Sencor SCOOTER S70: Pohodlná elektrokoloběžka, která nabízí skvělý dojezd a hromadu výkonu
Rok se s rokem sešel, a máme tady opět elektrokoloběžku od Sencoru. Tentokrát se jedná o vylepšený model oproti tomu, který byl minulý rok s velkou slávou představen a zároveň si jej zamilovala velká skupina zákazníků. Popravdě se ani nedivíme, protože loňský model byl skutečně povedený. Letos tu máme pár novinek, které nám výrazně zpříjemnili jízdu.
Elektrokoloběžky jsou prostě fenomén dnešní doby, a velmi často se setkávám s tím, že si je řada lidí kupuje jako soukromé dopravní prostředky například po Praze, případně jiném větším městě. Je to pohodlné, rychlé, levné na provoz a údržbu. Proto není divu, že jejich popularita stále stoupá. Nyní už ale bylo dost povídání a vrhneme se na samotnou recenzi.
Sencor SCOOTER S70: Specifikace
- Maximální rychlost až 25 km/h
- Dojezd až 50 km
- Odpružení předního a zadního kola
- Hliniková konstrukce
- Aplikace SENCOR SCOOTER dostupná na Google Play a App Store
- Osvětlení LED
- LED displej zobrazuje (mód, rychlost, baterie, osvětlení, bluetooth)
Obsah balení: Bedna jako blázen
Obří krabice, s kterou na vás kurýr vyrukuje, je zárukou jednoduché montáže. V krabici je koloběžka téměř složená, proto je balení trošku větší. Díky tomu je ale zase jednodušší na skládání. Po vybalení z krabice je koloběžka připravena k jízdě do 5 minut. Stačí vám k tomu pouze imbus, který je samozřejmě přiložen.
Jediné, co budete muset po vybalení udělat, tak to je rozložení koloběžky a přidělání řídítek. Řídítka se utáhnou pomocí čtyř šroubů, které jsou taktéž součástí. A to je skutečně vše. V balení dále naleznete nabíjecí adaptér, sadu imbusových klíčů a potřebný manuál k provozu elektrokoloběžky.
Vzhled, konstrukce a jízdní vlastnosti: Stylovka, kterou si zamiluješ
Nemusíme říkat, že robustní konstrukce je skutečně základ všeho. Sencor se tohoto pravidla drží, a možná taky právě kvůli tomu váží koloběžka 17 kg a její nosnost je úctyhodných 120 kg. S větší váhou musíte občas při manipulaci s koloběžkou počítat. Pravdou je, že těch 17 kg se například při nastupování do tramvaje už celkem slušně pronese. Ale z vlastní zkušenosti vím, že takových situací bude minimum. Vzhledem ke skutečně pohodlné jízdě věřím, že na koloběžce těch pár zastávek radši pohodlně dojedete.
Sencor SCOOTER S70 nabídne robustní konstrukci, která je vyrobena z hliníku. Jsem rád, že Sencor zachoval stejný designový prvek. Celá koloběžka je vyvedena v matné černé barvě, které podtrhují drobné červené doplňky. Tento styl mi skutečně sedí a například na přímém slunečním světle vypadá koloběžka fakt dobře.
Centrem koloběžky je informační displej, který najdeme uprostřed řídítek. Kromě samotné rychlosti vám ukazuje kapacitu baterie, zapnutí světel, jízdní režim, ale umí i zobrazit například přehřátí baterie. Čitelnost displeje není vůbec špatná a také na přímém slunci nebudete mít problém. Ten nastane, pokud budete mít například při jízdě sluneční brýle, pak už je to horší a mnohdy vám nepůjde na displeji nic přečíst.
Jak jsem psal výše, tak koloběžka má nosnost 120 kg. Já sám vážím přibližně 110 kg, a koloběžka s tím neměla žádný výrazný problém. Stejně jako u předchozího modelu musím pochválit kolečka, respektive 10″ perforované pneumatiky. Díky tomu nemusíte mít strach, že si někde propíchnete kolo a zůstanete někde stát. Na druhou stranu se nebojím říci, že klasická nafukovací kola by ještě více zlepšila jízdní komfort. Deseti palcová velikost kola už dokáže mnohdy odfiltrovat díry, případně nepříjemné spáry na vozovce. Tomu nově napomáhá také přední odpružení. Oproti předchozí generaci tady máme odpružení předního kola, které je při jízdě citelně znát.
Když k tomu přidáte odpružení zadního kola, tak máte o komfortní jízdu postaráno. Díky přidanému přednímu tlumiči se navíc podařilo odfiltrovat ty nepříjemné rázy do řídítek, které se někdy projevovaly při jízdě po špatné cestě. Rovnou zmíním blatníky, ty jsou tady rozvrženy skutečně dobře, takže ani při průjezdu větších kaluží se nemusíte bát namočení. U předchozí generace nám několik uživatelů říkalo, že po nějaké době začal zadní nárazník nepříjemně drnčet. U tohoto modelu naštěstí nic takového nepozoruji, i když už mám najeto přibližně kolem 80 km.
Rychlost a dojezd: Rychlost akorát, dojezd neurazí
Tento testovaný kousek, konkrétně Sencor SCOOTER S70, má jeden elektromotor, který klasicky pohání přední kolo. Sencor do tohoto nejsilnějšího modelu dodává motor o výkonu 400 W, což už je u takovéto malé koloběžky příjemná hodnota. Stejně jako u ostatních elektrokoloběžek, tak i zde si jízdní výkon můžete regulovat páčkou, která je na řídítkách. Rychlost koloběžky je omezena na 25 km/h. Po dosažení maximální rychlosti už koloběžka nezrychluje, ale elektromotor už jen udržuje konstantní rychlost.
Stejně jako u předchozí generace, tak i tady musíte dát první impuls k jízdě vy. Je to bezpečnostní prvek, který slouží například proti nechtěnému rozjetí. Díky tomu nebude fungovat to, že se pouze postavíte na koloběžku, přidáte plyn, a ona se s vámi sama rozjede. K sepnutí motoru se musíte odrazit a vyvinout rychlost kolem 3 km/h. Díky tomuto prvnímu impulzu sepne elektromotor, a začne vám pomáhat a dodávat potřebný výkon.
Musím se přiznat, že osobně si koloběžku užívám na dlouhých rovinkách s novým povrchem. Poté máte skutečně radost z jízdy a budete si to náramně užívat. Několikrát jsem jel na koloběžce i do práce a cesta vám skutečně utíká, je to příjemné svezení.
Jistě vás také zajímá, jak si Sencor SCOOTER S70 poradí s kopcem. Nutno říci, že menší kopce koloběžka zvládne bez problému, samozřejmě lehce zpomalí, ale stále pokračuje v cestě. Pokud budete mít před sebou delší kopec, který je přeci jenom strmější, tak doporučujeme koloběžce pár našlápnutím pomoci. Elektromotor nebude tolik namáhán a nebude vám to zbytečně ubírat drahocenné kilometry na dojezdu. Taky se samozřejmě sluší říci, že hodně záleží na váze jezdce. To je hlavní prvek, který vám jízdy do kopce ovlivní.
U tohoto modelu najdeme baterii o kapacitě 15 Ah. Oproti minulé generaci se dojezd lehce zlepšil. Společnost Sencor uvádí, že dojezd na jedno nabití je až 50 km u jezdce o váze 55 kg, případně až 45 km u jezdce s váhou 90 kg.
Nebudu lhát, když jsem se svými 110 kg dostal s dojezdem na krásných cca 35 km a zbývalo ještě cca 10 % kapacity baterie. Dojezd skutečně mile překvapil a Sencoru po stránce dojezdu nemám co vytknout. Stejně jako u předchozího modelu si myslím, že největší problém vidím spíše v tom, že s klesajícím nabitím baterie se pomalinku snižuje výkon samotné koloběžky. Není to nijak zásadní, ale už kolem 30 – 40 % baterie je cítit, že koloběžce pomalinku dochází „šťáva“. Je to například poznat v delším čase než koloběžka zrychlí na maximální rychlost. Nabití baterie trvá v řádu několika hodin. Pravidlem bylo, že koloběžka byla vždy z nějakých 10 – 20 % kapacity baterie dobita na 100 % během 5 hodin.
Mobilní Sencor aplikace: Důležitý společník
Tady se po roce nic nezměnilo. Aplikace nás už dříve mile překvapila svojí přehledností a hlavně češtinou. Na druhou stranu, pokud budete chtít koloběžku využívat na 100 %, tak si tuto aplikaci budete muset stáhnout do svého smartphonu. Samozřejmě to není nutnost, ale příjemně to zjednoduší ovládání samotné koloběžky.
Připojení je skutečně jednoduché, stáčí stáhnout aplikaci, která si koloběžku pomocí BT sama vyhledá. Poté už jenom vložíte heslo k párování a vše je hotovo. Aplikace je úžasná, protože vám nabídne informace o aktuálním stavu koloběžky. Ať už se jedná o počet najetých kilometrů, přesný stav baterie, plánovaný dojezd nebo aktuální rychlost. Samozřejmostí jsou také statistiky typu průměrná rychlost a podobně.
V této aplikaci je také možné si nastavit omezovač rychlosti. Máte tu také několik různých režimů, a každý má svojí specifickou rychlost. Některý režim je úsporný, který vám sníží výkon, ale zase prodlouží dojezd a další vám zase nabídne maximální možný výkon, ale tím zkrátíte váš dojezd. Vychytávka, která určitě také stojí za zmínku, je tempomat. Pokud držíte plyn delší dobu na maximální rychlosti, tak se vám sepne tempomat, a po puštění plynové páčky koloběžka bude držet maximální možný výkon.
Skvělá věc, kterou si u tohoto modelu také oblíbíte je „Zámek“ koloběžky. V aplikaci jednoduše zamknete koloběžku, a při její další manipulaci začne nepříjemně pípat, čímž upozorní své okolí na zakázanou manipulaci. Velmi zajímavá bezpečnostní vychytávka.
Závěr: Skvělý parťák do dlouhých letních dnů
V letošním roce nám společnost Sencor opět ukázala, že to v oblasti elektrokoloběžek myslí skutečně vážně. Proto není divu, že se pustila do inovace v oblasti jízdního komfortu a prodloužení dojezdu na jedno nabití. Osobně jsem rád, že Sencor odstranil některé neduhy, které trápily předchozí model.
Nová elektrokoloběžka Sencor S70 se na valné hromadě eshopů prodává s cenovkou š. Oproti loňskému roku proběhlo menší zdražení, které je ovšem omluvitelné vzhledem k několika novým vylepšením.
Model S70 mi nabídl skutečně skvělý dojezd, silný výkon a kvalitní zpracování. Pokud vezmu v potaz mojí větší tělesnou váhu, tak jsem byl s koloběžkou více než spokojený. Osobně si myslím, že pokud hledáte parťáka na pohodlné cestování po městě, tak Sencor SCOOTER S70 je přesně pro vás. Přiznám se, že se mi s ní nyní po testování bude velmi těžko loučit.
Pokud vás tento produkt zaujal, tak naši recenzi najdete také na portálu Zboží.cz. Tam si navíc můžete najít na kterém eshopu bude produkt nejlevnější a zároveň si zjistit důležité informace o daném obchodě.
Najdi si nejnižší cenu a nejbezpečnější eshop
Sencor SCOOTER S70 na Zboží.cz
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: Svět Huawei