Smartphony se nám v roce 2023 pěkně prodraží

TSMC
Sídlo společnosti TSMC / Zdroj fotografie: TSMC

Technologický gigant a výrobce čipů, společnost TSMC, uvedla, že cena většiny procesorů se od ledna 2023 zvýší přibližně o šest procent. Tohle rozhodnutí je opravdu dost překvapující vzhledem k tomu, že TSMC ještě nedávno mělo obavy z vysokých cen pro druhý půlrok roku 2022.

Podle webu Digitimes s odkazem na výše uvedené osoby je mnoho firem zabývajících se výrobou čipů pesimistických. Prodejní vyhlídky nejsou na druhou polovinu roku 2022 vůbec dobré. Objednávky od různých mobilních společností jsou již nyní menší. To je dáno tím, že v dnešní době panuje vzhledem k inflaci a uzavírkám v Číně kvůli Covidu velká nejistota. Nicméně, TSMC a další firmy na Tchaj-wanu mohou stále v roce 2022 zaznamenat rekordně vysoké tržby.

Od Digitimes také víme, že Tchaj-wan je jednou z nejméně zasaženou zemí v oblasti polovodičů vůbec. Každopádně k výrazným snížením tržeb má dojít i na Tchaj-wanu ke konci roku. Kapacity budou stále naplněny na 95 %, ale i to je pro tchaj-wanské společnosti málo, takže můžeme vidět, jak je pro ně polovodičový průmysl důležitý. K šestiprocentnímu zvýšení má dojít hlavně z důvodu zdražení surovin a práce. Dále na celou situaci tlačí také zvýšení ceny elektřiny, které poměrně hodně tlačí na továrny.Situace na polovodičovém trhu je natolik kritická, že se dostáváme do stejné situace jako v automobilovém průmyslu. Na některé objednávky můžou společnosti čekat až 30 měsíců. Rozšíření továren v příštích dvou rocích budou nižší, než se očekávalo. Koneckonců, to je především hlavní důvod, kvůli kterému musíme čekat na čipy takovou dobu.

Většina velkých společností se spoléhá na Samsung a TSMC. MediaTek je rovněž populární, ale zatím nemá tak velký podíl na trhu jako Samsung a TSMC v těch vyšších třídách, ale časem očekáváme, že i tam se MediaTek prosadí. Dokonce i Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 bude využívat výrobního procesu společnosti TSMC.

Je důležité zmínit, že v příštím roce bychom se mohli dočkat již 3nm procesoru od TSMC. Avšak na telefonech bychom se tohoto procesoru mohli dočkat až v roce 2024.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *