Ruský sektor těžby kryptoměn by mohl v roce 2024 rapidně vzrůst
Nová zpráva tvrdí, že ruský průmysl těžby kryptoměn by mohl v roce 2024 vzrůst „o 20 až 40 %“. Podle média Overclockers s tímto tvrzením přišli zasvěcenci z oboru ve zprávě společnosti BitRiver.
Ta je největším ruským hráčem v oblasti těžby kryptoměn. Firma je jednou z hnacích sil nedávného legislativního tlaku, který by mohl vyústit v „legalizaci“ tohoto odvětví.
Ruský průmysl těžby kryptoměn „pokračuje v růstu
Analytici ve zprávě tvrdí, že „nízké náklady na elektřinu“ a „absence přísné regulace ze strany úřadů“ vedou k „dobré dynamice růstu“ těžařů kryptoměn. Autoři zprávy citovali ředitele Asociace průmyslové těžby Sergeje Bezdelova, který uvedl, že trh průmyslové těžby kryptoměn se v roce 2023 „zdvojnásobí“.
Společnost BitRiver tvrdí, že v loňském roce domácí těžaři bitcoinů vydělali dohromady asi 54 000 BTC. Firma uvedla, že Rusko „nadále“ patří k největším světovým mocnostem v oblasti těžby kryptoměn. Společnost BitRiver rovněž tvrdí, že „více než 95 %“ „výpočetních zdrojů“ ruských těžařů je využíváno k těžbě BTC.
Ne všichni odborníci se však na této statistice shodují. Spoluzakladatel nadace Encry Foundation Roman Nekrasov uvedl, že podle jeho názoru se na těžbě BTC podílí 90 % ruských těžařů. Podle něj se 10 % ruských těžařů zaměřuje na altcoiny jako Litecoin (LTC) a Kaspa (KAS).
Trh je stále z velké části neregulovaný
V současné době nemá těžba v Rusku žádný právní status. Mnozí v Moskvě však navrhují zákaz kryptoměn v různých formách. Těžaři chtějí, aby si zákonodárci „pospíšili a legalizovali“ své odvětví, i kdyby to mělo znamenat placení daní z jejich výdělků.
Ministerstvo energetiky navrhlo odlehčit přetíženým sítím tím, že těžaři budou muset každý rok na pevně stanovenou dobu vypnout své platformy. Nejnovější legislativní návrhy údajně navrhují buď omezit soukromou těžbu, nebo umožnit poskytovatelům energie pokutovat podezřelé „domácí“ těžaře kryptoměn.
Nízké náklady na energii mají další potenciál růstu
Právní experti na tom stále pracují. Ti autorům zprávy sdělili, že v Rusku již existují právní předpisy pro těžbu kryptoměn. Elizaveta Vikhlyantseva, právnička z advokátní kanceláře Vegas Lex, poznamenala, že v ruských zákonech není nic, co by „zakazovalo“ výstavbu „kryptografických těžebních farem“. Mezitím Jaroslav Šitsla, vedoucí oddělení pro řešení sporů v oblasti IT a duševního vlastnictví v advokátní kanceláři Rustam Kurmaev a partneři, uvedl, že „kryptoměna již byla uznána jako majetek“.
Jako důkaz tohoto tvrzení Šitsla poukázal na zákon „O digitálních finančních aktivech“. A ačkoli to může být pravda, kritici označili tento zákon za „nedostatečný“. Finanční akční výbor (FATF) s tím zřejmě souhlasí. V souladu s tím snížila hodnocení dodržování předpisů ze strany Ruska. Bez ohledu na to však odborníci udeřili na optimistickou notu. Nikita Vassev, zakladatel společnosti Terracrypto, tvrdil, že rychlý růst těžby v Rusku je způsoben nízkými náklady na elektřinu.
Vassev dodal, že pro těžaře jsou v Rusku příznivé také „klimatické podmínky“. Odborník poznamenává, že „většina těžařů si vybírá provoz na Sibiři kvůli možnosti ušetřit náklady na chlazení“. Odborníci dodávají, že v zemi je „mnoho výrobních závodů“, které by mohly být „snadno znovu využity pro těžbu bitcoinů“. Většina se shodla na tom, že „absence přísné kontroly ze strany místních regulačních orgánů“ vytváří „pozitivní podmínky pro podnikání spojené s kryptoměnami“.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: cryptonite.ae