Rusko v Doněcké lidové republice zablokovalo místním lidem služby jako Google, Zoom či Viber

Rusko
Ruský prezident Vladimir Putin / Autor: Дмитрий Осипенко / Zdroj: Pixabay

Řekli byste, že Rusko chce přinést nezávislost ukrajinským regionům? Drtivá většina obyvatel západní Evropy by řekla, že ne. A to teď svým posledním krokem demonstruje i Ruská federace. Přes ruský informační web Vedomosti jsme se totiž dozvěděli, že operátoři v Doněcké lidové republice začali blokovat různé služby, jako jsou Zoom nebo Google.

Dle místních obyvatelů lze Zoom stále používat přes šifrovanou VPN, ale to není jediné, s čím je tam velký problém. Tamní obyvatelé si totiž nemohou ani instalovat různé aplikace z obchodu Google Play. Zpomaleným provozem údajně trpí i YouTube, ale ten alespoň funguje na rozdíl od jiných aplikací. Nicméně, pro uživatele smartphonů z Doněcké oblasti by to nemělo být překvapením. Samozvané Ministerstvo komunikací již v říjnu poslalo místním operátorům příkaz k blokování Zoomu a zpomalení YouTube.Zdroj uvádí, že ačkoli Youtube, který patří Googlu, stále funguje, tak je stále těžší a těžší sledovat na něm videa. Odpovědí na tuto situaci bylo od jednoho z operátorů to, že „úřady“ nepožadovaly úplné vypnutí služby, ale pouze pokles kvality. Mnoho operátorů má přitom stále servery cache od Googlu, které by YouTube opět zrychlily. V souladu s pokyny Ruské federace by blokování mělo být provedeno na úrovni hlavního operátora, kterým v Doněcké oblasti je Uglelecom. Rovněž by měli také měli operátoři otestovat účinnost stávajících blokovacích zařízeních a oznámit jejich výsledky. Testování účinnosti těchto zařízení se údajně provádí znovu a znovu, aby operátoři mohli objektivně posoudit, zda jsou blokování opravdu úspěšná.

Nejvyšší postavený úředník Doněcké lidové republiky Denis Pushilin oznámil zablokování Google služeb v polovině července 2022. Rovněž začátkem června téhož roku Doněcká i Luhanská republika shodně zablokovaly přistup k Viberu. Ještě v květnu došlo i na Facebook s Instagramem.

Takové chování je bohužel běžná praxe diktátorů. Když chtějí mít lidi pod přísnou kontrolou, tak musí zablokovat přístup k různým službám, na kterých se mluví o tom, co by jejich pozici mohlo oslabit.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,
Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *