Společnost Huawei údajně zahájila malosériovou výrobu 5nm čipů. USA zatím situaci nekomentuje
Na internetu se objevují nové zvěsti o tom, že 5nm čipy začala společnost Huawei vyrábět v malém měřítku. Naznačuje to, že společnost zaznamenává postupný pokrok ve vývoji nového čipu a přesné výsledky by se mohly objevit ještě letos.
Na sociální síti X leaker @jasonwill101 uvádí, že 5nm čip Huawei dokončil proces tape-out. Jedná se prý o závěrečnou fázi v návrhové fázi výroby čipu. Proces Tape-out obecně zahrnuje finalizaci návrhu. Firma vytvoří soubor s popisem rozvržení čipu a odešle jej do výrobci, ten následně zahájí výrobu čipové sady.
Podle nejnovějších zvěstí společnost Huawei úspěšně dosáhla procesu tape-out pro svůj údajný 5nm čip a mohla by probíhat malosériová výroba tohoto procesoru. I když toto prohlášení je v rozporu s tím, co technologický gigant uvedl dříve.
Na nedávno konané konferenci výkonný ředitel společnosti Huawei Zhang Pingan uvedl, že se společnost v současné době zaměřuje na řešení problémů se 7nm čipem. Prozatím se neplánuje výroba 3nm a 5nm procesorů, protože Čína nemá k dispozici pokročilé vybavení.
Zhang zmínil, že americké sankce jsou hlavním důvodem, proč čínská společnost zaostává ve výrobě čipů za konkurencí. Dalším faktorem je cena, která bývá u společnosti SMIC o 50 % dražší než u TSMC se stejnými nástroji pro výrobu čipů.
Dosavadní zvěsti…
Není to poprvé, co se na internetu objevily zvěsti o vývoji 5nm čipů Huawei. Dřívější zpráva uváděla, že společnost SMIC postavila v Šanghaji nové výrobní linky na čipy, aby zahájila masovou výrobu nových a výkonných procesorů Huawei.
Výrobce čipů se opět objevil ve zvěstech, že vyrábí 5nm technologií, aniž by potřeboval nějaké pokročilé vybavení. Společnost Huawei ani SMIC však zatím žádné zprávy nepotvrdily. Berme tedy nejnovější zvěsti s rezervou. Navzdory problémům s výrobou čipů a kontrolám amerického exportního obchodu se Huawei těší na postupný růst v oblasti vývoje polovodičů. Pokud ne nyní, mohl by se pokrok v oblasti 5nm čipů Huawei projevit v následující době.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: wccftech.com