Recenze Vivo V40 SE: Parťák na celé dny s decentním vzhledem

Vivo V40 SE
Zdroj: Svět Huawei

Po delší době jsme si pro vás zase připravili telefon od Viva. Bohužel, jeho vlajková loď nás minula, a tak jsme pro vás otestovali aspoň smartphone střední třídy Vivo V40 SE. Když jsem si o něm četl, tak vypadal docela slibně. Ale potvrdily se jeho parametry také v praxi? To se dozvíte na dalších řádcích.

Rozměry:163,2 x 75,8 x 7,8 mm
Displej:6,67palcový AMOLED, 2400 x 1080 pixelů, 395 ppi
Procesor:Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
Fotoaparát:50MP hlavní senzor, 5MP ultraširokoúhlý snímač, 2 MP makro, 16MP selfie kamera
Pamět:8 GB RAM + 256 GB interní paměť
Operační systém:FunTouch 14 postavený na Androidu 14
Konektivita:2G, 3G, 4G, 5G, Wi-Fi, Bluetooth, NFC
Baterie:5000 mAh s podporou 44W drátového nabíjení
Cena:6 990 CZK

Obsah balení: Hned při otevření na mě čekalo mírné zklamání

V minulosti, když jsme testovali telefony od Viva, tak vždy měly vše potřebné v krabičce. Ale Vivo se zřejmě rozhodlo, že půjde po vzoru Applu, Samsungu či Honoru a vlastně to nejdůležitější z balení V40 SE vyjmulo – ano, předpokládáte správně, je to nabíjecí adaptér. Jinak vše potřebné v balení naleznete, včetně kabelu s konci USB-C a USB-A, obalu na samotný telefon, uživatelskou příručku a pin na vytáhnutí slotu pro SIM karty. Takže z větší části je obsah balení v pořádku, ale toho adaptéru je škoda.

Vzhled a zpracování: Jednoduché s rovným displejem a decentně sestavenými fotoaparáty

Když začneme přední stranou, tak hned uvidíme, že displej má bohužel větší bradu, což by některé uživatele mohlo štvát, ale dovolím si tvrdit, že to není žádný extrém. Během používání jsem na tu bradu víceméně ani nepomyslil, a to i při hraní her. Mnohem více mě rozptylovala jiná věc – bílý kruh okolo selfie kamerky. Jo, možná to zní hloupě, ale když budete mít na telefonu většinu času nastavené tmavé pozadí, tak si toho prostě všimnete.

Na vrchní straně telefonu najdete jen jeden mikrofon. Ta díky tomu vypadá velmi pěkně, protože nemá žádné další rušivé elementy, a vy si tak můžete vychutnávat příjemně se lesklý plastový rámeček. Na levém boku telefonu nejsou žádná tlačítka a na pravém je v klasické výšce umístěno tlačítko napájení a kolébka hlasitosti. A na samotné dolní straně najdeme vyjížděcí slot na SIM kartu, USB-C port a reproduktor.

A na konec – na samotných zádech telefonu není žádný výrazný modul, nýbrž jen tři pod sebou umístěné čočky. My jsme měli v redakci na testování tmavě modrou variantu telefonu, která za nás vypadá skvěle. Snad jediným jejím problémem je to, že na sobě zanechává otisky prstů. Ty nejsou moc výrazné, ale pod určitými úhly jdou naneštěstí vidět.

Displej: Nejsem fanouškem rovných displejů, ale…

Nebudu chodit kolem horké kaše a napíšu to rovnou – jsem příznivcem zakřivených displejů. Vím, že v technologické komunitě na to mnozí nadávají, ale za mě je to prostě lepší než klasický rovný displej. Tím sice disponuje i Vivo V40 SE, ale rozhodně bych neřekl, že je to nějaké jeho mínus. Vivo ve střední třídě nabízí třeba i model V29 Lite, který právě zakřivený displej má, a tak je na každém, jaký z modelů upřednostní.

Některé modely mívají nalepenou fólii hned na displeji po vybalení. To opět není případ V40 SE, který dorazí bez ochrany displeje. Je to trošku škoda, ale když si kupujeme mobil, tak nám jde především o něj a ne o nalepenou fólii z výroby. Takže tohle bych zase ponechal na každém z vás v rámci nějakého posouzení.

Displej jsem zkoušel na různě barevná videa z přírody či některé fotky pořízené na můj Huawei P60 Pro. A musím říct, že si vedl obstojně. Barvy jsou věrohodné, nejsou přehnaně teplé či studené a vlastně ve všech ohledech splnil má očekávání. Takže jen potvrdil mou domněnku, kterou mám delší dobu – Vivo to s displeji umí s tím, že nesejde na tom, jestli jde o rovný či zakřivený displej. Snad největší problém byla svítivost na slunci, která byla možná až snad podprůměrná. Ale papírově dosahuje AMOLED panel od Viva na 1800 nitů. Takže se přiznám, že nevím, jak je možné, že u mě to byl v praxi takový propadák.

Baterie: Největší přednost telefonu

Baterie na novém Vivu je opravdu jedním slovem úchvatná. Při plném nabití dá klidně až 8 hodin na displeji. To je na střední třídu skvělý výkon, a pokud vám záleží na baterii opravdu hodně, tak byste měli nad tímto modelem přemýšlet. Dlouhé výdrže jsem se dočkal, i přestože jsem hrál některé náročnější hry na grafiku a výkon. O celodenní výdrž se uživatel nemusí vůbec bát. A dovolím si tvrdit, že u některých uživatelů by ten smartphone zvládl klidně dva dny provozu bez nabíjení.

Vivo vsadilo na 44W rychlé nabíjení, což se mu pochopitelně vyplatilo. Smartphone se nabije z 0 na 80 % za příjemných 40 minut. Díky tomu pak můžete být online celý den s tím, že vám nic neuteče. V tomhle směru Vivo opět zabodovalo a ukázalo, že je snad bezchybné. Bezesporu tomu pomohl i procesor Snapdragon 4 Gen 2, který tolik nezahřívá telefon.

Výkon: Fajn, ale má jeden háček

Jak jsem již zmiňoval, tak v rámci výkonu V40 SE nemá snad žádný problém, pokud nejste extrémně náročný uživatel. Je více než jasné, že těžko spustí hry náročné na grafiku na plné detaily, ale bohužel jsem na něm našel i jeden problém, který zdaleka nemá s grafikou nic společného.

Jde o plynulost systému, který u Viva konkrétně tvoří FunTouch OS 14 společně s Androidem 14. To je bohužel často děs, a to hlavně ve spojitosti s Messengerem. Před testováním mě ani nenapadlo, že největší problém samotného telefonu bude Messenger. Domníval jsem se, že telefon s 8GB RAM jej rozjede jak nic, ale opak je pravdou. Messenger se mi bohužel hodně sekal, a tak jsem vyčkával na aktualizaci, která dorazila, ale vlastně ničemu nepomohla.

Je možné, že Vivo má nějakou špatnou optimalizaci s Messengerem, jinak si nedokážu vysvětlit to, proč mi třeba i po uzavření bubliny chatu zůstala bublina otevřená. Nakonec to dospělo do bodu, kdy jsem musel samotné zařízení restartovat. A bohužel tyto lagy v rámci Messengeru byly na denním pořádku. Zajímavé je, že žádná jiná aplikace mi to nedělala, ale na jiných smartphonech mi jel Messenger v pořádku, takže si nemyslím, že by byl problém u Mety. Věřím tomu, že se Vivo na tento problém zaměří a v budoucích aktualizacích se tohoto neduhu zbaví.

Zdroj: Svět Huawei

Jinak plynulost her byla v pořádku, nedocházelo k přehřívání, a to ani v momentech, kdy jsem používal fotoaparát a byl na přímém slunci. Takže i v tomto případě platí to, co u baterie – i v tomto směru můžu Vivo V40 SE doporučit až na ten Messenger.

Fotoaparát: Jen těžko si může uživatel na něco stěžovat

Hlavní snímač je v novém Vivu 50MP a nabídne věrné fotografie, které jsou dostatečné ostré a v dobrém barevném podání. Snímky pořízené za dne vypadají skvěle a drží si svou kvalitu. Já si pro můj fototest vybral Malou Paříž neboli Teplice, a řekl bych, že fotky jsou dostatečně pěkné na to, aby vás do tohoto malebného města ležícího mezi Českým Středohořím a Krušnými Horami nalákaly.

Noční fotografie jsem zkoušel především na hlavní snímač a k mému úžasu mě tento smartphone neskonale překvapil. Popravdě jsem od něj neměl žádná velká očekávaní, jelikož je to jen smartphone jen za „pár tisíc“ korun. A o to více mě dostalo, když jsem viděl, jaké detaily dokáže zachytit i přesto, že byla úplná tma. První fotku v galerii jsem fotil za šera, ale i tak bych řekl, že na telefon za pár tisícovek je to fajn výkon. Zbylé fotografie si můžete prohlédnout sami. Myslím, že by snad ani nikoho neurazili. Za tohle patří Vivu velký palec nahoru.

Vivo sice tomuto smartphonu přidělilo „jen“ 8MP ultraširokoúhlý snímač, ale domnívám se, že pokud nebudete mít velká očekávaní, tak zklamaní nebudete. Na tom snímači jde poznat, že není úplně nejlepší třeba kvůli tomu, že levé a pravé okraje vypadají částečně jako olejomalby, ale to jen v případech, že si fotku přiblížíte. Když se na ní budete dívat z dálky, tak to ani nepoznáte, a to je asi to nejdůležitější.

A makro fotoaparát, jak už to u těchto levnějších modelů bývá, je zde jen do počtu. Žádné úžasné makro snímky s ním nepořídíte.

Závěr: S bonusy není důvod, proč tento smartphone nekoupit

Vivo na svém TikToku proklamuje V40 SE jako telefon pro nadcházející evropský šampionát ve fotbale. Proto, když si jej pořídíte do určitého termínu a svou účtenku odešlete na kompetentní místa, tak máte šanci vyhrát vstupenku na EURO 2024. To je velmi pěkná akce, a to ještě nyní, kdy se k telefonu nabízí zdarma fotbalový míč a a nabíjecí 44W adaptér.

Vivo V40 SE
Zdroj: Svět Huawei

Když se na celé testování ohlédnu zpětně a zcela komplexně, tak bych řekl, že nové Vivo V40 SE je naprosto vhodným zařízením pro jakoukoli věkovou skupinu lidí. Já osobně bych se jej nebál doporučit jak sestře, tak babičce. Zacházení s ním je jednoduché a jeho cenovka naprosto adekvátní.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: Svět Huawei, gsmarena.com, notebookcheck.net

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *