Sbohem, Jony. Apple ukončil spolupráci s legendárním designérem Jonym Ivem

Apple
Autor fotografie: Matias Cruz / Zdroj fotografie: Pixabay

Klasik by jistě řekl, že nic netrvá věčně. V tomto případě mu musíme dát za pravdu, protože nyní už se jedná o úplný konec. Společnost Apple se rozhodla ukončit konzultační služby svého bývalého hlavního designéra (CDO), Jonyho Ivea, který společnost opustil již v roce 2019, ale externě pokračoval ve spolupráci se společností. Podle deníku The New York Times skončila smlouva o konzultaci bývalého top manažera s Applem a vedení společnosti se rozhodlo ji neprodloužit.

Jony Ive byl v Applu od září 1992 a poté, co se Jobs v roce 1997 vrátil na pozici generálního ředitele, úzce spolupracoval s Ivem, aby nabralo podnikání nový směre, včetně vytváření nových produktů, které jsou dnes populární. Jobs ve skutečnosti pomohl Iveovi stát se klíčovou postavou společnosti, proto ho najdeme za designem iMacu, iPodu, iPhonu, iPadu a Apple Watch.

Jednou to přijít muselo

Jony Ive opustil Apple v roce 2019, v klíčové době, kdy navrhoval iPhone 12. Po odchodu ze společnosti Ive zůstal jako konzultant a založil vlastní firmu LoveFrom, mezi jehož klienty patří například Exor, majitel značky Ferrari, se kterou je uzavřena víceletá smlouva na realizaci řady projektů v prémiovém segmentu.„V posledních týdnech, kdy se smlouva blížila k obnovení, se strany dohodly, že ji neprodlouží. Někteří manažeři Applu se ptali, kolik společnost platí panu Iveovi za spolupráci, následně byli frustrovaní poté, co několik jejích klíčových návrhářů odešlo do firmy pana Ivea. Není tajemstvím,  že pan Ive chtěl svobodně přijímat své klienty, aniž by potřeboval povolení společnosti Apple, uvedl NYT.

Podle publikace, ačkoli v době Iveova odchodu mluvil CEO Applu Tim Cook o dlouhodobé spolupráci a s bývalým top manažerem byla podepsána multimilionová smlouva, je možné, že Ive byl omezen podmínky spolupráce, kromě Applu má jeho společnost mnoho bohatých klientů, smlouvy, které Ive musel koordinovat s Apple, aby se vyhnul střetu zájmů. Mnoho lidí v Applu se navíc zajímalo o cenu spolupráce. Podle interních zpráv byla první smlouva po odchodu designéra z Applu na 100 milionů dolarů.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: theverge.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *