Seznamte s PanGu od Huawei – novým konkurentem pro ChatGPT

Huawei
Autor: Alexandra_Koch/ Zdroj: Pixabay

Huawei je čínský technologický gigant s tím, že prodává mnoho věcí. Telekomunikační součástky, telefony, hodinky a v Číně dokonce přišel i s vlastním vínem. Nyní má v plánu odhalit PanGu Chat, který má být přímou konkurencí pro ChatGPT od OpenAI. Oficiální uvedení je v plánu na 7. července na konferenci Huawei Cloud Developer.

Model PanGu je vyroben v rámci Huawei MindSpore a může se pochlubit působivými 1,085 biliony parametry, takže je srovnatelný s ChatGPT 3.5 v rámci konverzačních dovedností. Huawei PanGu představil už v roce 2021 s tím, že upgradu na verzi 2.0 se dočkal v roce 2022. Umělá inteligence od Huawei disponuje moduly vědecko-výpočetními, NLP a CV.

Huawei míří na pole umělé inteligence

Model PanGu NLP využívá architekturu Encoder-Decoder, která kombinuje schopnosti porozumění a generování pro všestrannost v odlišných systémech. Lze ho doladit s minimálním počtem dat a naučitelnými parametry, díky čemuž je vhodný pro nasazení v aplikacích. Dále by jej šlo využít na inteligentní analýzu veřejného mínění a marketing.

Model CV je pro změnu největší v jeho odvětví. Vyniká v chytré logistice s vylepšenými možnostmi učení se z mála vzorků a špičkovým výkonem. Třetím je meteorologický model, který nabízí předpověď počasí v reálném čase s velmi vysokou přesností, která je ještě lepší než běžné předpovědi. Využívá totiž inovativní algoritmy ke snížení chyb v predikci odhadování počasí.

Na trénink PanGu bylo využito více než 2000 čipů Ascned 910 v době delší než dva měsíce. Čínský gigant vynaložil značné zdroje v podobě 4000 grafických karet a vyšplhání celkových nákladů na 960 milionů čínských juanů. To vše na podporu vývoje modelu. Odborníci odhadují, že se PanGu od Huawei bude díky svému výpočetnímu výkonu etablovat jako přední model v Číně. Můžeme očekávat, že ekosystém od Huawei bude zažívat rychlý rozvoj, s čímž souvisí i posílení průmyslových odvětvích.

Uvidíme, zdali se nový model dostane i na globální trh, ale nemůžeme na to spoléhat.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, ithome.com

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *