Huawei MateBook D15 2021: Pracovat na něm je jedna radost

Notebook Huawei MateBook D15 2021 / Zdroj fotografie: Huawei

Obsah balení: Huawei opět nezklamal

Tady je asi všem znalcům společnosti Huawei jasné, co v balení najdeme. Jako vždy se jedná pouze o ty nejdůležitější věci. Tou hlavní je samozřejmě samotný MateBook, který vás ihned ohromí jeho robustním tělem, které stojí opravdu za to. Dále v balení nalezneme 66W nabíjecí adaptér i s kabelem a manuál, který nám má pomoct se lépe zorientovat v celém zařízení. Adaptér je relativně malý, takže je opravdu praktický s tím, že na praktičnosti mu ještě dodává dvojitá koncovka USB-C. Za tohle se sluší Huawei pochválit, jelikož mám od něj všechny produkty s USB-C a nemůžu si to vynachválit.

Huawei MateBook D15
Notebook Huawei MateBook D15 2021 / Autor fotografie: Adam Vilkus / Zdroj fotografie: Svět Huawei


Vzhled a kvalita zpracování: Tohle Huawei umí

U Huawei pro nás bývá zvykem, že má opravdu unikátní design na všech jeho dražších zařízení a tento MateBook není výjimkou. Má impozantní kovové tělo, kterému dominuje opravdu příjemný 15,6 palců velký IPS displej. Tělo je vychytané opravdu do posledního detailu a nabídne nám vše, co si můžeme od kvalitního notebooku slibovat. Hrany jsou zbroušené tak akorát a musel bych opravdu vyloženě hledat, abych byl schopný najít nějaký problém či chybu na vzhledu.


Celý notebook není jen o vzhledu, ale i o váze, která u něj činí pouhých 1,56 kilogramů, takže je opravdu jednoduchý a manipulace s ním je bezproblémová. Když ho mám v brašně na rameni, tak si to vyloženě užívám, protože znám tolik lidí, kteří mají těžký notebook, jež je opravdu nepříjemný a bolí je z toho ramena. Jestli vás něco bude bít do očí při prvním pohledu na tento notebook, bude to klávesnice bez numpadu, což je docela zklámaní u notebooku za 20 000 Kč.


Celé tělo je tvořeno hliníkem, jenom rám je plastový, takže se můžete spolehnout na pevnost a tuhost celé konstrukce. Zmínil bych, že notebook ani nevrže, ale myslím, že to je asi jasné. Jediná dostupná barva na českém trhu – Mystic Silver, je opravdu ohromující a neurazí. Bohužel otisky prstů nejsou výjimkou a člověk to musí opravdu drhnout, aby na MateBooku nebyly vidět. Ale zas na obranu Huawei musíme zmínit, že takový problém má drtivá většina notebooků v této kategorii.


Displej:

Řekl bych, že tady se asi takovou dobu nezdržíme, jelikož Huawei MateBook D15 nemá opravdu nic moc navíc v porovnání s jeho konkurencí. Když budete muset zrovna nutně něco vyřídit do práce na dovolené, kde bude hodně svítit slunce, tak se vám tento notebook zavděčí. Čitelnost na slunci je opravdu fajn, ale musíte počítat se sníženou kapacitou baterie, protože ta tady není stavěna na dlouhou výdrž. Samotný panel nám nabídne již zmíněnou velikost 15,6 palce, rozlišení 1920 x 1080 pixelů, kontrastní poměr 800:1, jas 250 nitů a pozorovací úhel 178 stupňů.


Jak už jen ze samotných specifikacích plyne, tak na displeji nenajdeme nic, co by nás nadchlo, ale zároveň i nenadchlo. Nicméně, já osobně si tento displej užívám a ke všemu co na něm dělám, tak mi stačí. Samozřejmě s vyšší náročností pak budou stoupat nároky i částka peněz. Každopádně je za mě tento displej v jeho cenové relaci fajn.

Huawei MateBook D15
Otevřený MateBook / Autor fotografie: Adam Vilkus / Zdroj fotografie: Svět Huawei


Klávesnice a touchpad: Tichý společník, který neruší

Když jsem si tento notebook pořídil, tak jsem určitě neměl žádná očekávání od touchpadu a klávesnice, ale oboje mě příjemně potěšilo. Klávesnice je opravdu hladká, a když na ní píšete, tak o vás téměř nikdo v místnosti neví. Tohle zpracování se společnosti Huawei opravdu povedlo. Protože opravdu sedím ve škole, píšu si do notebooku zápisky, a nikoho ve třídě to neruší. Tohle se opravdu povedlo.


Co mi ale opravdu vadí, tak je již zmíněná absence numpadu, případně podsvícené klávesnice. V tomto ohledu mě Huawei nikterak nenadchl, a věřím tomu, že to šlo udělat lépe, ale co se dá dělat. Někoho určitě i zamrzí absence české klávesnice, takže bude trvat delší dobu, než si zvyknete na to, kde jsou jaká písmena s čárky, ale to je spíše jen o zvyku. Klávesy nekladou žádný odpor, a tak je opravdu příjemné jenom tak lehce ťuknout a mít napsané písmeno.


Speciální klávesa, které s radostí věnuji celý odstavec, je klávesa s webkamerou. Ta typicky bývá nad displejem uprostřed nahoře, ale v tomto případě ji opravdu nalezneme v klávesnici, co se mi strašně líbilo, než jsem ji vyzkoušel v praxi. Jakmile jsem ji zkusil v praxi, tak jsem pochopil, že je zle. Když voláte z nějakého méně praktického místa jako je postel, tak vám to udělá neskutečnou druhou bradu, kterou ani nemáte. Takže když mám volat s videem, raději využiji mobil. Ale zase Huawei chápu v tom směru, že mu nešlo o to, aby dotyčná osoba vypadala hezky, ale aby se cítila bezpečně. Znám plno lidí, kteří se bojí toho, že je někdo přes video sleduje, a tohle celou situaci elegantně řeší.


Touchpad nám nenabídne nic speciálního, nabídne nám velké pole působnosti a rychlou odezvu při dotyku na něj. Lze přes něj využívat ještě různá gesta, která se naučíte intuitivně časem.

Huawei MateBook D15
Kamerka schovaná v klávesnici / Autor fotografie: Adam Vilkus / Zdroj fotografie: Svět Huawei


Baterie: Huawei má prostor ke zlepšení

Výdrž baterie zde opravdu není žádná hitparáda, což nejednoho zamrzí. Její kapacita je 42 Wh, díky tomu je notebook lehčí, ale zároveň bych ocenil, kdyby byl těžší a nabídl vyšší výdrž. Intel 11. generace není zrovna dvakrát šetrný, ale když si dáte nižší jas, tak to relativně jde.


Samozřejmě to, jak dlouho vám zůstane notebook v chodu vám zajistí výkon, který využíváte. Když budete hrát hry, případně upravovat video, tak to bude docela problém, protože výdrž bude maximálně 3 hodiny. Ta baterie tady při vyšším výkonu opravdu trpí. Jednoduše jde vidět, že Huawei se soustředil na tu kancelářskou práci než tu herní.


Nenechte si ujít:Výkon: Výkon podle pravidel Huawei

Výkon nám zde obstarává Intel i5-1135G7 11. generace. Ten je zde opravdu většinou na rozdávání, protože je opravdu velmi těžké jej utahat. Mi osobně se to povedlo pouze jednou, a to ve chvíli, kdy jsem hrál World of Tanks celé odpoledne s maximálním jasem. To mi ten samotný notebook napsal, že dochází k přetížení systému, a měl bych to vypnout. Učinil jsem tak a po chvilce už byl notebook opravdu v pořádku.


Co se mi na tomto modelu líbí, tak je tiché chlazení s tím, že samozřejmě, když budete v tiché místnosti a budete se na to soustředit, tak ho uslyšíte, ale jinak prostě ne. Stačí si pustit muziku, a ta ho bez sebemenších problémů přebije. Věřím tomu, že něco takového ocení každý z nás. Větráky se vždy rozjely jen v tu dobu, kdy jsem naplno hrál World of Tanks. Jinou hru jsem na něm nezkoušel. Ale kdyby vás to zajímalo, tak WoT v pohodě utáhl na nízké detaily při 60 FPS.


Předpokládám, že většina her na tom bude podobně, i když to potom záleží na detailech a tak. Mi osobně stačí, ale věřím tomu, že hodně lidem by nestačil. Grafický čip, který podporuje procesor při hraní různých herních titulů, je Intel Iris X.


Systém:

Notebook jsem dostal s Windows 10 Home, který jsem bezplatně upgradnul na Windows 11. Musím říct, že to byla chyba, Windows 10 Home se mi zamlouval mnohem více, ale věřím tomu, že časem se nejnovější verze systému Windows zlepší. Sama o sobě to není chyba notebooku, spíše jen kdyby nad tím někdo přemýšlel, tak aby věděl, do čeho jde.


V samotném notebooku je předinstalovaná aplikace Huawei PC Manager, která se stará o chod systému. Dále nám umožňuje rychlejší propojení smartphonu s vaším notebookem, což je taky fajn. V tomhle ohledu se Huawei maximálně snaží pečovat o své zákazníky a jde mu to. Rychlé odemknutí pomocí otisku prstu není výjimkou.


Závěr:

Myslím, že asi už všichni ví, jaký můj závěr bude poté, co vše jsem zde napsal. I přesto, že mám Huawei MateBook D15 2021 delší dobu, tak mě má pořád čím nadchnout, překvapit a ohromit. Vše co na něm dělám, tak rychle utíká, a to se určitě nedá říct o každém zařízení, které jsem si kdy vyzkoušel.


Největší plus je za mě design a vhodnost na obyčejnou kancelářskou práci. Možná jste si všimli, že jsem v této recenzi „zapomněl“ na zvuk, ale to není úplně pravda, já na něj nezapomněl. Stalo se mi to, že ještě jak jsem měl Windows 10, tak jsem si trochu hrál s ekvalizérem, a než jsem ho stihl vrátit do původního stavu, tak se mi už systém aktualizoval na Windows 11, kde už dlouho nemůžu najít žádný ekvalizér, ač jsem vyzkoušel už téměř vše, a zeptal se mnoha lidí. Zvuk tedy nemůžu objektivně posoudit.


Celkově koupě tohoto notebooku nelituji, a naopak jsem za ní rád, cena mi přijde úměrná tomu, co v dnešní době dostanete. Nejsem nijak náročný uživatel, takže je pro mě ideální. Pokud jste náročnějšího charakteru, tak bych se doporučil podívat po něčem jiném.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: Svět Huawei

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *