Recenze LAMAX eRacer SC50: Hromada výkonu, dostatek pohodlí a hlavně bezpečnost. LAMAX stvořil krále silnic

LAMAX eRacer SC50
Zdroj: Svět Huawei

Společnost LAMAX na našem trhu nemusíme nikomu dlouze představovat. Jedná se o předního výrobce zábavné elektroniky. Jeho výrobky najdeme skoro v každé kategorii. Společnost se zaměřuje například na sluchátka, reproduktory, fotoaparáty, kamery, chytré hodinky a elektrokoloběžky.

Jak už z názvu článku vyplívá, tak poslední zmíněná položka se stala objektem naší recenze. Společnost LAMAX nám do redakce zapůjčila elektrokoloběžku LAMAX eRacer SC50. Jak už název napovídá, tak se nebude jednat o žádného slabého drobečka, ale o pořádnou masivní koloběžku, která si poradí s každou nástrahou, která vás po cestě může potkat.

Obsah balení: Bedna obřích rozměrů

Jenom chci upozornit, že až si budete koloběžku případně kupovat. Tak si ji nechte kurýrem dopravit až domů hezky pod nos. Krabice má skutečně obří rozměry a do osobního auta tuhle krabici jen tak nedáte. Všechno umocňuje obří váha, která je 29 kilogramů. Nyní se ale vrátíme k obsahuje krabice. Uvnitř najdete v polo rozloženém stavu vaši elektrokoloběžku. Díky tomu ji po vyndání z krabice máte složenou během pouhých 5 minut.

Složení je velmi jednoduché a zvládnou to i méně technicky zdatní jedinci. Jakmile si koloběžku vyndáte z krabice, tak si pouze pomocí pár šroubů přiděláte řídítka na hlavní sloupek a tím celá vaše montáž končí. Všechno potřebné k montáži najdete samozřejmě uvnitř krabice. Dále tam také najdete nabíjecí adaptér a velmi podrobný knižní manuál.

Zdroj: Svět Huawei

Vzhled, konstrukce a jízdní vlastnosti: Detailní a masivní zpracování

Já sám jsem na několika elektrokoloběžkách už jezdil a vždy mi vadila jedna věc. Konkrétně malá úzká řídítka, která vám při řízení nedávala moc jistoty a citu. Tohle naštěstí u LAMAXu neplatí, protože koloběžka je skutečně masivní a oproti konkurenci vám nabídne široká, masivní a pevná řídítka. Díky tomu budete mít při jízdě jistotu i na nezpevněné cestě. To byla první věc, kterou jsem si při jízdě zamiloval.

Na řídítkách najdeme také velký 18cm barevný displej, který nám ukazuje rychlost, stav baterie, jízdní režim, blinkry atd. Je toho skutečně mnoho a po této technické stránce si budete myslet, že se díváte na displej nějaké motorky než elektrokoloběžky. Dále máme na řídítkách zvonek, potom elektronický klakson, přepínač na blinkry a zapínací tlačítko. Všechno je skvěle rozvrženo, takže vám nic z toho pří jízdě nepřekáží, ale na druhou stranu to máte ihned po ruce pro případ rychlého použití.

Líbí se mi detail na bezpečnost, kdy je dbáno na to, aby byl řidič za každé situace vidět. Koloběžka má na řídítkách velké přední světlo plus dvě malá světla, která jsou zabudována na úrovni kol. Díky tomu vám koloběžka poskytne dostatek světla i za jízdy v noci. To samé platí i pro zadní stranu, kde najdeme velké červené LED světlo, které funguje jako brzdné a zároveň i jako „obrysové“. Zároveň pokud zabrzdíte, tak se červeně rozsvítí nejenom zadní brzdové světlo, ale i celý spodek koloběžky, takže v ten moment je koloběžka téměř nepřehlédnutelná.

Zdroj: LAMAX

Světla se v šeru nebo třeba v tunelu zapnou automaticky, takže se můžete plně věnovat řízení. Navíc už nastal konec otravného mávání, pokud budete chtít odbočit. Stačí využít zabudované blinkry, které všem v okolí jasně řeknou, kam se chystáte odbočovat.

Rám samotné koloběžky je skutečně masivní. Přeci jenom koloběžka váží 29 kilogramů, tak to už je hmotnost, která musí být někde vidět. Máme tady masivní sloupek, silné dvojité nastavitelné odpružení předního kola, širokou plochu na stání a stavitelné odpružení zadního kola. Pokud se vrátím k tomu odpružení, tak se nebojím říci, že se jedná o nejlepší elektrokoloběžku na které jsem jel. Odpružení skutečně pochytá každou větší díru i nerovnost a vy necítíte do řídítek ty silné rány, které můžeme najít u konkurenčních modelů. Nutno dodat, že tlumičům skvěle asistují dvě 10“ kola, která mají klasickou vzduchovou duši. Takže jízda je na nich pohodlnějším než na obyčejných pevných kolech. Bohužel si v tomto případě musíte dávat bacha, abyste si nezpůsobili defekt.

Stabilita je na těchto koloběžkách velmi důležitá, proto jsem rád, že si toho je společnost LAMAX vědoma a u tohoto modelu na tom skvěle zapracovala. Tento model nabízí velkou nášlapnou desku o šířce 25 cm a délce 62 cm. Můžete tedy pohodlně stát s nohama vedle sebe a nemusíte si neustále přešlapovat. Navíc díky gumovému protiskluzovému povrchu se nemusíte bát toho, že by vám noha z nášlapu sjela. Mám vyzkoušeno, že i když je deska mokrá, tak noha drží jako přibitá.

Rychlost, brzdy a dojezd: Královská trojice

Vzhledem ke svému robustnímu tělu a názvu eRacer je asi každému jasné, že koloběžka také musí nabídnout pořádnou porci výkonu. LAMAX u tohoto modelu nabízí výkon 1000 W, které posílá na zadní kolo. Koloběžka jede klasických 25 km/h s reálným dojezdem kolem 65-70 km pokud vážíte kolem 70-80 kg. Z vlastní zkušenosti s mojí hmotností 110 Kg je reálný dojezd kolem 40-45 km. To je úžasná dojezdová hodnota, kterou si vážně zamilujete. Díky tomu se může stát vaším běžným dopravním prostředkem například do práce. Pokud vám to samozřejmě okolnosti dovolí. 

Stejně jako u ostatních elektrokoloběžek, tak i zde si jízdní výkon můžete regulovat páčkou, která je na řídítkách. Rychlost koloběžky je omezena na 25 km/h. Po dosažení maximální rychlosti už koloběžka nezrychluje, ale elektromotor už jen udržuje konstantní rychlost. Pokud máte rádi vyšší rychlosti, tak tato koloběžka umí jezdit i mnohem rychleji. Pokud se budete pohybovat na vašem soukromém pozemku, tak si omezení můžete vypnout a koloběžka je schopna vyvinou rychlost až 60 km/h. To už je pořádná rychlost, která ovšem bohužel rapidně sníží dojezd. Pokud se budete prohánět zcela bez omezení rychlosti, tak se s dojezdem dostanete kolem 20-25 km.

Vzhledem k tomu, že tato koloběžka dokáže zrychlit až na 60 km/h, tak jsou také potřeba kvalitní brzdy. Ty tady samozřejmě máme a budete s nimi královsky spokojeni. Přední kolo je vybaveno bubnovou brzdou, zadní kolo je vybaveno klasickým brzdným kotoučem a jako třetí brzdu tady najdeme elektronickou. Ta zároveň pomáhá při následné rekuperaci energie. Ta je v běžném provozu celkem znát a pokud se naučíte s koloběžkou dobře předpokládat situaci v provozu, tak vám může rekuperace nadělit i dostatek kilometrů na další jízdu.

Mobilní aplikace: Tady se LAMAX musí ještě hodně učit

Mobilní aplikace k této koloběžce mě malinko zklamala. Nejprve jsem si stáhl aplikaci, která se k tomu logicky nabízí, LAMAX E-Scooter. Tu jsem stáhl z Google Play, ale bohužel nefungovala. Aplikace se spustila, ale když jsem vyhledával koloběžku, tak se nikdy neukázala. Po několika pokusech jsem to vzdal a neřešil. Až po pár dnech jsem si otevřel manuál, a tam byl QR kód přímo na danou aplikaci. Tak jsem neváhal a po načtení QR kódu se mi stáhla aplikace King Song.

Přiznám se, byl jsem trochu skeptický, ale dal jsem tomu šanci. Po spuštění aplikace sama ihned vyhledala koloběžku a spárování trvalo pár jednotek vteřin. Aplikace je naštěstí v češtině, ale přijde mi malinko kostrbatá a občas má tendence padat.

Na druhou stranu ukazuje všechny technické parametry koloběžky a zároveň přes aplikaci si můžete nastavit například rychlost, úroveň rekuperace, rychlost k rozjezdu, nastavení světel a mnoho dalšího. Opravdu by stálo za to udělat tuto aplikaci dostupnější a přehlednější pro uživatelskou základnu. Jenom zmíním, že tato aplikace není na provoz a fungování koloběžky vůbec nutná. Všechno, co k provozu koloběžky potřebujete si můžete nastavit na řídítkách a klasickém displeji koloběžky.

Závěr: Dopravní prostředek nejen do džungle velkoměsta

Přiznám se, že praktičtější koloběžku jsme v redakci ještě neměli. Její robustní konstrukce vám přijde vhod, jak do lehkého terénu, tak i do ulic velkoměsta, kde si poradí například s kostkami, případně retardéry. Vzhledem k dobrému stavitelnému odpružení nabídne nebývale velký komfort, který ještě umocňují klasická nafukovací kola. Tohle všechno jsou detaily, které vám udělají cestování skutečně velmi komfortní.

V oblasti dojezdu patří proti konkurenci na špičku pomyslného vrcholu, protože nebudete mít problém na jedno nabití ujet až 75 km. Dojezd a hromada výkonu jsou také hlavním lákadlem tohoto modelu, který vám může být dopravním prostředkem po celý dlouhý den. Nebojím se říci, že pokud hledáte parťáka na celodenní cestování, který vás nenechá ve štychu, tak máte vybráno. Za investované peníze vám nabídne dostatečný komfort, dlouhý dojezd, výkon a bezpečnost.

Pro někoho může být největším strašákem cena, která u tohoto testovaného modelu LAMAX eRacer SC50 je 29 999 Kč. Chápeme, že tato koloběžka není zrovna nejlevnější, ale na druhou stranu vám může poskytnout plnohodnotný dopravní prostředek, který vám ušetří spousty času a posléze i peněz.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: Svět Huawei

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *