TSMC se připravuje na zahájení zkušební výroby 2nm procesorů

TSMC
Autor fotografie: Bruno Germany / Zdroj fotografie: Pixabay

Poslední zprávy ukazují, že TSMC dělá významné pokroky ve svém úsilí k zahájení výroby další generace procesorů. Společnost měla údajně zahájit práce pro zkušební výrobu 2nm procesorů. Tchajwanský gigant dokonce plánuje začlenit pokročilý systém umělé inteligence pro zvýšení energetické účinnosti, snížení emisí uhlíku a urychlení účinnosti výroby. Odborníci z oboru předpokládají, že zákazníci jako Apple nebo Nvidia budou první poté, co TSMC dosáhne 2nm hromadné výroby, čímž si upevní náskok před konkurenty – Samsungem a Intelem.

Zdroje ukazují, že TSMC vyslalo inženýry do výzkumného a vývojového závodu v Zhuke, aby tam zahájili předběžné přípravy na 2nm zkušební výrobu. TSMC plánuje sestavit specializovaný výzkumný a vývojový tým složený z více než 1000 odborníků k tomu, aby vedl globální masovou výrobu na Zhuke Baoshan. Jedná se o moderní výrobnu, která má šest fází výroby. V budoucnu by měla sloužit jako hlavní bod pro výrobu 2nm procesorů.

TSMC jednička ve svém oboru

Cílem pro tento rok je provést zkušební výrobu téměř 1 000 kusů, po níž bude následovat riziková výroba v roce 2024 a sériová výroba v roce 2025. 2nm technologie společnosti TSMC využije novou architekturu tranzistorů gate-around (GAA), od níž očekáváme výrazné zvýšení výkonu systému ve srovnání s 3nm technologií. Nové vylepšení vyvolalo silný investiční zájem ze strany potenciálních zákazníků, což umožnilo společnosti dostatečně technologii vylepšit.

Menší tranzistory mají za následek vyšší účinnost, vyšší výkon, více tranzistorů na jednom čipu, snížení tvorby tepla a potenciální snížení nákladů. Tato vylepšení umožňují rychlejší zpracování dat, zlepšenou energetickou účinnost, zvýšenou funkčnost, lepší tepelné řízení a úsporu nákladů při výrobě čipů. Hodnota nanometrů je však pouze jedním z faktorů ovlivňujících celkový výkon čipové sady, přičemž důležitou roli hrají i další aspekty, jako je provedení nebo navržení.

Procesory jsou důležité pro téměř každé elektronické zařízení. Najdeme je v autech, telefonech nebo tabletech. Jsou samotným srdcem zařízení, které by bez něj nemohlo fungovat. Mezi velikány v tomto oboru patří Samsumg, Qualcomm, MediaTek Unisoc nebo HiSilicon, které poslední roky trpí kvůli uvaleným sankcím. V Číně si nejlépe vede SMIC, ale i přesto na konkurenci ani zdaleka nestačí.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *