Roaming zůstává bezplatný do roku 2032

Roaming v EU
Vysílač / Autor: F. Muhammad / Zdroj: Pixabay

Někteří už to možná berou jako samozřejmost, ale ne vždy tomu tak bylo. Po nabytí nového nařízení nebudou občané zemí Evropské unie platit roamingové poplatky. Tohle nařízení se nebude vztahovat na mobilní telefony, které se již v EU nebudou nacházet. EU je jedno z míst po celém světě, kde se nemusí občané obávat mobilních poplatků za roaming. Takto už to je od roku 2017, kdy drtivá většina mobilních funkcí začala být i v cizí zemi ekvivalentní k cenám těm domácím.

Již dlouhou dobu platí nařízení Evropské unie, které mělo 1. července 2022 skončit. Naštěstí tomu tak nebude, jelikož si na nás zástupci jednotlivých zemí vzpomněli a odhlasovali jeho prodloužení až do roku 2032. To znamená, že evropští spotřebitelé mobilní sítě mohou i nadále využívat bez příplatků služeb svých operátorů v zahraničí. Každopádně ne vždy můžou být stejné kvality služeb. To se odvíjí od rozvoje státu, pokrytí apod.

Web TechCrunch poznamenává, že i když jsou v kvalitě služeb zahrnuty 5G sítě, tak není zaručena její stejná rychlost. Nicméně, Evropská komise uvádí, že pravidla by měla zajistit podobné služby ve všech zemích napříč celou EU.



Kromě toho budou aktualizované předpisy přímo vyžadovat, aby poskytovatelé sítí byli transparentnější a lépe informovali zákazníky o typech služeb, které jsou i při roamingu zpoplatněny. Mezi tyto služby může patřit volání na čísla zákaznických služeb, servisních středisek či pojišťoven. Zákazníci by měli být o všech těchto „ale“ informováni textovou zprávou svého mobilního operátora.

Nová pravidla se nevztahují na mobilní zákazníky se sídlem ve Spojeném království, které opustilo Evropskou unii v roce 2020. Jedinou výjimku tvoří tamní Virgin Media O2, protože zbylá většina mobilních operátorů znovu zavedla poplatky za roaming, když se jejich spotřebitelé nachází kdekoli mimo Velkou Británii a k ní přidružené státy na ostrovech.

Přijde mi docela úsměvné to, že je v tom zahrnuto i 5G, přestože v Evropské unii je opravdu málo rozvinuto. Nějak moc nevěřím ani tomu, že se to do těch deseti let nějak výrazně změní. Zaostalejší země jako Slovensko, Litva či Estonsko budou mít vždy s něčím takovým problém.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *