Recenze Huawei FreeClip: Neobvyklá sluchátka, která mají co nabídnout

FreeClip
Zdroj fotografie: Svět Huawei

Od doby, co Huawei čelí sankcím, tak se na globálním trhu zaměřuje na wearables, mezi něž se řadí hodinky či sluchátka, a právě o nových sluchátkách dnešní recenze je. Čínský gigant tato sluchátka představil teprve nedávno s tím, že se někomu ani nemusí vzhledově líbit, ale ještě než je odsoudíte, tak se alespoň podívejte na tuhle recenzi. V ní vám podrobně popíšu, jak jsem se sluchátky fungoval a jestli s nimi byly nějaké problémy.

FreeClip sice nepatří mezi ty levnější modely sluchátek, ale já sám se domnívám že si své příznivce najdou. Jen přece jde o neobvyklá sluchátka, a neobvyklost je v dnešní době v módě. Tak se na ně pojďme podrobně podívat. Jako obvykle začneme u obsahu balení.

Obsah balení: Kabel nechybí

Kdysi bývalo zvykem, že v balení nechybělo nic, co uživatel ke zprovoznění nové elektroniky potřeboval. Tento trend se poslední roky mění a stále více společností začíná vynechávat ze svých balení i ty nejnutnější věci, jako je kabel. Ten v balení u FreeClipů naštěstí nechybí stejně jako návod, samotná sluchátka a nabíjecí krabička. Nicméně pokud jste vlastníkem USB-C kabelu od svého telefonu, tak si přebývající kabel můžete strčit třeba do šuplíku do zásoby.

Doufám, že Huawei s kabely v balení vydrží ještě dlouho, protože už i jeho bývalá mateřská společnost Honor začíná vynechávat ze svých balení kabely.

Velikost a zpracování: Ergonomické pouzdro padne skvěle do ruky

Jako obvykle začnu u nabíjecího pouzdra, kterému věnuji vždy pozornost jako prvnímu. Vždyť se jedná o první část celého balení, kterou vždycky vidíte, když ho otevřete. A v mých očích je pouzdro skvěle ergonomicky provedené. Ve chvíli, kdy jsem jej vzal do ruky, tak mi v ní vždy skvěle sedělo. Samozřejmě záleží i na velikosti samotné dlaně, ale v tomto směru jsem se cítil bezpečně a vůbec jsem se nebál, že by mi pouzdro jakýmsi nedopatřením vypadlo z ruky. Dole na samotném pouzdře je nabíjecí zdířka a zepředu je vidět krásně nápis Huawei společně se světelnou diodou. Ta mě po celou dobu spolehlivě informovala o tom, kolik procent baterie samotné pouzdro ještě má. Když je dostatečně nabité, tak svítí zeleně, když je baterie ve středu a méně, tak oranžově, a když je téměř vybité, tak svítí červeně. Na pravém boku sluchátek je také malé tlačítko, které se musí stisknout, aby aktivovalo Bluetooth a váš telefon se mohl připojit.

FreeClip
Zdroj fotografie: Svět Huawei

A teď se vrhněme na tu část, která vás bude pravděpodobně zajímat ještě více. Povíme si totiž něco o bizarním vzhledu těchto sluchátek. Věřím tomu, že když vidíte jejich fotografii, tak se vám hlavou honí bezesporu plno otázek. A samotní moji známí se mě také opakovaně ptali na různé otázky, a tak jsem se rozhodl, že tady na ně odpovím pro všechny.

Asi nejčastěji se pozastavovali nad tím, jestli mi to netlačí ucho, když ho to svírá. A ač vás to možná překvapí, tak o těch sluchátcích ani nebudete vědět. Natolik volná jsou zároveň s tím, že vám perfektně přilnou k uchu. Já se sám na to zpočátku koukal trochu skepticky, ale po jednom dni se všechny mé obavy rozplynuly.

Dále si ještě někteří z vás můžou pokládat otázku, jak je to vlastně s ANC u tohoto modelu. A to je asi největší mínus celých sluchátek – ANC tady chybí. Kvůli svému tvaru prostě není možné, aby ho sluchátka měla. Protože když si je dáte do uší, tak neprojdou tak hluboko jako klasické špuntovky. Na druhou to zas kompenzuje to, že se nemusíte o nic starat. Nemusíte se ani bát, že by vám vypadla z uší. Na zkoušku jsem s nimi několikrát běžel a nezaznamenal jsem jejich jediné posunutí, které by mi jakkoli znepříjemnilo poslech hudby.

Někoho může také potěšit fakt, že se sluchátka nedělí na levé a pravé. Obě sluchátka pasují do obou uší stejně, takže nemusíte řešit strany. Jo a ještě zásadní výhodou, kterou by mohli ocenit lidé s problémy s ušima, je to, že jak se sluchátka nestrkají hluboko do ucha, tak se tam pak nekoncentrují tolik bakterie jako u klasických špuntů. To ucho pohodlně „dýchá“ a jestli má někdo problémy s častými záněty, tak by tato sluchátka mohla pomoct. A kdyby ne, tak se vždy dají vrátit do 14 dnů bez udání důvodu, pokud je koupíte online.

A v případě, že máte strach, že vaší hudbu uslyší okolí vzhledem k tomu, že sluchátka nejsou moc hluboko v uchu, tak nemusíte mít strach. Huawei je vypiloval natolik, že něco takového nehrozí. Ale pokud si budete v kompletně tiché místnosti pouštět nějaké metalové písničky, tak je možné, že si to někdo jiný uslyší. Žádná technologie není dokonalá a nefunguje na 100 %, a to nikdy.

Zvuk: Je super

Za normálních okolností bych v této části také probral ANC, ale to sluchátka postrádají, a tak se pobavíme pouze o samotném zvuku. Jak jsem sluchátka začal používat, tak jsem počítal s tím, že nemají ANC, což jsem nakonec jen z menší části zhodnotil ve svém hodnocení.

Nejprve se ke zvuku vyjádřím v tiché místnosti a pak na veřejnosti. Takže v obyčejné místnosti si myslím, že vám od těchto sluchátek nebude moc chybět. Zvuk je jasně zřetelný, málo zkreslený a také dostatečně vysoký v případě potřeby. U náročnějších písniček na výšky nebo basy můžou FreeClip sem tam lehce selhat, ale není to nic strašného, co by vám zkazilo požitek ze samotné písně. Celkově výsledek hodnotím kladně a vzhledem k podobě sluchátek si netroufám tvrdit, že by to šlo udělat lépe.

Nyní se vrhněme na veřejnost, kde budete sluchátka pravděpodobně používat častěji než v obyčejné místnosti bez vnějších vlivů. Tady už to bohužel taková sláva není, ale zase na obranu těch sluchátek – zpravidla ten požitek z poslouchání zkazil vnější vliv, ačkoli se mi to stávalo málo. Se sluchátky bohužel uslyšíte třeba brzdit vlak nebo klasické pípání v obchodě u pokladny, pokud nebudete mít hudbu puštěnou na 100 %, což já osobně nemívám, jelikož si vážím svého sluchu.

Nicméně to rušení vnějšími vlivy bych já sám nebral jako takové mínus, protože ten kdo si taková sluchátka pořídí, tak s tím prostě musí počítat. Bohužel v porovnání s konkurencí to už tak super není. Ale opět musíme myslet na jedinečnost FreeClip, díky které v podstatě konkurenci nemají. To snad jen v případě, že bychom je porovnali s jinými sluchátky za podobné peníze. Ale prostě v mých očích to je jako porovnávat klasický smartphone a ten skládací. Jsou to natolik odlišná zařízení, že to prostě nejde.

Aplikace a gesta: FreeClip se pyšní jedinečnou funkcí

Už jsem to zmiňoval v jiné recenzi a zmíním to i tady – gesta na takových sluchátcích mě upřímně nebaví. Jsem spíše manuální člověk a rád si vše udělám sám po staru přes telefon. Z části za to mohlo i to, že člověk musel sluchátko přesně trefit, aby zareagovalo, ale tento problém s FreeClip mizí. Stačí poklepat kdekoli v oblasti ucha, sluchátka to zaznamenají a na poklepání zareagují, jako kdybyste klepali přímo na ně. To je opravdu jedinečná funkce, se kterou jsem se ještě nesetkal. Příjemně mě překvapila.

V rámci gest máte na výběr z mnoha možností. Jednoduše si je můžete nastavit přímo v aplikaci. Aplikace se jmenuje AI Life a najdete v ní ještě více možností, jak svá sluchátka upravit, ačkoli jich není mnoho.

Telefonní hovory: Ani silný vítr není problém

V dnešní době mladí lidé čím dále více telefonují, a tak je vysoká kvalita hovoru stále žádanější, a to především přes sluchátka. Měl jsem možnost porovnat si na volání AirPody druhé generace a FreeClip. A nebudu vám lhát, když prohlásím, že FreeClip vyhrály na plné čáře. Hlas jde z nich slyšet mnohem zřetelněji a co víc, tak ani vítr nebyl problém. Byl jsem se v jednu ráno projít, foukal silný vítr, až se větve kymácely a u toho jsem volal. Druhá strana nemohla uvěřit tomu, že ta sluchátka ten vítr podstatě „vyčistila“. Můj hlas zněl, jako kdybych seděl doma na gauči. To mě opravdu příjemně překvapilo a zároveň potěšilo. Když jsem si pak něco podobného zkusil s AirPody, tak to bylo fiasko natolik velké, že druhá strana mi za prvé nerozuměla, a za druhé ten hovor raději vypla.

Baterie: Drží, drží a drží

Je poznat, že baterie je skvěle odladěná, o čemž svědčí její dlouhá výdrž. V době psaní této recenze už to je přes třicet hodin, co celkově sluchátka používám a ještě jsem je neměl potřebu nabíjet. Za mě je to opravdu skvělý výkon, který mě zas tolik nepřekvapuje. Hudbu totiž nemám puštěnou na 100 % a zároveň je zde absence ANC, které často bere hodně z výdrže. Takže pokud jste milovníkem zařízení, která vydrží dlouho bez nabíjení, FreeClip se pro vás jeví jako skvělou volbou, i když si to vybralo svou daň.

Závěr: Trhák to možná nebude, ale své fanoušky si sluchátka najdou

Jak jsem už několikrát zmínil – FreeClip nejsou obyčejná sluchátka. Jsou s přidanou hodnotou vzhledu a některých funkcí, které potencionální konkurence postrádá. Já sám si jejich testování užil a nebojím se říct, že byste jim měli dát svou šanci i vy. Pokud nejste vyloženě závislí na ANC, tak to pro vás žádná hrůza nebude.

FreeClip

Cena těchto sluchátek se vyšplhala na relativně enormních 4999 Kč s tím, že jdou zakoupit jen na oficiálním Huawei Storu a Alze. Což je taky mrzuté, protože ne každému mohou tyto dva obchody vyhovovat. V případě jakýchkoli dotazů se mě můžete ptát v komentářích.


Pokud vás tento produkt zaujal, tak naši recenzi najdete také na portálu Zboží.cz. Tam si navíc můžete najít na kterém eshopu bude produkt nejlevnější a zároveň si zjistit důležité informace o daném obchodě.

Najdi si nejnižší cenu a nejbezpečnější eshop

Huawei FreeClip na Zboží.cz

Zdroj: Zboží

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: Svět Huawei, gizchina.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 3

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *