Společnost Ericsson stále považuje Huawei za konkurenční hrozbu na evropském trhu. Veškeré sankce ze strany USA selhaly
Navzdory zákazu EU a USA týkajícímu se síťových zařízení Huawei považuje Ericsson tuto čínskou firmu v Evropě za velkou konkurenční hrozbu. Nová zpráva nahlíží na to, jak odstranění společnosti Huawei ze zahraničního síťového jádra ovlivňuje její konkurenty.
Síťová zařízení Huawei nadále čelí procesům zákazu v zahraničních zemích. Ten nejnovější do této fronty počítá i Německo. Bez ohledu na to se Huawei stále jeví jako konkurenční hrozba pro firmy, jako je Ericsson, v Evropě a dalších regionech.
Börje Ekholm – generální ředitel společnosti Ericsson říká, že čínské společnosti jako Huawei a ZTE stále představují regionální výzvu. Vedoucí pracovník to říká při sdělování čtvrtletních výsledků příjmů z prodeje a dalších podrobností analytikům během setkání.
„V Evropě a Latinské Americe jsme svědky prudce rostoucí konkurence ze strany čínských dodavatelů. V posledních měsících jsem nabyl dojmu, že si všichni myslí, že čínští prodejci zmizeli, a to není pravda.“ – řekl Börje Ekholm.
Tržby z prodeje ukazují, že Ericsson letos klesl o 7 % s 5,7 miliardy dolarů. To nakonec vedlo k čisté ztrátě 1,1 miliardy dolarů ve srovnání s loňským rokem (56,8 milionu dolarů). Ekholm je přesvědčen, že za výrazné zpomalení Ericssonu na trhu sítí mohou čínské firmy. Telekomunikační operátoři v globálních regionech nechtěli za 5G příliš utrácet.
Za těchto podmínek čínští konkurenti nadále nabízejí cenově dostupné produkty, což telekomunikačním společnostem brání v tom, aby na ně byly tvrdé. Na trhu sítí nyní probíhá cenová válka a operátoři se přesouvají k těm, kteří mají cenově výhodné produkty.
Zprávy společnosti Omdia naznačují, že Huawei neustále vytlačuje Ericsson a další společnosti z globálního trhu RAN. Akcie společnosti Ericsson klesly v roce 2023 na 24,3 %, zatímco čínský technologický gigant zůstal na 31,3 %, čímž převzal první pozici do svých rukou.
Společnost Ekhlom na tento žebříček reagovala a uvedla, že Ericsson potřebuje větší disciplínu, aby zvýšil svou hrubou marži. Rovněž uvádí, že růst společnosti Huawei ukazuje, že omezení ze strany USA selhala. Nyní je čas, aby se telekomunikační společnosti a zákazníci rozhodli.
Předchozí zpráva uvedla, že Německu bude trvat nejméně dalších 5 let, než odstraní zařízení Huawei ze svých hlavních sítí. I po tak dlouhé době může většina síťových antén patřit čínským firmám až do roku 2030. Na otázku ohledně německého zákazu Ekhlom odpověděl: „Myslím, že je ještě příliš brzy na to, abychom si udělali názor na to, co se stane v Evropě. Viděl jsem ohlášenou legislativu a myslím, že budeme muset počkat, jaký to bude mít dopad na trh.“
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: lightreading.com, mobileworldlive.com