Samsung už má plány na výrobu 1,4nm čipů

Samsung
Autor fotografie: Pexels / Zdroj fotografie: Pixabay

Pro vysoký výkon u telefonů nebo počítačů hraje velkou roli výrobní technologie. V dnešní době už máme několik druhů procesorů, které se vyrábí různými technologiemi. Především jde tedy o jejich velikost, která se neustále zmenšuje. Nejmenší velikost jsou v dnešní době 4 nm, kterými disponuje Snapdragon 8 Gen 2 nebo Dimensity 8200.

3nm procesory jsou prozatím jen naším snem, ale to se pravděpodobně změní s příchodem řady Apple iPhone 15. Tyto procesory vyrobí tchajwanské TSMC, ale to si nechce Samsung nechat líbit, a tak přijde s odezvou. Do roku 2025 má v plánu začít s výrobou 2nm čipů a do roku 2027 chce přejít na 1,4nm čipy.

Samsung Foundry je hned po již zmíněném TSMC druhým největším výrobcem procesorů na světě. TSMC již dříve oznámilo to, že do roku 2025 začne s výrobou 2nm čipů. Můžeme tedy přepokládat, že Samsung 3nm technologii přeskočí s tím, že pro TSMC bude letošní rok jen přechodný. Je sice pravdou, že společnost z Jižní Koreje představila 3nm čipy, ale to pouze pro kryptotěžbu. Nicméně nové plány jsou určeny pro výrobu mobilních čipů.

S každým rokem se účinnost čipů zvyšuje, a naše zařízení nám díky tomu nabízí vyšší výkon. Nová 3nm technologie bude údajně poskytovat 12% nárůst výkonu a 25% zvýšení energetické účinnosti. To je opravdu o dost lepší, ale zas na druhou stranu to bude o něco dražší. Je tak na každém z nás, aby posoudil, zdali to za to stojí nebo ne.

V minulosti Samsung spolupracoval s Qualcommem, který s ním ale omezil obchod poté, co jihokorejská společnost zkazila jeho vlajkový procesor. Telefony se s ním přehřívaly a stížnosti uživatelů přibývaly. Qualcomm přešel k TSMC a jeho nové procesory se opravdu zlepšily. Je otázkou, jak si technologický gigant v budoucnosti povede, ale nevypadá to s ním nejlépe. Konkurence je opravdu velká a Samsungu se bude špatně dostávat zpět do hry.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, zdnet.com

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *