Šéf amerického ministerstva spravedlnosti tvrdí, že vyšetřování společnosti Apple je v plném proudu

Apple
Autor fotografie: Pexels / Zdroj fotografie: Pixabay

Americké ministerstvo spravedlnosti (DoJ) v posledních několika letech vyšetřuje pravidla, kterými se řídí obchod Apple App Store. DoJ se chystá prozkoumat dominantní postavení obchodu App Store a způsob, jakým se v něm obchoduje.

Podle serveru Apple Insider má ministerstvo pravděpodobně dostatek důkazů k zahájení plnohodnotného řízení proti společnosti Apple. Vyšetřování probíhá od roku 2020, ale po třech letech DoJ stále nemá žádný konkrétní případ. Šéf antimonopolního oddělení DoJ Jonathan Kanter nedávno poskytl rozhovor listu Financial Times. V rozhovoru Kanter tvrdí, že vyšetřování politiky App Store nyní „jede na plné obrátky“. I když DoJ zatím neprozradil podrobnosti o svých zjištěních, Kanter dal jasně najevo, že oddělení podá žalobu proti některým velkým americkým značkám, jako je Apple.

Americké ministerstvo spravedlnosti zintenzivnilo antimonopolní vyšetřování obchodu App Store společnosti Apple a naznačilo tak významný posun v probíhajícím vyšetřování. Jonathan Kanter uvedl, že vyšetřování výhradního monopolního postavení společnosti Apple v obchodě App Store „postupuje se vší silou.“ To znamená, že sen uživatelů iPhonu o obchodech s aplikacemi třetích stran a stahování aplikací z vedlejší sítě se může brzy stát skutečností. V některých regionech, například v Japonsku, již existují zákony, které společnost Apple nutí, aby v iPhonech umožnila stahování aplikací z vedlejší obchodů s aplikacemi.

Výhradní právo společnosti Apple na App Store

Výhradní kontrola společnosti Apple nad aplikacemi třetích stran pro iPhone je již dlouho bedlivě sledována antimonopolními regulačními orgány. Ať už si uživatelé chtějí aplikace kupovat nebo vývojáři publikovat, App Store je jediným kanálem. Apple má absolutní kontrolu nad tím, které aplikace mohou být umístěny na pulty, a stanovuje podmínky včetně 15% nebo 30% provize. Vývojáři ani uživatelé nemají na výběr, což mnoho regulačních orgánů považuje za porušení zákonů o hospodářské soutěži.

Evropa se ujímá vedení

Evropa se ujala vedení. Evropská unie přijala zákon o digitálních trzích (Digital Markets Act – DMA) a vyjasnila, že App Store je tímto zákonem vázán. To vyžaduje, aby společnost Apple otevřela trh s aplikacemi pro iPhone konkurenci. Nejpravděpodobnějším způsobem, jak vyhovět, je umožnit konkurenčním obchodům s aplikacemi přihlášení k platformě iPhone. Apple musí toto nařízení splnit do dubna letošního roku. V současné době má již Apple vytvořen tým, který se tímto problémem zabývá a který pracuje již více než rok. Evropa je velmi velký trh a Apple si nemůže dovolit o něj přijít.

Evropské zákony jsou velmi přísné a společnost Apple je často neporušuje. Připomeňme, že to byl právě evropský zákon, který Apple donutil přejít z portu Lightning u řady iPhone 14 na port USB typu C u řady iPhone 15. Apple se tedy s největší pravděpodobností podřídí a otevře obchod App Store v evropském regionu.

Japonsko má podobný zákon

Japonské úřady pracují na novém „digitálním antimonopolním zákonu“. Tento nový zákon bude vyžadovat, aby společnosti Apple, Google a další společnosti otevřely na japonském trhu „sideloading aplikací“ a „platby třetích stran“.“ V současné době již Google umožňuje sideloading aplikací ve svém systému Android. Společnost se tak možná bude muset v Japonsku vypořádat pouze s požadavkem na platbu třetí stranou. Co se týče společnosti Apple, ta ve svém systému iOS sideloading aplikací neumožňuje. Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook prohlásil, že umožnit uživatelům sideload aplikací znamená vystavit iPhony riziku. Je to proto, že zdroj a záměry sideloadovaných aplikací nemůže Apple ověřit.

V roce 2020 začal japonský úřad vyšetřovat „antimonopolní problémy“ společností Apple, Google, Amazon, Meta a dalších značek. V letošním roce příslušné regulační orgány prohlásily, že šetření „dokončily“. Japonský úřad nakonec oznámil, že „Apple a Google dominují platformě mobilních aplikací a na trhu mají monopol“. To je jeden z důvodů, proč nyní pracuje na „digitálním antimonopolním zákonu“. Zákon bude vyžadovat, aby každá společnost podnikající na japonském trhu otevřela svůj obchod s aplikacemi a platební kanály třetích stran. Pokud bude příslušný návrh zákona schválen, bude mít Japonská komise pro spravedlivý obchod pravomoc ukládat pokuty značkám, které jej porušují.

Americká sonda následuje příklad EU

Ve Spojených státech vede ministerstvo spravedlnosti stejné vyšetřování již několik let. EU již vytvořila precedens s DMA a mnozí odborníci na hospodářskou soutěž očekávají, že zjištění DoJ budou podobná jako v EU. Je pravděpodobné, že bude požadovat, aby Apple povolil obchody s aplikacemi třetích stran nebo sideloading aplikací, nebo dokonce obojí.

List Financial Times citoval Jonathana Kantera, vedoucího antimonopolního oddělení amerického DoJ, který naznačil, že rozhodnutí je na spadnutí. Kanter doufá, že žalobu proti společnosti Apple podá od svého nástupu do funkce v listopadu 2021. Jeho oddělení již několik let vyšetřuje politiku App Store společnosti Apple a Kanter uvedl, že vyšetřování nyní probíhá „na plné obrátky“. S blížícími se prezidentskými volbami v USA však případná změna administrativy dodává vyšetřování také na naléhavosti.

Blíží se nová doba

Zdá se, že nový trend, kdy velké značky nutí své App Store otevřít třetím stranám, je celosvětovým trendem. Kromě Spojených států a Evropy čelí podobnému regulačnímu tlaku celosvětově také společnost Apple. Minulý týden se objevily zprávy o podobném antimonopolním zákonu, který se připravuje v Japonsku. Japonské regulační orgány připravují antimonopolní zákon, který by vyžadoval, aby technologičtí giganti jako Apple a Google dali zelenou obchodům s aplikacemi třetích stran a umožnili jakékoli aplikaci používat alternativní platební metody.

Existují různé náznaky, že se společnost připravuje na nové evropské zákony. Je pravděpodobné, že se rozhodne provést změny v globálním měřítku najednou, stejně jako to udělal s portem USB typu C. Bude to lepší, než kdyby byl nucen dodržovat předpisy po jednotlivých zemích nebo regionech. Pokud zákon přijme jeden region a bude fungovat, je velká pravděpodobnost, že stejný zákon přijmou i další regiony.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: developer-tech.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *