Recenze Sonos Era 100: Král domácího ozvučení

Sonos
Zdroj: Svět Huawei

Pokud milujete kvalitní hudbu, tak pro vás reproduktory značky Sonos nejsou jistě cizí. Jedná se o americkou společnost, která pochází z Kalifornie. Ve svém oboru patří mezi průkopníky, protože se zaměřuje na vývoj multiroomových poslechových systémů využívajících komunikaci přes Wi-Fi.

Produkty společnosti Sonos jsou unikátní v tom, že hravě spojí všechna zařízení do jedné bezdrátové sítě a fungují jako jeden celek. Krom samotné technologie vás také překvapí rychlost, která tuto funkci doprovází.

Proto když se nám naskytla možnost testování produktů této společnosti, tak jsme ani vteřinku nezaváhali. Jedná se o prémiové produkty, které pokud milujete kvalitní zvukový přednes, tak prostě musíte doma mít. Osobně jsem měl zkušenost s touto značkou pouze jednou před pár lety a o to víc mám nyní radost, že se nám do redakce dostala dvojice reproduktorů, která nám může ukázat svoje kvality. Máme tady dva reproduktory ze série Era 100, které mají velmi zajímavé parametry.

Obsah balení: Vše důležité na jednom místě

Když se vám nová generace reproduktorů značky Sonos dostane do rukou, tak jako první vás mile překvapí fakt, že balení je vyrobeno z recyklovaného papíru. Poté, co otevřete krabici, tak ihned na vrchu balení máte malé pouzdro, kde je ukryto povídání ohledně připojení a párování reproduktoru. Pod samotným pouzdrem je usazen reproduktor, který je ještě zabalen v příjemném látkovém sáčku a nahoře je přelepen „pečetí“ s nápisem Era 100.

Následně, když si vyndáte reproduktor, tak ve spod balení najdeme ukrytou kabeláž. Máme tady pouze napájecí kabel, který má svůj proprietární konektor. Ten se do reproduktoru zapojuje ze spodu a výrobce tam udělal přesný výkroj, takže i když je ve spodní části zapojen kabel, tak reproduktor stojí rovně. Nic víc v tomto balení nehledejte, popravdě ani není třeba. Reproduktory jsou zcela bezdrátové a jediné, co budete následně potřebovat už je pouze váš mobilní telefon.

Vzhled a zpracování: Těžké váha, která má své kouzlo

Pokud již nějaké produkty značky Sonos vlastníte, případně je sledujete, tak už asi tušíte, že řada Era 100 je plnohodnotným nástupcem série Sonos One. V oblasti designu mají několik prvků společných, ale řada Era 100 má několik novinek. Navíc oproti předchozí generaci Era 100 nám lehce narostla. Era 100 má 18,3 centimetrů do výšky, 13,7 centimetrů do šířky, hloubka reproduktoru 12 cm zůstala stejná.

Ty větší rozměry mají jedno důležité opodstatnění. Nová série je v horní části osazená dvěma speciálními výškovými reproduktory, které směřují zvuk do stran. Díky tomuto rozvržení výškových reproduktorů se jako uživatel můžete těšit na příjemný stereo poslech a nevšední hudební zkušenost. Následně jako u předchozí generace, tak na přední straně je uložený silný basový reproduktor, který má ale oproti předchozímu modelu o něco lehce větší parametry.  Díky tomu se můžete těšit na hluboké tóny, které vám skutečně u mnoha skladeb naženou husí kůži.

Sonos
Zdroj: Svět Huawei

Do redakce nám reproduktor dorazil v krásné bílé barvě, mimochodem Sonos tuto modelovou řadu vyrábí ještě v černé. Už z fotek si můžete povšimnout, že reproduktor má válcovité tělo, které působí skutečně minimalisticky. Tělo reproduktoru je vyrobeno z kvalitního tvrdého a matného plastu, díky tomu působí skutečně robustně. To celé podtrhuje i jeho váha, která se jen o pár gramů přehoupla lehce přes 2 kg. Díky tomu máte pocit, že v ruce držíte poctivý kus hardwaru.

Na přední straně reproduktoru vás jistě zaujme svislý nápis Sonos, který dává jasně najevo s kým máte tu čest. Na horní části reproduktoru je rozloženo několik senzorových ovládacích prvků, konkrétně tu najdeme kanálek na regulaci hlasitosti, přehrávání/pozastavení a přepínání mezi skladbami, případně hlasového asistenta. Nesmí tady chybět ani pět citlivých mikrofonů.

Sonos
Zdroj: Svět Huawei

Na zadní straně je ukryté fyzické tlačítko, kterým mikrofon pro hlasové ovládání deaktivujete úplně. To pro případ, že chcete mít jistotu, že tato funkce bude skutečně vypnutá. Pod tímto tlačítkem mikrofonu najdeme klasický konektor USB-C. Nenechte se zmást, ten neslouží například pro připojení k počítači, ale můžete jej využít například na připojení redukce pro analogové audio či Ethernet. Pokud máte doma například špatné pokrytí wifi sítí, tak díky redukci do reproduktoru připojíte klasický Ethernet a problém je vyřešen. V neposlední řadě ještě zmíníme, že se na zadní straně taky nachází klasické tlačítko pro přepnutí do Bluetooth režimu.

Sonos
Zdroj: Svět Huawei

Jako poslední se podíváme na spodní stranu, která je neméně důležitá jako zbytek, protože Sonos myslel při vývoji opravdu na vše. Jednak vás potěší fakt, že spodek reproduktoru je pogumovaný, takže nemusíte mít strach, že při basově bohatších skladbách vám bude reproduktor jezdit na poličce. A druhým důležitým prvkem je to, že uprostřed spodní části reproduktoru máte klasický otvor na šroub, díky kterému můžete reproduktor přidělat například do stojánku k tomu určených. Díky tomu si zajistíte pevnou aretaci reproduktoru do stojánku, případně držáku, který máte uchycen ve zdi.

Zvuk: Koncertní sál ve vašem obýváku

V oblasti poslechu si budete užívat každý tón vaší oblíbené skladby. Pokud vezmeme v potaz velkou ozvučnici a vyladěnou akustickou stránku, tak reproduktor vám dokáže dramaticky vykreslit každý kousek tónu, jaký si jenom umanete. Vzhledem k osazení dvěma speciálními výškovými reproduktory tady máme k dispozici excelentně čistý zvuk, který nabídne bohaté vokály a silné středy. K tomu si přidejte silný basový reproduktor, který do hudby pošle velkou porci plnotučných basů. Je to tak skvělá kombinace, že prvních několik minut vás z toho bude přecházet sluch.

Popravdě jsem ani nedoufal, že reproduktor takových „drobných“ rozměrů dokáže kvalitně ozvučit jednu celou místnost. Během delšího testování jsem postupem času pozoroval, že reproduktor nabízí ideální zvuk na hranici hlasitosti kolem 50-70 %. Jakmile se pak už přehupnete výš, tak reproduktor postupně lehce utlumuje basy a celkově nižší frekvence jsou lehce potlačeny. Osobně si myslím, že je to dáno tím, aby reproduktor nebyl vytížen na hraniční maximum a nedocházelo tak k nepříjemnému zkreslování zvukového přenosu.

Jeden reproduktor zvládne skutečně s velkým přehledem ozvučit středně velkou místnost, jakou může být kuchyň, obývák ve vašem bytě nebo pracovna. Pokud si chcete užít hudbu trochu více, tak doporučujeme reproduktory zakoupit v páru. Osobně si myslím, že pořízení dvou těchto reproduktorů dává mnohem větší smysl. Díky tomu je zvuk výrazně lepší a dostanete se na jinou úroveň. Sám bych si uměl představit například dva reproduktory Era 100 a k tomu bych zvolil SoundBar Sonos ARC, ale to samozřejmě záleží čistě na vašich preferencích.

Trueplay: Kalibrace zvuku nové generace

Jedná se o funkci, která využívá integrované mikrofony k tomu, aby upravila charakter zvuku podle akustiky konkrétního místa, kde je reproduktor uložen. Jednoduše řečeno, reproduktor si za pomoci speciálních tónů a mikrofonů „prohlédne“ místnost a podle toho upraví zvuk tak, aby zněl co možná nejlépe. 

Je potřeba si uvědomit, že Trueplay nedokáže nikterak razantně změnit charakteristiku zvukového reproduktorů. Na druhou stranu nutno říci, že dokáže částečně vykompenzovat horší umístění v dané místnosti. Pokud máte reproduktor například na pevné nerezonující podložce a spolu s tím například dostatečně utlumené odrazy od stěn, tak výsledný zvuk se žádné vetší úpravy nedočká. Oproti tomu, když budete mít reproduktor v místnosti, kde je horší akustika. Například v malé pracovně nebo koupelně, tak zvuk bude po stránce akustiky mnohem lepší a čistší.

Připojení: Wifi a Bluetooth to mají na povel

Pokud už nějaký reproduktor značky Sonos doma máte, tak vás zřejmě překvapilo u tohoto modelu tlačítko Bluetooth. Doposud jsme totiž funkci BT mohli znát pouze z přenosných reproduktorů, jako je například Sonos Move. Nově to nyní najdeme tedy i na generaci Era 100, která je určena čistě do domácího prostředí.

Popravdě si neumím představit, že byste si doma tento reproduktor připojoval pomocí BT. Případně pokud jich ještě budete mít v domácnosti několik. V ten moment prostě dává větší smysl připojení a propojení pomocí klasické domácí wifi sítě. Jedinou výhodu, kde vidím nějakou přidanou hodnotu u BT, tak je fakt, že pokud k vám přijde návštěva, tak se k soustavě může připojit pomocí BT a nemusíte jí dávat přístup na wifi.  

Hlasové ovládání: Co si poručíte, to udělá

Já sám nejsem extra milovníkem hlasového ovládání, ale kvůli vám, jsem se tomu u tohoto modelu podíval na zoubek. Pokud něco potřebuji, tak si to po „staru“ navolím ručně a mám jistotu, že se to podaří. Na druhou stranu musím říct, že hlasové ovládání k Sonosu prostě patří. V mobilní aplikaci si můžete aktivovat asistenta Sonos Voice Control.

Překvapilo mně, že tu není například Google Assistant, případně Amazon Alexa. Jak jsem se dočetl, tak Google byl u dřívějších produktů, ale u nové generace už není. Oproti tomu asistentka ze strany Amazonu Alexa, by v aplikaci údajně být měla, alespoň podle zahraničních webů. Následně jsem zkoušel aplikaci Sonos ještě i na jiném smartphonu a stále to nabízelo pouze asistenta Sonos Voice Control. Spíše se nabízí otázka, zda nebude Alexa dostupná pouze pro určité trhy. Je možné, že na našem trhu dostupná nebude, ale například v Anglii, případně USA dostupná bude. Podařilo se nám zjistit, že se tento problém s Alexou dá vyřešit celkem jednoduše. Stačí si nastavit v Sonos účtu bydliště např. v Americe. A díky tomu se vám Alexy následně objeví v nabídce.

Tak se podíváme alespoň na domácího asistenta od Sonosu. Ze začátku je potřeba si uvědomit fakt, že je limitován pouze na ovládání multiroom systému, přehrávání a výběr hudby. Je to dáno tím, že Sonos Voice Control neodesílá žádná data na servery společnosti. Všechno tedy funguje pouze interně na konkrétním vašem zařízení. Nemusíme si proto říkat, jak je to oproti konkurenci výrazně bezpečnější.

Pokud vás zajímá sestava mikrofonů, tak tady si dal Sonos také záležet. Era 100 obsahuje celkem čtyři mikrofony s pokročilou technologií potlačení okolních zvuků. Díky tomu vám bude reproduktor rozumět i za situace, kdy vám bude hrát vaše oblíbená skladba skutečně na hlas. Sonos je po téhle stránce velmi spolehlivý, a pokud máte dobrou výslovnost, tak asistent pochopí na první dobrou. Jak už bývá zvykem, tak lokalizace je bohužel pouze v angličtině, případně francouzštině.

Mobilní aplikace: Registrace nutná, výsledek stojí za to

Vždycky když vím, že po mně nějaký produkt bude chtít jejich vlastní aplikaci, tak se bojím už dopředu, jaká bude uživatelská zkušenost. U reproduktoru Era 100 to nebylo jiné a přiznám se, že jsem měl malinko obavy, co od toho můžu očekávat. Nebudu chodit kolem horké kaše, a rovnou říkám, že aplikace je naprosto v pořádku. Rychlá, přehledná, intuitivní, víc není třeba dokládat.

První krok je ten, že se do aplikace musíte registrovat pomocí vašeho emailu. Nejedná se o nic zdlouhavého, protože během pár vteřin máte hotovo. Jakmile budete v aplikace, tak Vám to nabídne přidat nové produkty. Pokud už máte reproduktory rozmístěné po bytě a všechno zapojené, tak se stačí pouze připojit na wifi, a aplikace už se o všechno postará sama. Postupně si přidá nové reproduktory, které máte zapojené po bytě.

Ohledně hudebního vstupu je to velmi jednoduché. Aplikace si například načte všechny vaše knihovny ze Spotify, které máte uložené a používáte. Případně si můžete zakládat další a to všechno přímo přes aplikaci Sonos. Velké překvapení na mě čekalo pod ikonou Sonos Radio. V aplikaci totiž máte stovky a nebojím se říct, že i možná tisíce rádií z celého světa včetně všech stanic z Česka a Slovenska.

Pokud nejste milovníkem Spotify, tak nevadí. Sonos aplikace podporuje další desítky hudebních aplikací, jako například iBroadcast, Harmony, Familystream, Audible, Apple Music, Tunify a mnohé další napříč celým světem.

Závěr: Skutečně kvalitní poslech, který vás posadí na zadek

Sonos je v oblasti zvuku skutečně silným hráčem. Díky jeho preciznosti se dostal tam, kde je nyní. Jsou tu dva hlavní aspekty, které vám při rozhodování pomohou. Tím prvním je prvotřídní kvalita zvuku, která vás dokáže ohromit při poslechu vaší oblíbené skladby. Osobně si myslím, že ohledně kvality zvuku a ceny reproduktorů, je tento poměr velmi dobře vyvážený. Proto se nebojím říci, že konkurenci na našem trhu s touto cenou a kvalitou budete hledat jen velmi těžko.

Zdroj: Svět Huawei

Další hlavní aspekt je jednoduché propojení ekosystému a párování reproduktoru. V jednoduchosti je síla a Sonos si je toho velmi dobře vědom. Pokud si totiž přinesete domu svůj první reproduktor, případně následně druhý nebo třetí. Tak pomocí mobilní aplikace je během pár vteřin přidáte do ekosystému, vyberete si místnost, kde je reproduktor, a tím to končí. Ihned se spárují a můžete začít poslouchat, a to všechno během pár vteřin. Tento multiroom systém, který když si vyzkoušíte, tak věříme tomu, že vás bude motivovat k postupnému nákupu dalších produktů.  

Když to budu brát podle sebe, tak si myslím, že reproduktor Sonos Era 100 bude pro vás takovou vstupní branou k této technologické společnosti. Největším strašákem pro nákup produktů značky Sonos bude vyšší cena, která je pro většinu uživatelů klíčová. Ke dnešku stojí Sonos Era 100 okolo 6 tisíc korun, záleží na vybraném prodejci. Novým uživatelům se může cena zdát zbytečně přehnaná, ale věřím, že při prvním poslechu budete rádi za každou utracenou korunu.


Pokud vás tento produkt zaujal, tak naši recenzi najdete také na portálu Zboží.cz. Tam si navíc můžete najít na kterém eshopu bude produkt nejlevnější a zároveň si zjistit důležité informace o daném obchodě.

Najdi si nejnižší cenu a nejbezpečnější eshop

Sonos Era 100 na Zboží.cz

Zdroj: Zboží

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: Svět Huawei, theverge.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *