USB-C je budoucnost. Evropská unie zařízla Apple produkty s Lightning konektorem

Apple USB-C konektor
Autor fotografie: Pexels / Zdroj fotografie: Pixabay

Zákonodárci v Evropské unii dosáhli dohody o legislativě, která by vyžadovala, aby všechny budoucí mobilní telefony prodávané v EU, včetně iPhonu společnosti Apple, měly do podzimu roku 2024 univerzální připojení USB-C pro kabelové nabíjení. Další elektronické přístroje, včetně tabletů, digitálních fotoaparátů, sluchátek a přenosných videoherních konzolí, budou podléhat tomuto omezení také.

Zákon byl zvažován dlouhá léta, ale teprve včera ráno se několik orgánů EU dohodlo na jeho rozsahu a konkrétním obsahu.

Oznámení bylo učiněno v tweetu Výborem Evropského parlamentu pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů, před tiskovou konferencí naplánovanou na včerejší 12:30 SELČ (6:30 ET). Evropský parlament a Rada musí zákon schválit ještě letos, i když to vypadá spíše jako formalita než cokoli jiného. Evropský parlament v tiskové zprávě uvedl, že zákon vstoupí v platnost „do podzimu 2024“.Zpravodaj Evropského parlamentu Alex Agius Saliba v prohlášení poznamenal; „Dnes jsme v Evropě učinili společnou nabíječku realitou!“ uvedl v prohlášení zpravodaj Evropského parlamentu Alex Agius Saliba. „Evropští spotřebitelé byli dlouho frustrovaní tím, že se s každým novým zařízením hromadilo několik nabíječek. Nyní budou moci používat jedinou nabíječku pro veškerou svou přenosnou elektroniku.“ Bezdrátové nabíječky budou podléhat zákonu a také harmonizaci standardů pro rychlé nabíjení.

Konektor USB-C vládne všem, Apple utře

Směrnice sníží elektronický odpad v EU tím, že učiní nabíječky elektronických zařízení kompatibilní. Zákonodárci předpokládají, že v budoucnu nebudou muset být telefony dodávány s nabíječkou, protože zákazníci by již potřebnou nabíječku měli doma. Podle EU mohou opatření zákazníkům ušetřit 250 milionů eur ročně na „zbytečných nákupech nabíječek“ a snížit elektronický odpad o 11 000 tun ročně.

Apple a USB-C
Apple Lightning konektor / Zdroj fotografie: Apple

Apple, který je jediným velkým výrobcem smartphonů, který stále používá proprietární konektor místo USB-C, by byl obchodem postižen nejvíce. Apple v roce 2021 celosvětově prodal 241 milionů iPhonů, z toho zhruba 56 milionů dodaných v Evropě. Omezení se podle tiskové zprávy EU vztahují pouze na gadgety, které lze dobíjet kabelem, zařízení, které se nabíjí pouze bezdrátově, by tedy nemuselo obsahovat konektor USB-C.

Současné návrhy legislativy byly oficiálně schváleny Evropskou komisí v září, ačkoli snaha bloku vyžadovat od výrobců používání jednotného fakturačního standardu se datuje více než deset let. Od té doby se výrobci Androidu usadili na micro USB a následně USB-C jako preferovaném standardu nabíjení, zatímco Apple přešel ze svého proprietárního 30pinového připojení na Lightning konektor.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: theverge.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *