještě Windows 10 Home, který bude brzy nahrazen novým systémem Windows 11. Podobně jako tomu bylo u modelu klasického MateBook 14, tak i tady najdeme předinstalovaný program Huawei PC Manager, který vám pomáhá s funkcionalitou systému.

Mimo jiné také pomáhá hospodařit s vaší drahocennou energií v baterii. Můžete si v něm přímo nastavit, jestli chcete velký výkon na úkor vyšší spotřeby, nebo přesně naopak, kdy radši sáhnete po dlouhodobější výdrži při slabším dodaném výkonu. Navíc díky tomuto programu můžete k MateBooku připojit další zařízení. Například váš mobilní telefon, sluchátka, monitor atd.

Co mi bylo opravdu velmi příjemné, a překvapilo mě to. Tak to je biometrické přihlašování do systému pomocí kamery. Přeci jen na otisk prstu jsem zvyklý už delší dobu, ať už ze smartphonu nebo právě z MateBooku. Ale abych se nyní přihlásil do svého MateBooku pouhým podíváním do web kamery, to mě skutečně nenapadlo.

Díky tomu, že už kamerka není uschovaná pod tlačítkem v klávesnici, tak jí lze používat k pohodlnému přihlašování do systému. Pomocí funkce Windows Hello už při otevírání displeje vás kamerka nasnímá, a než otevřete displej do plnohodnotné polohy, tak jste přihlášen a MateBook už bude připraven na práci. Skutečně velmi příjemné.

Závěr:

Když bych řekl, že jsem si testování modelu Huawei MateBooku 14s neužil, tak bych lhal.  Po dlouhé době tu mám produkt, který mě skutečně nadchnul svým zpracováním, designem a funkcionalitou. Sám nejsem nikterak náročný uživatel, abych potřeboval, takto našlapaný notebook, ale práce mi s ním skutečně neskutečně odsýpala, že jsem si ho po pracovní stránce velmi oblíbil.

Hlavní plusové body vidím ve velmi kvalitním displeji, jednoznačně nejlepší klávesnici, kterou jsem měl možnost kdy vyzkoušet a ve slušném hrubém výkonu. Jako třešničku na dortu vidím rychlé a bezpečné přihlašování do systému pomocí kamery.

A teď trochu té zdravé kritiky, protože ne úplně všechno je tu dokonalé. Jako první bych asi zmínil skutečně průměrný, až podprůměrný zvukový projev, který z MateBooku vychází. I když tu máme 4 reproduktory, tak ve výsledku to znát moc není. Drobnou výtku bych měl i směrem k webkameře. Protože přeci jenom u notebooku s cenovkou, která se hravě vyšplhá přes 30 tisíc korun nechcete mít v šeru ve videohovorech šum.

Pokud si v současnosti objednáte Huawei MateBook 14s na stránkách výrobce, tak můžete využít zvýhodněné cenové nabídky s několika dárky navíc. Standardní cena této testované konfigurace s 8GB RAM je pro český trh 30999 Kč, ovšem pokud stihnete počítač zakoupit do neděle 12.12., tak máte možnost ho získat za 27999 Kč. Aby toho nebylo málo, tak ještě k němu dostanete chytré hodinky Watch GT2 Pro a sluchátka FreeBuds 3i zcela zdarma.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: Svět Huawei

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

5 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *